لاریجانی: اوباما یک شرور بین المللی است

علی لاریجانی
Image caption آقای لاریجانی مقامات آمریکایی را به فریبکاری در مورد پرونده هسته‌ای ایران متهم کرد

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در واکنشی خشم آلود به سخنان رئیس جمهوری آمریکا در گفت و گوی اختصاصی با تلویزیون فارسی بی بی سی، آقای اوباما را یک "شرور بین المللی" خواند.

آقای لاریجانی امروز شنبه ۳ مهر (۲۵ سپتامبر) در یک سخنرانی در شهر مرودشت استان فارس گفت: "اوباما با چه رویی می گوید که به دنبال کمک به ملت ایران است؟ او بداند که یک شرور بین المللی است و هیچ وقت با ملت ایران نبوده است".

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیروز در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی گفته بود: "ما می خواهیم با سخاوت و دوستی با دولت و مردم ایران گفتگو کنیم. چرا که معتقدیم دشمنی ایران و آمریکا امری اجتناب ناپذیر نیست. بخشی از تاریخ روابط ما هست که تلخ است، اما می توان با تکیه بر تفاهم دوجانبه و احترام دو طرفه از آن عبور کرد. ما مایلیم که مردم ایران در نهایت موفق باشند."

اما او تأکید کرده بود که رفتار حکومت ایران و مخالفت مسئولان ایرانی با قطعنامه های سازمان ملل در مورد برنامه اتمی این کشور، مانع از بهبود روابط ایران و آمریکا می شود و ایران را به انزوایی روزافزون دچار می کند.

اما آقای لاریجانی می گوید که مقامات آمریکایی در مورد برنامه اتمی ایران صادق نبوده اند.

او امروز گفت: "آمریکایی ها رفتاری از خود نشان دادند که باید به آنها مدال شرارت بین المللی داد. آنها در قطعنامه اخیر نیز دنبال فریبکاری بودند. خودشان دو کشور را برای مذاکره به ایران فرستادند، اما بعد مسیر را تغییر دادند".

به نظر می رسد که اشاره آقای لاریجانی به سفر سران کشورهای ترکیه و برزیل به تهران برای امضای توافقی با رئیس جمهوری ایران بر سر مبادله ذخیره اورانیوم غنی شده این کشور با سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران باشد.

سه کشور ایران، ترکیه و برزیل انتظار داشتند که توافق حاصله میان آنها، مانع از صدور قطعنامه اخیر شورای امنیت در مورد تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران شود، اما مقامات غربی ضمن استقبال از کلیات این توافق بر لزوم تشدید این تحریم ها پافشاری کردند.

آقای اوباما در گفت و گو با بی بی سی فارسی، پیامی را که از ابتدای دوران ریاست جمهوری اش بر آن تأکید کرده بود، بار دیگر تکرار کرد و گفت که ایران می تواند با عمل کردن به تعهدات بین المللی خود، از جمله پذیرش قطعنامه های شورای امنیت در مورد مسائل هسته ای، جایگاه شایسته خود را در جامعه بین المللی باز یابد.

اما آقای لاریجانی گفت: "آمریکا می‌گوید که ما به شما پیغام می‌دهیم؛ اما پیام ما به آنها این است که ما از شما پیغام نمی‌خواهیم، فقط شما باید یک جو غیرت داشته باشید تا ما به پیغام‌هایتان اعتماد کنیم."

مطالب مرتبط