اعتراض طلافروشان تهران به شهرهای دیگر هم کشیده شد

بازار تهران
Image caption اعتراض طلا فروشان تهران به سایر شهر ها گسترش پیدا کرده است

به گزارش سایت های خبری از ایران، تعطیلی بازار طلا فروشان تهران و اعتراض کسبه این بازار به نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده، به بعضی شهرستانهای دیگر هم کشیده شده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، از صبح امروز، دوشنبه (5 مهرماه) "اكثر طلافروشی های شهر قزوين تعطيل بودند و مردم در مراجعه به مغازه ها در خيابان طالقانی و بازار این شهر با كركره های بسته مواجه شدند."

طلافروشان با مراجعه به اتحاديه طلافروشان و حركت به سمت سازمان امور مالياتی استان قزوين اعتراض خود را ابراز کردند.

بر اساس همین گزارش، واكنش اعتراضي طلا فروشان قزوين همگام با طلافروشان شهرهای دیگر ایران انجام شده است.

برخی سایت های دیگر نیز از مشهد، نیشابور، تربت حیدریه و سبزوار نام برده و نوشته اند که طلا فروشان این شهرها نیز با تعطیل کردن مغازه هایشان به اعتراض کنندگان دیگر پیوسته اند.

این در حالی است که روز شنبه (3 مهر ماه) از تهران گزارش شده بود که بازار طلافروشان در اعتراض به نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده، تعطیل شد و بنا بر برخی گزارش ها هنوز هم ادامه دارد.

سازمان امور مالیاتی در واکنش به این اعتراض ها گفته بود، طلافروشان موظف به اجرای قانون هستند.

علی عسگری، رئیس سازمان امور مالیاتی چند روز پیش در یک نشست خبری در اعتراض به تعطیلی بازار طلا فروشان گفته است: "این رسم جدیدی است که اگر گروهی نخواهند در کشور مالیات بپردازند، با اعتصاب و تجمع مسائل خود را مطرح می کنند."

از دو سال پیش که قانون مالیات بر ارزش افزوده به اجرا گذاشته شد، طلافروشان از جمله بخش هایی بودند که با اجرای آن مخالفت کردند و دولت هم ناچار عقب نشینی کرد و اجرای این قانون را در برخی صنوف برای مدتی به تعلیق در آورد.

مخالفت طلافروشان با نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در دو سال گذشته ادامه داشته، اما به نظر می رسد که دولت هنوز نتوانسته با آنها به توافق برسد.

ماليات بر ارزش افزوده شیوه ای از مالیات ستانی است که تمامی زنجيره توليد کالا و خدمات را در بر می گيرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده ايجاد شده برای کالا و خدمات، ماليات جداگانه دريافت می شود.

این روش جایگزین مالیات بر تولید و فروش خواهد شد و میزان مالیات در آن به جای محصول نهایی در مراحل مختلف محاسبه و دریافت می شود.

به گفته آقای عسگری، سازمان مالیاتی تصمیم گرفته که از قیمت طلا به علاوه اجرت و سود فروش، یکجا مالیات بر ارزش افزوده گرفته شود، اما "اعضای اتحادیه طلا و جواهر معتقدند که قیمت پایه طلا اعمال نشود و فقط بر اجرت و سود، مالیات اخذ شود."

رئیس سازمان امور مالیاتی می گوید که این خواسته طلافروشان قانونی نیست.

چندی پیش نیز بازاریان تهران در اعتراض به افزایش شدید مالیات دست به اعتصاب زده بودند.

مطالب مرتبط