به روز شده:  14:07 گرينويچ - جمعه 24 سپتامبر 2010 - 02 مهر 1389

سیاست ایران

واکنش به اظهارات احمدی نژاد درباره حملات ۱۱ سپتامبر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سخنان رئیس جمهوری ایران درباره علل احتمالی حملات ۱۱ سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با واکنش شدید کاخ سفید و اتحادیه اروپا روبرو شد. همزمان امام جمعه موقت تهران این سخنان را "پیام ملت" ایران خواند.

ساعاتی پس از سخنان جنجالی آقای احمدی نژاد درباره فرضیه های مطرح برای علت اصلی وقوع حملات ۱۱ سپتامبر، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این سخنان را "منزجر کننده و غیر قابل قبول" خواند.

خانم اشتون همچنین با اشاره به خروج تعداد زیادی از نمایندگان کشورهای حاضر از سالن محل سخنرانی آقای احمدی نژاد گفت: "این سخنان رئیس جمهور ایران بود که باعث شد نمایندگان 27 کشور جهان سالن را ترک کنند."

مقامات دولت آمریکا نیز در واکنشی اولیه به این سخنان، اظهارات آقای احمدی نژاد را "منزجر کننده و واهی" ارزیابی کردند.

محمود احمدی نژاد در نطق خود از ساختار نظم جهانی انتقاد کرد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، روز گذشته (پنجشنبه) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که "اکثریت مردم آمریکا و ملت ها و سیاستمداران بر این باورند" که حملات ۱۱ سپتامبر "توسط بخش هایی از دولت آمریکا" انجام شده است.

وی که قسمتی از سخنرانی خود در مقر این سازمان در نیویورک را به "کالبد شکافی" حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا اختصاص داده بود، سه نظریه درباره چگونگی وقوع حملاتی که حدود سه هزار کشته برجای گذاشت و آمریکا شبکه القاعده را مسئول آن می داند، مطرح کرد.

او گفت که بر اساس یک نظریه، آن حملات "توسط بخش هایی از دولت آمریکا و برای ایجاد تغییر در روند نزول اقتصاد آمریکا و سیطره او بر خاورمیانه و همچنین نجات رژیم صهیونیستی انجام شده است. اکثریت مردم آمریکا و ملت ها و سیاستمداران بر این باورند."

در این بخش از سخنان آقای احمدی نژاد، دیپلمات های آمریکایی و شمار دیگری از دیپلمات های کشورهای غربی به نشانه اعتراض سالن محل سخنرانی را ترک کردند.

محمود احمدی نژاد در ادامه پیشنهاد کرد، "سازمان ملل درباره ۱۱ سپتامبر یک گروه حقیقت یاب مستقل تعیین نماید تا بعدها عده‌ای اظهار نظر درباره آن را ممنوع نکنند."

رئیس جمهوی ایران در نظق خود همچنین اعلام آمادگی کرد که ایران سال آینده میزبان کنفرانسی برای بررسی شناخت تروریسم و راه های مقابله با آن باشد.

دولت آمریکا ایران را یکی از بزرگ ترین دولت های حامی تروریسم می داند. مقام های ایران بارها چنین اتهامی را بی اساس دانسته اند.

سخنان احمدی نژاد؛ پیام دولت ایران

سخنرانی رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل در داخل ایران نیز بازتاب داشت و امام جمعه موقت تهران در نخستین ساعات روز جمعه با پشتیبانی از این اظهارات آن را "پیام ملت ایران" توصیف کرد.

کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران، در خطبه های نماز جمعه امروز، سخنان آقای احمدی نژاد درباره ریشه یابی حملات یازدهم سپتامبر را "به محاکمه کشیدن آمریکا در قضیه ۱۱ سپتامبر" توصیف کرد و طرح آن را "پیام عزت و ظلم ستیزی ملت ایران" خواند که "به درستی" توسط رئیس جمهوری این کشور منتقل شده است.

'خریدار اورانیوم غنی شده از آمریکا هستیم'

رئیس جمهور ایران همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از موضع هسته ای جمهوری اسلامی دفاع کرد.

او گفت ایران همواره آماده گفتگوی اتمی با قدرت های بزرگ بر اساس "احترام و عدالت" بوده و تاکید کرد: "روش‌ های مبتنی بر بی‌احترامی به ملت ها، مدت هاست که کارآمدی خود را از دست داده است."

وی افزود: "به آنان که در برابر منطق روشن ملت ایران از تهدید و تحریم استفاده کردند در واقع باقی مانده حیثیت شورای امنیت و اعتماد ملتها به این نهاد مهم را قربانی و ناعادلانه بودن آن شورا را یکبار دیگر اثبات کردند."

آقای احمدی نژاد همچنین در گفتگو خود با مجله آمریکایی نیوزویک، که ساعاتی پیش از سخنرانی او در مجمع عمومی سازمان ملل انجام منتشر شده بود، از پیشنهاد جدیدی مبنی بر خرید اورانیوم غنی شده از آمریکا سخن گفته بود.

او در گفتگوی خود با نیوزویک تصریح کرده بود که پیشنهاد می کند در گفتگوهای آتی گروه وین با ایران، موضوع خریداری اورانیوم غنی شده برای راکتور تحقیقاتی تهران، از آمریکا توسط کارشناسان هسته ای دو طرف مورد بررسی قرار گیرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون چهار قطعنامه تحریمی علیه برنامه اتمی ایران وضع کرده که در آنها خواهان تعلیق برنامه غنی سازی ایران شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.