اظهارات جنجالی احمدی نژاد درباره حملات ۱۱ سپتامبر

Image caption محمود احمدی نژاد در نطق خود از ساختار نظم جهانی انتقاد کرد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته "اکثریت مردم آمریکا و ملت ها و سیاستمداران بر این باورند' که حملات ۱۱ سپتامبر 'توسط بخش هایی از دولت آمریکا" انجام شده است.

وی قسمتی از سخنرانی روز پنجشنبه خود در مقر این سازمان در نیویورک را به "کالبد شکافی" حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا اختصاص داد.

محمود احمدی نژاد گفت سه نظریه درباره چگونگی وقوع حملاتی که حدود سه هزار کشته برجای گذاشت و آمریکا شبکه القاعده را مسئول آن می داند، وجود دارد.

او گفت که بر اساس یک نظریه، آن حملات "توسط بخش هایی از دولت آمریکا و برای ایجاد تغییر در روند نزول اقتصاد آمریکا و سیطره او بر خاورمیانه و همچنین نجات رژیم صهیونیستی" انجام شده است و "اکثریت مردم آمریکا و ملت ها و سیاستمداران بر این باورند."

دیپلمات های آمریکا و شمار دیگری از دیپلمات های کشورهای غربی به نشانه اعتراض به این اتهام، سالن محل سخنرانی را ترک کردند.

محمود احمدی نژاد در ادامه پیشنهاد کرد، "سازمان ملل درباره ۱۱ سپتامبر یک گروه حقیقت یاب مستقل تعیین نماید تا بعدها عده‌ای اظهار نظر درباره آن را ممنوع نکنند."

همزمان خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به نیویورک، از تجمع مخالفان آقای احمدی نژاد در برابر مقر دائمی سازمان ملل متحد خبر داد.

بنابر این گزارش، پرجمعیت ترین گروه معترضان گروه سازمان مجاهدین خلق بود و تعدادی از چهرهای سرشناس از جمله رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک و جان بولتن سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد به دعوت سازمان مجاهدین، در تجمع آنها حاضر و در انتقاد از حکومت ایران سخنرانی کردند.

رئیس جمهوی ایران در سخنان خود همچنین اعلام آمادگی کرد که ایران سال آینده میزبان کنفرانسی برای بررسی شناخت تروریسم و راه های مقابله با آن باشد.

این در حالیست که دولت آمریکا ایران را یکی از بزرگ ترین دولت های حامی تروریسم می داند. مقام های ایران بارها چنین اتهامی را بی اساس دانسته اند.

محمود احمدی نژاد همچنین از موضع هسته ای جمهوری اسلامی دفاع کرد.

او گفت ایران همواره آماده گفتگوی اتمی با قدرت های بزرگ بر اساس "احترام و عدالت" بوده و تاکید کرد: "روش‌ های مبتنی بر بی‌احترامی به ملت ها، مدت هاست که کارآمدی خود را از دست داده است."

Image caption اوباما: در دیپلماسی همچنان به روی ایران باز است

وی افزود: "به آنان که در برابر منطق روشن ملت ایران از تهدید و تحریم استفاده کردند، در واقع باقی مانده حیثیت شورای امنیت و اعتماد ملتها به این نهاد مهم را قربانی و ناعادلانه بودن آن شورا را یکبار دیگر اثبات کردند."

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون چهار قطعنامه تحریمی علیه برنامه اتمی ایران وضع کرده که در آنها خواهان تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم در این کشور شده است.

رئیس جمهوری ایران همچنین توافق اتمی تهران که در ماه ژوئن با میانجیگری برزیل و ترکیه بدست آمد و غرب آن را رد کرد، معتبر دانست.

او گفت این طرح تبادل سوخت اتمی "گرچه با بداخلاقی و قطعنامه غیر قانونی مواجه شد، لیکن همچنان معتبر است."

در همین رابطه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پنجشنبه در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر آمادگی کشورش برای مذاکره چندجانبه با ایران تاکید کرد.

او گفت که ایالات متحده و جامعه بین المللی در پی حل و فصل اختلافات با ایران است و اگر ایران تمایل داشته باشد در دیپلماسی همچنان به روی ایران باز است.

باراک اوباما تاکید کرد که راه حل دیپلماتیک مشروط به این است که ایران تعهد "روشن و معتبر" خود نسبت به صلح آمیز بودن مقاصد هسته ای خود را ثابت کند.

ایران این اتهام که در پی دستیابی به سلاح هسته ای است را بی اساس می داند.

رئیس جمهوری ایران در سخنرانی خود به خصوص از ساختار نظم جهانی انتقاد کرد و علت "ناتوانی" سازمان ملل متحد را "ساختار ناعادلانه" آن دانست.

وی مانند گذشته از رفتار اسرائیل با فلسطینی ها انتقاد کرد و گفت: "به دلیل عدم توجه به حقوق مردم فلسطین همه راه حل ها به شکست می انجامد."

حضور آقای احمدی نژاد در نیویورک با اعتراض ایرانیانی مواجه شده است که او را به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ و نقض گسترده حقوق بشر متهم کرده اند.

وی این اتهام ها را رد می کند و می گوید در جریان وقایع سال گذشته با اغتشاشگران برخورد قانونی شده است.

مطالب مرتبط