احمدی نژاد: ایران در ماه اکتبر با گروه 1+5 مذاکره میکند

Image caption محمود احمدی نژاد گفت که هیات ایرانی و آمریکایی در نیویورک مذاکره نکردند

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، اعلام کرده است که یک نماینده جمهوری اسلامی در ماه اکتبر با یکی از نمایندگان گروه "1+5" دیدار و گفتگو خواهد کرد.

او که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا سفر کرده بود، روز جمعه پیش از ترک نیویورک، این موضوع را اعلام کرد.

رئیس جمهوری ایران در یک کنفرانس خبری گفت: "بر اساس برنامه‌ ریزی‌های انجام شده قرار است در ماه اکتبر نماینده ‌ای از ایران با یکی از اعضای 1+5 در قالب چارچوب ‌های مورد توافق قرار گرفته گفتگو کند."

گروه 1+5 متشکل از آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان، برای حل مناقشه اتمی ایران تلاش می کند. این گروه هنوز به اظهارات آقای احمدی نژاد واکنش نشان نداده است.

محمود احمدی نژاد درباره جزئیات دیدار احتمالی اظهار نظر نکرد. او بعد از ظهر جمعه نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، پیشتر در روز جمعه ابراز امیدواری کرده بود که ایران آماده مذاکره هسته ای چندجانبه باشد.

این مقام روسیه تاکید کرد: "دولت روسیه امیدوار است ایران تمامی پیشنهادهای بین المللی برای حل و فصل برنامه بحث برانگیز هسته ای خود را مورد توجه قرار دهد."

وزیران امور خارجه گروه "1+5" در جریان نشست مجمع عمومی اعلام کرده بودند که آماده اند در مورد برنامه هسته ای ایران و درباره مبادله سوخت هسته ای با این کشور تعامل کنند.

این کشور ها هشدار دادند که در صورت عدم همکاری ایران، تحریم ها علیه این کشور ادامه خواهد داشت.

دیپلمات های ارشد گروه "1+5" در ماه اکتبر سال میلادی گذشته در شهر ژنو سوئیس با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی مذاکره کردند.

محمود احمدی نژاد روز جمعه گفت: "البته گروه 1+5 گفتگو را به صورت یکجانبه قطع کرد و علیه کشورمان قطعنامه صادر کردند، این بار اول نیست که اقدام به چنین کارهایی می‌کنند و هر وقت که در منطق کم می‌آورند دست به این‌ گونه اقدامات می ‌زنند."

Image caption سارا شورد می گوید که به همراه مادرش با محمود احمدی نژاد دیدار کرده است

سال گذشته، بر اساس پیشنهادی که آژانس بین المللی انرژی اتمی تنظیم کرده بود، ایران باید حدود 75 درصد اورانیوم غنی شده با غلظت پایین خود را برای غنی سازی بیشتر تا پایان سال میلادی جاری به روسیه بفرستد تا بعد این ماده برای تولید میله های سوختی برای یک راکتور تحقیقاتی در تهران به فرانسه منتقل شود.

ایران در ژنو به طور اصولی با این طرح موافقت کرده بود، اما بعدا جزئیات آن را رد کرد. ایران می گوید نگران است سوختی که به خارج فرستاده شده هرگز به کشور بازگردانده نشود.

جمهوری اسلامی سپس با میانجیگری ترکیه و برزیل طرح تازه ای برای مبادله سوخت با قدرت های بزرگ را پذیرفت که این بار کشورهای گروه گروه "1+5" آنرا رد کردند.

رد مذاکره با آمریکا

محمود احمدی نژاد پیش از ترک نیویورک همچنین این خبر که مقام های ایرانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با نمایندگان آمریکا مذاکرات محرمانه داشته اند را رد کرد.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص چهارشنبه به نقل از منابع خود نوشت که مقام های ایرانی و آمریکایی در نیویورک درباره طرح ایالات متحده برای برقراری "روابط دیپلماتیک غیررسمی" گفتگو کردند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، از تایید این خبر خودداری کرد و گفته بود که از تماس مستقیم مقام های کشورش و ایران اطلاعی ندارد.

محمود احمدی نژاد گفت: "هیچ‌ گونه مذاکره‌ای میان نمایندگان دو کشور صورت نگرفته است. البته ارتباط ما با مردم آمریکا همیشه برقرار بوده است و در همین سفر نیز با چهار گروه از مردم آمریکا ملاقات ‌هایی داشته‌ام."

سارا شورد، زن آمریکایی که اخیرا از ایران آزاد شد نیز روز جمعه اعلام کرد که به همراه مادرش با آقای احمدی نژاد دیدار کرده است. او درباره جزئیات این دیدار جزئیاتی بیان نکرده است.

خانم شورد برای آزادی شین باوئر، نامزدش و جاش فتال دوست خود که بیش از یک سال است در زندان اوین بوده اند تلاش می کند.

رئیس جمهوری ایران پیشتر در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفته بود که اگر از سوی خانواده های آمریکایی هایی که فرزندانشان در اوین زندانی هستند درخواستی دریافت کند آن را به نظر مثبت بررسی خواهد کرد.

او در عین حال تاکید کرده بود که در مورد آزادی دو آمریکایی نفوذی ندارد و قاضی در این خصوص تصمیم خواهد گرفت.

مطالب مرتبط