'سکوت مجلس به خاطر حضور احمدی نژاد در آمریکاست'

محمود احمدی نژاد
Image caption اظهارات هفته پیش محمود احمدی نژاد در مورد "در راس نبودن مجلس"، واکنش گسترده نمایندگان را به دنبال داشته است

شهاب الدین صدر، نایب رئیس مجلس، با تاکید بر اینکه "سکوت مجلس در برابر سخنان رئیس‌جمهوری به خاطر حضور وی در آمریکا به نمایندگی از ملت ایران است"، گفت: "حتما این سخنان در موعد خود بررسی خواهد شد".

آقای صدر امروز سوم مهر (۲۵ سپتامبر) در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران-ایلنا با اشاره به سخنان محمود احمدی نژاد در مورد جایگاه مجلس، تاکید کرد: "بنا بر سفارشات مقام معظم رهبری مبنی بر وحدت میان قوا، پرداختن به سخنان رئیس جمهوری را در شرایط فعلی به صلاح نمی‌دانم، ولی این را هم قاطعانه می‌گویم که هرگز در برابر خدشه وارد شدن به سخنان حضرت امام سکوت نخواهیم کرد."

اظهارات نایب رئیس مجلس، واکنشی به اظهارات هفته پیش آقای احمدی نژاد محسوب می شود که طی آن گفته بود: "بعضی ها یک جمله حضرت امام متعلق به زمانی که نظام ما پارلمانی بوده را برجسته می کنند، آن زمان رئیس جمهوری مسئول اداره کشور نبوده بلکه نخست وزیر مسئول اداره کشور بوده که از طریق مجلس انتخاب می شده است. آن موقع مجلس بالاترین بود. اکنون در قانون اساسی قوه مجریه بار اصلی اداره کشور را بر دوش دارد و قوای دیگر باید کمکش کنند".

در پی به این سخنان، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، گفت که اگر آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، "بر قوه مقننه تکیه می‌کرد و می‌گفت که مجلس در رأس امور است برای این بود که دیکتاتوری در ایران تکرار نشود".

در واکنشی دیگر احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس، "برداشت فردگرایانه" محمود احمدی نژاد را از قانون اساسی مورد انتقاد قرار داد و با یادآوری اختیارات مجلس در مورد عدم کفایت یا عزل رئیس جمهوری، تصریح کرد که کشور نمی‌تواند بدون مجلس باشد، اما مطابق قانون می‌تواند در حالت خاص بدون رئیس جمهوری و با شورایی سه نفره اداره شود.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس سابق مجلس نیز، سخنان رئیس جمهوری در باره جایگاه مجلس را "توهمات" خواند و خاطرنشان کرد که مجلس در چارچوب اختیارات خود می‌تواند بحث عدم کفایت رییس‌جمهور را طرح کند.

دولت آقای احمدی نژاد در سال های اخیر در موارد متعدد اختلافاتی با مجلس شورای اسلامی داشته که این اختلافات در سال جاری به اوج رسیده است.

ترکیب اعضای کابینه در دولت دهم، تأخیر در ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۸۹ و پیش نویس برنامه پنج ساله توسعه توسط دولت، نحوه تصویب قانون بودجه توسط مجلس، نحوه اجرای قوانین مصوب مجلس توسط دولت، جزئیات قانون هدفمندسازی یارانه ها و مواضع اطرافیان آقای احمدی نژاد از جمله موارد اختلاف میان دو قوه بوده است.

مطالب مرتبط