درخواست گروهی از روزنامه نگاران ایرانی از احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد در نیویورک مصاحبه های متعددی با رسانه های آمریکا داشت

تعدادی از روزنامه نگاران ایرانی مقیم خارج از این کشور در نامه ای سرگشاده به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، خواهان پاسخگویی او به سئوالات خود شدند و هشدار دادند که روش مواجهه آقای احمدی نژاد با رسانه ها می تواند این تصور را ایجاد کند که او از روزنامه نگاران کشور خود گریزان است.

در این نامه که به امضای بیش از شصت روزنامه نگار ایرانی رسیده، آقای احمدی نژاد متهم شده است که در سفرهای خارجی فقط به سئوال خبرنگاران خارجی پاسخ می دهد و در کنفرانس های مطبوعاتی داخلی او هم عمدتا رسانه های طرفدار دولت فرصت طرح پرسش های خود را پیدا می کنند.

امضا کنندگان این نامه سرگشاده نوشته اند که روزنامه نگاران منتقد ایرانی یا به دلیل فشارهایی که به آنها وارد شده بود در خارج از این کشور به سر می برند، یا درون کشور زندانی هستند و یا ناچار به سکوت شده اند.

مسیح علی نژاد، خبرنگار ساکن بریتانیا که از امضا کنندگان این نامه است به بی بی سی فارسی گفت که با توجه به اینکه آقای احمدی نژاد به رسانه های غربی گفته است که در ایران آزادی بیان وجود دارد، "این فرصتی است که از او بخواهیم برای احترام به ادعای خودش به روزنامه نگاران ایرانی هم پاسخگو باشد."

او تاکید کرد که امضا کنندگان این نامه انتظار پاسخ مثبتی از آقای احمدی نژاد ندارند و این در واقع یک حرکت نمادین برای نشان دادن میزان پایبندی آقای احمدی نژاد به ادعاهایش در مصاحبه با رسانه های غربی است.

خانم علی نژاد گفت که سوالات بسیاری درباره وقایع پس از انتخابات ایران بی پاسخ مانده و این سوال ها در مصاحبه های متعدد آقای احمدی نژاد در نیویورک مطرح نشده است.

او گفت که هیچ خبرنگاری از آقای احمدی نژاد نپرسید که بر اساس آزادی که از آن صحبت می کند آیا به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اجازه داده می شود از تلویزیون ایران با مردم ایران صحبت کند؟

در نامه روزنامه نگاران ایرانی خارج از کشور آمده است که پاسخ منفی آقای احمدی نژاد به این نامه و یا بی پاسخ گذشتن او از کنار پرسش های روزنامه نگاران ایرانی، افکار عمومی دنیا را متوجه این سوال می کند که: "چرا رئیس دولت ایران از پاسخگویی به روزنامه نگاران کشور خود گریزان است و گفته او را درباره وجود آزادی بیان در ایران با تردید رو به رو می کند."

به گفته خانم علی نژاد این نامه که روز جمعه ۲۴ سپتامبر (دوم مهر) منتشر شد به وسیله یکی از خبرنگاران خارجی به یکی از همراهان آقای احمدی نژاد در نیویورک تحویل داده شده است.

آقای احمدی نژاد که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا به سفر کرده، در طول اقامتش در نیویورک مصاحبه های متعددی با خبرنگاران رسانه های آمریکا و سایر کشور ها انجام داده است.

بیش از یک سال از انتخابات جنجال بر انگیز ریاست جمهوری ایران می گذرد و در این مدت تعداد زیادی از روزنامه نگاران ایرانی بازداشت یا مجبور به ترک ایران شدند.

مطالب مرتبط