دولت به جای دانشگاه ها 'استاد' استخدام می کند

دانشگاه تهران
Image caption از امسال استخدام هیات های علمی دانشگاه ها به وسیله وزارت علوم انجام می شود

یک مقام وزارت علوم ایران از طرح استخدام ۵ هزار و ۴۰۰ عضو هیات علمی برای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور خبر داد.

رضا عامری، مدیر کل دفتر ارزیابی و نظارت وزارت علوم ایران روز جمعه ۲ مهر (۲۴ سپتامبر) به خبرگزاری مهر گفت که دانشگاه ها تقریبا برای استخدام ۵ هزار نفر عضو هیات علمی اعلام نیاز کرده اند.

او گفت که همچنین مهلت ثبت نام اینترنتی تا پایان روز شنبه ۳ مهر ماه تمدیدی شده است.

بر این اساس قرار است استخدام اعضای هیات های علمی دانشگاه ها و مراکز علمی و دانشگاهی ایران از کانال وزارت علوم انجام شود.

به تازگی وزارت علوم ایران طرحی را به اجرا گذاشته است که بر اساس آن و بر خلاف گذشته که دانشگاه ها مستقیما اعضای هیئت علمی خود را انتخاب می کردند، اکنون متقاضیان باید نخست به تایید وزارت علوم برسند و پس از آن توسط دانشگاه ها انتخاب و جذب شوند

کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران یک ماه پیش گفته بود: "در گذشته متقاضیان مستقیم به دانشگاه ها مراجعه می کردند اما با اتخاذ این راهکار، سعی شده است تا شرایط برای جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه های سراسر کشور تسهیل شود زیرا از این پس تنها کانال جذب اعضا همین روش خواهد بود."

او درباره شیوه استخدام اساتید دانشگاه ها گفته: "بر اساس رتبه بندی دانشگاهها، هیات جذب مرکزی وزارت علوم بیش از دو برابر نیاز، عضو هیات علمی به آنها معرفی می کند و دانشگاه ها نیز از میان این افراد اعضای هیات علمی خود را جذب می کنند."

از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، گزارش های متعددی از فشار بر دانشگاه ها و بازنشستگی پیش از موعد و اجباری استادان دانشگاه منتشر شده است. مخالفان دولت، انگیزه بسیاری از این فشارها و بازنشستگی ها را سیاسی می دانند

آقای دانشجو بارها از اسلامی تر کردن فضای دانشگاه ها صحبت کرده است و پیشتر گفته بود که دانشگاهی که در آن صدای اذان بلند نشود، "در یک کلام بهتر است چنین دانشگاهی وجود نداشته باشد."

از آغاز کار دولت دهم و با توجه به اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری که دامنه ای گسترده در دانشگاه های ایران داشت، انتقاد از فضای دانشگاه ها و متون درسی دانشگاه ها به ویژه درباره رشته های علوم انسانی بیشتر شده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و تعدادی از مقامات این کشور در اظهار نظر های جداگانه ای بر لزوم تغییر محتوای دروس علوم انسانی دانشگاه ها تاکید کردند.

پاییز سال گذشته، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران مصوبه این شورا در زمینه "اسلامی کردن علوم انسانی در ایران" را ابلاغ کرد.

مطالب مرتبط