وقوع زلزله در استان فارس در جنوب ایران

نقشه ایران
Image caption ایران از مناطق زلزله خیز جهان است

به گزارش مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران زمین لزره ای به بزرگی ۶ و یک دهم ریشتر مناطقی از استان فارس در جنوب ایران را لرزاند.

بر اساس این گزارش، این زمین لرزه امروز، دوشنبه ۵ مهر ماه (۲۷ سپتامبر) حدود ساعت دو بعدازظهر به وقت محلی روی داد و کانون آن در نزدیکی شهرستان های کازرون، نودان، کنارتخته و ممسنی در استان فارس و در فاصله ۶۶۳ کیلومتری شهر تهران بوده است.

یکی از مقامات استانداری فارس به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که گروه های مختلف امدادی به شهرستان های ممسنی و کازرون که به کانون اصلی زلزله نزدیک تر بوده اند اعزام شده اند و گزارش ها حاکی از کشته شدن یک نفر و مجروح شدن دو کودک و یک زن در شهرستان ممسنی است.

به گفته او این زلزله منجر به ایجاد ترک هایی در دیوار برخی خانه ها شده است و در برخی نقاط کوهستانی نیز ریزش هایی صورت گرفته و در زمان وقوع زلزله چندین مورد تصادف رانندگی نیز رخ داده است.

از سوی دیگر خبرگزاری میراث فرهنگی گزارش داد که بنای تاریخی بیشابور، که متعلق به دوران ساسانیان است و آثار تاریخی شهر کازرون در اثر این زلزله آسیبی ندیده است.

به گزارش خبرگزاری ها این زمین لرزه در شهر شیراز و در استان های خوزستان و بوشهر نیز احساس شده است.

مهدی زارع، معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که احتمال وقوع پس لرزه های متعدد در ساعت ها و روزهای آینده وجود دارد.

اواخر تیرماه نیز زمین لرزه دیگری مناطقی در استان های فارس و هرمزگان را در جنوب ایران لرزاند.

در اثر این زمین لرزه، چند نفر زخمی شدند و خسارت های زیادی نیز در مناطق روستایی این دو استان ایجاد شده بود.

ایران از مناطق زلزله خیز جهان است و مناطق مختلف آن از جمله منجیل در شمال و بم در مرکز این کشور در گذشته محل وقوع زمین لرزه های شدید بوده است.

مطالب مرتبط