محکومیت گسترده انفجار در مهاباد

مهاباد
Image caption تلویزیون ایران تصاویری از محل انفجار را نشان داده است

مقام های ارشد ایران، گروه ها و احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی و نیز دولت آمریکا بمبگذاری مرگبار در شهر مهاباد استان آذربایجان غربی را محکوم کرده اند.

بر اساس گزارش ها، روز چهارشنبه، ۳۱ شهریور (۲۱ سپتامبر) انفجار بمب در حاشیه مراسم رژه نیروهای مسلح در شهر مهاباد، دست کم ۱۲ نفر کشته و ۸۰ نفر مجروح برجای گذاشت.

چندین حزب کرد، از جمله پژاک، حزب کومله کردستان ایران و حزب دموکرات کردستان ایران این حملات را محکوم کرده اند. هم اکنون سه روز عزای عمومی در مهاباد اعلام شده است.

هنوز فرد یا گروهی مسوولیت بمبگذاری را برعهده نگرفته است. بر اساس گزارش منابع خبری ایران، تقریبا همه قربانیان، زن و کودک بوده اند.

عبدالله مهتدی، دبیرکل حزب کومله کردستان ایران که از احزاب مخالف دولت است به بی بی سی فارسی گفته است که این حزب بمبگذاری "تروریستی" در مهاباد را محکوم می کند.

به گفته او، "با وجود اینکه مردم کرد سابقه ۳۱ سال ایستادگی در برابر جمهوری اسلامی را دارند ولی حتی یک نمونه در عرض این ۳۱ سال نیست که احزاب کرد و جنبش کرد متوسل شده باشند به عملیات تروریستی، به انفجار در بین مردم بیگناه، به عملیات انتحاری."

مقام های ایران با تکذیب اتهام تبعیض علیه اقلیت سنی مذهب کرد و تاکید بر دفاع از تمامیت ارضی و امنیت ملی کشور، گروه های کرد مخالف حکومت را به تفرقه افکنی و ارتباط با بیگانگان متهم می کنند.

عبدالله مهتدی گفت که این بمبگذاری به نفع حکومت تمام می شود زیرا به گفته وی: "جمهوری اسلامی به این ترتیب می تواند که فضای مبارزات سیاسی و مدنی کردستان را مخدوش بکند، آشفتگی ایجاد بکند."

همچنین، تلویزیون ها و رسانه های اینترنتی کرد زبان از انتشار اطلاعیه ای توسط حزب پژاک خبر داده اند که در آن انفجار مهاباد محکوم شده است.

بر اساس این گزارش ها، پژاک ضمن محکوم کردن شدید این انفجار، اعلام کرده که اعضای این حزب با این بمبگذاری ارتباطی نداشته اند.

پژاک یا "حزب حیات آزاد کردستان" یک گروه مسلح چپگرا است که در کردستان ایران به خصوص در نواحی مرزی فعالیت می کند و در گذشته، گزارش هایی از درگیری اعضای آن با ماموران دولتی انتشار یافته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای بمبگذاری در مهاباد و کشته شدن غیرنظامیان را به شدت تقبیح کرد.

خانم کلینتون ضمن ابراز تاسف از این واقعه و همدردی با بازماندگان قربانیان آن، گفت که ایالات متحده هر گونه اقدام تروریستی را محکوم می داند و افزود که چنین رویدادهایی لزوم همکاری بین المللی برای مقابله با تروریسم را گوشزد می کند.

همزمان،منابع دولتی ایران بمبگذاری روز چهارشنبه را به عوامل و عناصر مرتبط با دشمنان جمهوری اسلامی نسبت داده اند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، این حمله را به "دشمنان کوردل این انقلاب و نظام مقدس" نسبت داده و رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه، انفجار مهاباد را "واکنش عوامل رژیم صهیونیستی و حامیان آن" به موفقیت‌های دیپلماسی ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک توصیف کرده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هم اکنون برای شرکت در این اجلاس در شهر نیویورک آمریکا بسر می برد و در سخنرانی و مصاحبه های خود، مواضع دولت جمهوری اسلامی را بیان کرده که ستایش مقامات و منابع خبری طرفدار دولت را در پی داشته است.

وحید جلال زاده، استاندار استان آذربایجان غربی پیشتر گفته بود که این "انفجار تروریستی" صبح چهارشنبه اتفاق افتاد و "تقریبا همه مجروحان و شهیدان حادثه" زنان و کودکان بوده اند.

آقای جلال زاده گفت که "عوامل ضد انقلاب با هدف انتقام گیری از مردم همیشه در صحنه مهاباد دست به این عمل ددمنشانه زدند" و هدف آنها "دلسرد کردن مردم مهاباد" بوده است.

آقای جلال زاده همچنین در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت که به نیروهای نظامی حاضر در مراسم رژه آسیبی نرسیده است.

عیسی قنبری، معاون امنیتی - انتظامی استانداری آذربایجان غربی هم به خبرگزاری ایسنا گفت که یک پسر بچه شش ساله در میان کشته شدگان بوده است و باقی کشته شدگان همگی زن بوده اند.

او گفت: "فعلا در حال بررسی ابعاد این حادثه هستیم و به زودی اطلاعات کامل آن را منتشر می کنیم".

دکتر غلامرضا معصومی، رئیس اورژانس کشور در مورد این حادثه به خبرگزاری ایسنا گفته است که حال ۱۵ تن از حادثه دیدگان وخیم است و این عده برای درمان به شهر ارومیه، مرکز استان منتقل شده اند.

اجلال قوامی، سخنگوی سازمان حقوق بشر کردستان به بی بی سی فارسی گفت که این انفجار در پی درگیری های مسلحانه چند روز اخیر در شهر سقز، در نزدیکی مهاباد روی داده، اما هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت انفجار امروز یا درگیری های روزهای گذشته سقز را به عهده نگرفته است.

مسعود کردپور، روزنامه نگار ساکن مهاباد هم به بی بی سی گفت که گفته می شود چند مأمور انتظامی و یک کودک هم در جریان درگیری های اخیر شهر سقز کشته شده اند.

او وضعیت فعلی شهر مهاباد را "متشنج" و "امنیتی" توصیف کرد.

مطالب مرتبط