اعتصاب طلافروشان تهران در اعتراض به قانون مالیات بر ارزش افزوده

بازار تهران
Image caption مدتی پیش بازاریان تهران در اعتراض به افزایش مالیات دست به اعتصاب زدند

از تهران گزارش شده که بازار طلافروشان در اعتراض به نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده، تعطیل شده است، اما سازمان امور مالیاتی می گوید که طلافروشان موظف به اجرای قانون هستند.

علی عسگری، رئیس سازمان امور مالیاتی امروز شنبه ۳ مهر (۲۵ سپتامبر) در یک نشست خبری در اعتراض به تعطیلی بازار طلا فروشان گفته است: "این رسم جدیدی است که اگر گروهی نخواهند در کشور مالیات بپردازند، با اعتصاب و تجمع مسائل خود را مطرح می کنند."

به گفته آقای عسگری "از نظر ما ابهامی در اجرای قانون وجود ندارد، ولی آنها نیز ملاحظاتی دارند که مطرح می کنند."

از دو سال پیش که قانون مالیات بر ارزش افزوده به اجرا گذاشته شد، طلافروشان از جمله بخش هایی بودند که با اجرای آن مخالفت کردند و دولت هم ناچار عقب نشینی کرد و اجرای این قانون را در برخی صنوف برای مدتی به تعلیق در آورد.

مخالفت طلافروشان با نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در دو سال گذشته ادامه داشته، اما به نظر می رسد که دولت هنوز نتوانسته با آنها به توافق برسد.

ماليات بر ارزش افزوده شیوه ای از مالیات ستانی است که تمامی زنجيره توليد کالا و خدمات را در بر می گيرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده ايجاد شده برای کالا و خدمات، ماليات جداگانه دريافت می شود.

این روش جایگزین مالیات بر تولید و فروش خواهد شد و میزان مالیات در آن به جای محصول نهایی در مراحل مختلف محاسبه و دریافت می شود.

به گفته آقای عسگری، سازمان مالیاتی تصمیم گرفته که از قیمت طلا به علاوه اجرت و سود فروش، یکجا مالیات بر ارزش افزوده گرفته شود، اما "اعضای اتحادیه طلا و جواهر معتقدند که قیمت پایه طلا اعمال نشود و فقط بر اجرت و سود، مالیات اخذ شود."

رئیس سازمان امور مالیاتی می گوید که این خواسته طلافروشان قانونی نیست.

چندی پیش نیز بازاریان تهران در اعتراض به افزایش شدید مالیات دست به اعتصاب زده بودند.

مطالب مرتبط