به روز شده:  21:35 گرينويچ - جمعه 24 سپتامبر 2010 - 02 مهر 1389

سیاست ایران

نیویورک؛ فریادهایی که در میان هیاهوی حضور احمدی نژاد گم شد

تظاهرات مخالفان احمدی نژاد در نیویورک

حوادث این هفته نیویورک بیش از هر چیز پررنگ کننده شکاف ها بود

دو زن تظاهرکننده خود را دوان دوان به پارکی که در نزدیکی سازمان ملل متحد محل تجمع مخالفان حکومت ایران بود می رسانند و با هول و اضطراب از برخوردشان با اسفندیار رحیم مشایی می گویند.

تعریف می کنند که بعد از فریادهای زیاد آقای مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهور ایران، به آنها نزدیک می شود و با آنها صحبت می کند.

البته بیشتر جدال و تظلم خواهی و انکار است تا محاوره ای معمولی. از مساله حقوق بشر گرفته تا وضع اقتصادی ایران.

در آن سوی نرده های سازمان ملل رهبران ایران و آمریکا نه رو در رو بلکه هر یک به نوبه خود با استفاده از تریبون مجمع عمومی سازمان ملل به هم می تازند.

باراک اوباما صبح پنجشنبه، نخستین روز مجمع عمومی، سخنانش را با اشاره به حملات نه سال قبل به نیویورک که در چند کیلومتری سازمان ملل به برج های دوقلو رخ داد و همچنین بحران عمیق اقتصادی اخیر که آمریکا و جهان در آن فرورفته اند آغاز کرد.

او همچنین در اشاره به مساله اتمی ایران گفت که درهای دیپلماسی باز است، اگر ایران بخواهد می تواند از آن بگذرد. اما او می گوید که تحریم های اخیر علیه ایران نشان می دهد که ایران باید این حرف او را دایر بر اینکه که در قبال رفتارش مسئول شناخته خواهد شد جدی بگیرد و این حرف شعاری توخالی نیست.

حدود پنج ساعت بعد از آن محمود احمدی نژاد از پشت همان تریبون وقایع ۱۱ سپتامبر را زیر سوال برد و گفت که باید به طور "مستقل" درباره آن تحقیق شود.

او گفت یکی از نظریه های "پر طرفدار" که از جمله "اکثریت مردم آمریکا" به آن اعتقاد دارند این است که آن حوادث کار دولت آمریکا برای وارونه کردن "روند نزول اقتصادی" و تلاش برای سلطه جویی آمریکا بود.

او همچنین گفت "می خواهند با فشار ایران را وادار به گفت و گو" کنند.

آزادی سارا شورد یکی از سه آمریکایی که سال گذشته در مرز ایران و عراق بازداشت شدند و بیش ۴۰۰ روز در ایران زندانی بوده اند و بعد از آن این اظهارات محمود احمدی نژاد در گفت و گو با رسانه های آمریکایی که طرفین بحران مربوط به برنامه اتمی ایران چاره ای جز حل اختلافات از طریق مذاکره ندارند این گمان را در نزد بضی ناظران پدید آورده بود که شاید ایران آماده گفت و گو باشد.

حتی یک مقام آمریکایی روز چهارشنبه پس از نشست گروه ۱+۵ درباره ایران گفت که نشانه هایی از آمادگی ایران برای گفت و گو دیده می شود.

اما اظهارات ضدآمریکایی آقای احمدی نژاد در مجمع عمومی و اینکه "می خواهند با فشار ایران را وادار به گفت و گو" کنند این برداشت ها را زیر سوال برده است.

حوادث این هفته نیویورک بیش از هر چیز پررنگ کننده شکاف ها بود. شکاف میان مخالفان و معترضان با حکومت و داستان شکاف میان ایران و غرب.

آقای اوباما و آقای احمدی نژاد روز جمعه هر یک راهی پایتخت های خود شدند بی آنکه به تفاهم نزدیک تر شده باشند.

گروه های کوچکی از مخالفان نیز که برای اعتراض، بعضی از راه های دور از اروپا گرفته تا لس آنجلس، به نیویورک آمده بودند با همان کوله بار تظلمات متفرق شدند.

تظاهرکننده زنی که با آقای مشایی بحث کرده بود گفت دستیار آقای احمدی نژاد نه تنها حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی را انکار کرد بلکه گفت که سهراب اعرابی را نمی شناسد.

محمود احمدی نژاد نیز چند روز پیش در مصاحبه با شبکه ای بی سی حکم سنگسار خانم آشتیانی را "جعلی" و ساخته دولتمردان آمریکایی خواند.

آقای اعرابی، ۱۹ ساله، که برای کمپین میرحسین موسوی فعالیت می کرد در خشونت های روزهای پس از انتخابات سال گذشته کشته شد. خانواده اش بعد از چند هفته بی خبری جسدش را از سردخانه تحویل گرفتند.

زن تظاهرکننده در حالی که از ناراحتی صورتش را با دو دست پوشانده بود تعریف کرد که در پایان این محاوره کوتاه، اسفندیار رحیم مشایی به او می گوید که "وطنش را فروخته است" و او هم در پاسخ به آقای مشایی جواب می دهد: "من وطنم را فروخته ام؟ شما وطنت را فروخته ای، به امید روزی که در هلند دادگاه تو و همه همردیفانت را ببینم. من به امید آن روز دارم نفس می کشم."

ساعاتی بعد شماری از تظاهرکنندگان که خود را "سکولار دموکرات" می نامند در برابر هتل هلیتون در انتهای خیابان چهل و دوم مانتهاتان تجمع کردند و شعار دادند.

صدای حامیان حقوق بشر به جز در چند خیابان اطراف سازمان ملل در میان هیاهوی مربوط به برنامه اتمی ایران و اظهارات تازه آقای احمدی نژاد درباره حوادث ۱۱ سپتامبر گم شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.