لاوروف: امیدواریم ایران آماده مذاکره درباره مسایل هسته ای باشد

لاوروف و مدودف
Image caption سخنان لاوروف (راست) پس از صدور فرمان مدودوف علیه ایران انتشار می یابد

وزیر امور خارجه روسیه به ایران توصیه کرده است تمامی پیشنهادهای بین المللی برای حل مساله هسته ای خود را مورد توجه قرار دهد و آمادگی خود برای مذاکره در این زمینه را اعلام دارد.

روز جمعه، 2 مهر (24 سپتامبر)، شبکه تلویزیونی روسی "روسیا" به نقل از سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور، گزارش کرد که "دولت روسیه امیدوار است ایران تمامی پیشنهادهای بین المللی برای حل و فصل برنامه بحث برانگیز هسته ای خود را مورد توجه قرار دهد."

سرگئی لاوروف با یادآوری دیدار این هفته وزیران خارجه گروه 1+5 در نیویورک گفت که در این جلسه "روسیه، ایالات متحده، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا صراحتا عزم خود را برای آغاز هرچه سریعتر مذاکرات با ایران مورد تایید قرار دادند."

وزیر خارجه روسیه افزود "بسیار امیدواریم در آینده نزدیک، طرف ایرانی هم تایید کند که آمادگی دارد روند گفتگوها هر چه زودتر به جریان افتد."

آقای لاوروف در مورد تلاش گروه 1+5 برای حل بحران اتمی ایران گفت که "نشانه هایی در دست است که نشان می دهد ایران به طور جدی به بررسی پیشنهادهای ما پرداخته است" و ابراز امیدواری کردکه این نشانه ها مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفته باشد.

اشاره وزیر امور خارجه روسیه به پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز نیروگاه تحقیقاتی تهران است که در اکتبر سال گذشته مطرح شد.

آژانس بین المللی انرژی این پیشنهاد را در جلسه نمایندگان ایران و گروه 1+5 ارائه داد و کشورهای آمریکا، روسیه و فرانسه، که به نمایندگی از گروه 1+5 در این مذاکرات شرکت داشتند، آن را پذیرفتند.

Image caption روسیه در اجرای مصوبه شورای امنیت صدور اسلح به ایران را متوقف کرده است

براساس این پیشنهاد، قرار بود ایران حدود دو سوم موجودی اورانیوم غنی شده خود را در اختیار روسیه و فرانسه قرار دهد و در مقابل، مقادیری اورانیوم با خلوص بالاتر دریافت کند.

از آنجا که اورانیوم تحویل شده به ایران صرفا قابل استفاده در رآکتور اتمی تهران بود، گروه 1+5 امیدوار بود به این ترتیب، ایران امکان پردازش ذخیره اورانیوم خود برای تولید اورانیوم با خلوص زیاد و قابل استفاده در ساخت بمب اتمی را از دست بدهد.

دولت ایران با اعلام اینکه پذیرش این طرح مستلزم مذاکره بیشتر است، از پاسخ صریح به این پیشنهاد خودداری ورزید و در ماه های بعد، اعلام کرد که به دلیل عدم اطمینان از دریافت سوخت مورد نیاز رآکتور تهران، تولید اورانیوم با خلوص بیشتر را آغاز کرده است.

تشدید تحریمها و ابراز تمایل ایران

موضع ایران باعث شد تا برخی کشورهای غربی این نگرانی را مطرح کنند که ممکن است جمهوری اسلامی به بهانه لزوم مذاکرات بیشتر، درصدد وقت کشی باشد تا بتواند به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد تا به مواد لازم برای ساخت بمب اتمی دست یابد.

کشورهای غربی دولت جمهوری اسلامی را متهم می کنند که در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای، در صدد ساخت تسلیحات اتمی است و برنامه غنی سازی اورانیوم را به همین منظور دنبال می کند هر چند مقامات ایرانی این اتهام را رد کرده اند.

در ماه ژوئن سال جاری، شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای جدید، یک رشته تنبیه های بین المللی را برای وادار کردن ایران به توقف غنی سازی اورانیوم به اجرا گذاشت و چند کشور دیگر هم به تصویب و اجرای تحریم های یکجانبه علیه ایران مبادرت کرده اند.

Image caption برخی مقامات غربی تحریمهای بین المللی علیه ایران را تاثیرگذار دانسته اند

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با صدور چند قطعنامه و انتشار گزارش هایی از ایران خواسته است برای رفع ابهاماتی که در مورد جنبه هایی از برنامه های اتمی این کشور وجود دارد به "همکاری شفاف" با این نهاد وابسته به سازمان ملل مبادرت کند.

در هفته های اخیر و همزمان با انتشار گزارش هایی از تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران، برخی منابع غربی گفته اند که دولت ایران به تدریج فشار ناشی از این تحریم ها را احساس می کند و اظهارات مقامات ایرانی در مورد تمایل به مذاکره برای تبادل سوخت را نشانه ای از نتیجه بخش بودن تحریم ها دانسته اند.

ظاهرا سخنان آقای لاوروف درمورد "نشانه هایی" از تمایل ایران به بررسی جدی پیشنهادهای 1+5 به اظهارات مقامات ایرانی در این زمینه اشاره دارد.

در عین حال، کشورهای غربی تاکید داشته اند که لازم است قبل از آغاز هر گونه مذاکرات جدید، ایران نشان دهد که برای یافتن راه حلی برای مساله هسته ای خود از طریق مذاکره، جدی است و در صدد وقت کشی بر نخواهد آمد.

سخنان وزیر امور خارجه روسیه کوتاه مدتی پس از آن گزارش می شود که دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، فرمان اجرای تحریم های بین المللی علیه ایران را امضا کرد.

براساس این فرمان، روسیه از صدور انواع تسلیحات سنگین، از جمله سیستم دفاع موشکی اس-300 به ایران و همکاری فنی دو جانبه در این زمینه ها خودداری می کند.

با صدور این فرمان، روسیه سایر تنبیه های مندرج در قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت شامل محدودیت در ارتباط مالی و تجاری در زمینه های مرتبط با برنامه های اتمی و نظامی و ممنوعیت ورود تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی را نیز به اجرا گذاشته است.

مطالب مرتبط