احمدی نژاد: یازدهم سپتامبر را جعبه سیاه نکنیم

محمود احمدی نژاد با دفاع از اظهارات خود در مجمع عمومی سازمان ملل، مجددا از کشورهای غربی خواست که با تشکیل کمیته حقیقت یاب بیطرف، از تبدیل شدن موضوع یازدهم سپتامبر به "یک جعبه سیاه" پرهیز کنند.

آقای احمدی نژاد که امروز (جمعه ۲۴ سپتامبر - دوم مهر) در کنفرانسی مطبوعاتی شرکت کرده بود در پاسخ به مناقشات برآمده از سخنان او درباره "نقش دولتمردان آمریکایی در حملات یازدهم سپتامبر" گفت: "من نگرانم که تا چند سال دیگر، ماجرای یازدهم سپتامبر هم به موجودی مقدس تبدیل شود که هیچ مورخی نتواند سراغ آن برود و اگر رفت محاکمه و زندان در انتظارش باشد."

رئیس جمهوری ایران که در سخنان روز گذشته خود، سه نظریه درباره چگونگی وقوع حملات یازدهم سپتامبر مطرح کرده بود، امروز نیز گفت: "ما نباید هر چیزی را به جعبه سیاه تبدیل کنیم و اگر هم جعبه سیاه شد باید جمعی متخصص و بیطرف آن را باز کنند و بررسی کنند."

حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ بیش از سه هزار کشته برجای گذاشت و مقامات آمریکایی گروه القاعده را مسئول این حملات معرفی کردند.

سخنان امروز آقای احمدی نژاد در حالی صورت می گیرد که همزمان باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای اختصاصی با بی بی سی فارسی، اظهارات رئیس جمهوری ایران را "توهین آمیز و سرشار از نفرت" خواند.

آقای اوباما گفت که آقای احمدی نژاد با سخنان خود درباره حملات یازده سپتامبر به مردم ایران خدمتی نکرد.

اما آقای احمدی نژاد در کنفرانس مطبوعاتی امروز خود با انتقاد از کشورهای غربی که سالن محل سخنرانی او را ترک کرده بودند، گفت: "چند کشور اروپایی که شعارهای آزادی اندیشه، تحمل و آزادی جریان اطلاعات آنها گوش فلک را کر کرده، حاضر نیستند یک نظر مخالف خود را حتی گوش دهند. ما نمی گوییم بپذیرند، گوش دهند."

وی همچنین گفت: "آنها حتی حاضر نیستند در سازمان ملل، که باید آزادترین و دموکراتیک ترین نقطه جهان باشد، سخنان مخالف خود را بشنوند."

با گذشت یک روز از سخنرانی رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سخنان او همچنان با واکنش های شدید کاخ سفید و اتحادیه اروپا روبرو شده است.

امروز کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در واکنشی اعتراضی، این سخنان را "منزجر کننده و غیر قابل قبول" خواند.

خانم اشتون همچنین با اشاره به خروج تعداد زیادی از نمایندگان کشورهای حاضر از سالن محل سخنرانی آقای احمدی نژاد گفت: "این سخنان رئیس جمهور ایران بود که باعث شد نمایندگان ۲۷ کشور جهان سالن را ترک کنند."

اما در داخل ایران نخستین واکنش به اظهارات آقای احمدی نژاد با حمایت امام جمعه موقت تهران همراه بود.

کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران، در خطبه های نماز جمعه امروز، سخنان آقای احمدی نژاد درباره ریشه یابی حملات یازدهم سپتامبر را "به محاکمه کشیدن آمریکا در قضیه ۱۱ سپتامبر" توصیف کرد و طرح آن را "پیام عزت و ظلم ستیزی ملت ایران" خواند که "به درستی" توسط رئیس جمهوری این کشور منتقل شده است.