واکنش احمدی نژاد به مصاحبه اوباما با بی‌بی‌سی فارسی

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد می گوید معلوم نیست حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسانی بوده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران اظهارات همتای آمریکایی خود در گفت و گوی اختصاصی با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی را "ناشیانه" خواند و بار دیگر بر گفته های خود در مورد حادثه ۱۱ سپتامبر تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، آقای احمدی نژاد امروز شنبه ۳ مهر (۲۵ سپتامبر) بلافاصله پس از بازگشت از نیویورک، در فرودگاه مهرآباد تهران و در جمع خبرنگاران خطاب به دولتمردان آمریکایی گفت: "پدیده ۱۱ سپتامبر را ایجاد کردید و هر ملتی که در برابر شما بایستد و بخواهد استقلال خود را حفظ کند، بلافاصله او را به همراهی با تروریسم متهم می کنید".

این در حالی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیروز در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی، طرح این اتهام علیه دولت آمریکا در سخنرانی آقای احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل را به شدت محکوم کرده بود.

او گفته بود: "این سخنان موهن و نفرت انگیز است. به ویژه به این دلیل که آقای احمدی نژاد اینجا در منهتن، تنها در فاصله ای کوتاه از جایی که حادثه اتفاق افتاد چنین حرف هایی می زند، جایی که خانواده ها عزیزانشان را از دست دادند، مردمی از تمام مذاهب و قومیت ها، که این را بزرگترین تراژدی نسلشان قلمداد می کنند. اینکه او چنین چیزی بگوید، قابل توجیه نیست و با واکنشی که ملت ایران در زمان حادثه نشان دادند، در تعارض است."

آقای احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که سه نظریه درباره چگونگی وقوع این حملات وجود دارد که بر اساس یکی از آنها، حملات "توسط بخش هایی از دولت آمریکا و برای ایجاد تغییر در روند نزول اقتصاد آمریکا و سیطره او بر خاورمیانه و همچنین نجات رژیم صهیونیستی" انجام شده است و "اکثریت مردم آمریکا و ملت ها و سیاستمداران بر این باورند."

او امروز هم در تهران گفته است: "این حرف ما حرف جدیدی نبود، ولی وقتی از موضع ملت ایران مطرح شد، عکس العمل های فراوانی داشت، رسانه ها و شخصیت ها حساس شدند و البته به نظر من دولت آمریکا عکس العمل ناشیانه ای نشان داد. اگر واقعا ریگی به کفش آنها نیست، باید [بررسی مجدد حادثه را] بپذیرند".

او گفت دولتمردان آمریکا نباید از دیگران انتظار داشته باشند که همه ادعاهای آنها را بپذیرند.

آقای احمدی نژاد با اشاره به نامه ای که پیش تر در مورد حملات ۱۱ سپتامبر به دبیرکل سازمان ملل نوشته بود گفت: "این حق قانونی ما بود که بخواهیم یک گروه حقیقت یاب تشکیل شود و بررسی کند که واقعا چه کسانی این کار را کردند."

او ظاهرا در اشاره به اظهارات دیروز آقای اوباما گفت: "در کار همه دخالت می کنند، بعد هم وقتی کسی یک سئوال مطرح می کند، بلافاصله توهین می کنند و می خواهند موجودیت آن کشور را زیر سئوال ببرند".

آقای احمدی نژاد افزود: "به آنها نصیحت می کنم که دوران حرف زدن از موضع ابرقدرتی و قلدری با دنیا به پایان رسیده است".

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه دیروز خود با بی بی سی فارسی در چند مورد به تندی از رفتار و سخنان آقای احمدی نژاد انتقاد کرده و از جمله گفته بود: "اینکه احمدی نژاد به کشور دیگری بیاید و تلویحا بگوید که دلخراش ترین تراژدی ای که تا به حال در اینجا اتفاق افتاده، یعنی حمله ای که ۳۰۰۰ نفر در آن کشته شدند، به شکلی کار دولت این کشور بوده است، نه تنها با عقل سلیم جور در نمی آید، بلکه با معیارهای عرفی جهانی هم که مختص به یک کشور خاص نمی شود و در تمام دنیا مشترک است، سازگار نیست."

مطالب مرتبط