علت مرگ نهنگ‌ها در خلیج فارس بررسی می شود

تصویری از لاشه نهنگ پیدا شده در سواحل خلیج فارس
Image caption زیستگاه دلفین ها و نهنگ ها به علت افزایش آلودگی در آبهای خلیج فارس به خطر افتاده است

محمد باقر نبوی، معاون دریایی سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، از آغاز بررسی ها برای یافتن علت مرگ دو نهنگ در آبهای خلیج فارس خبر داد.

مرگ نخستین نهنگ، چند روز پیش (اول مهر) در منطقه جزیره خان بردخون در نزدیکی بندر دیر، گزارش شد.

آقای نبوی، روز دوشنبه پنجم مهر(۲۷ سپتامبر) به خبرگزاری فارس گفت: "به این دلیل که این نهنگ همراه با سایر نهنگ ها نبوده و به صورت تنها در دریا مشاهده شده تشخیص علت مرگش بسیار سخت است."

بندر دیر در جنوب استان بوشهر و در کناره سواحل خلیج فارس واقع شده است.

به گفته آقای نبوی، نژاد این نهنگ مرده که ۱۲ متر طول و ۱۰ تن وزن داشته، به علت متلاشی شدن سر، هنوز قابل شناسایی نیست.

دو روز پیش نیز، ماهیگیران منطقه خارکو در خلیج فارس، مشاهدات خود از جسد شناور نهنگی دیگر را به مسئولان محیط زیست این منطقه اطلاع داده بودند.

معاون دریایی سازمان حفاظت از محیط زیست "برخورد با پروانه کشتی و کهولت سن" را علت اصلی مرگ نهنگ ها در این منطقه اعلام کرده است.

آلودگی ها مختلف در این منطقه به گفته کارشناسان محیط زیست، زیستگاه دلفین ها و نهنگ های خلیج فارس را به خطر انداخته و این منطقه را به یکی از حساس ترین و آسیب پذیر ترین اکوسیستم های جهان تبدیل کرده است.

تردد کشتی ها، نشت فرآورده های نفتی به علت فرسودگی خطوط نفت و گاز در بستر آب، ورود فاضلاب های شهری و ورود انبوه زباله های شهری و روستایی به خلیج فارس از عمده ترین علل نگرانی طرفداران محیط زیست درباره تهدید اکوسیسیتم این منطقه است.

طی روزهای گذشته، همچنین گزارش هایی از گسترش پدیده کشند قرمز در آبهای خلیج فارس منتشر شده بود که نشان می داد رشد بی رویه جلبک ها در این منطقه موجب افزایش مرگ و میر انواع آبزیان شده است.

فعالان طرفدار محیط زیست در ایران با انتقاد از کوتاهی مقام های دولتی در توجه به بحران های زیست محیطی، تاکید می کنند که دولت هیچ برنامه کلانی برای پیشگیری از تشدید آلودگی خلیج فارس ندارد.