افزایش ناگهانی بهای ارز در ایران

دلار
Image caption قیمت دلار از ۱۱۱۰ تومان گذشته است

بر اساس گزارش های منتشر شده در ایران ارزش ارزهای خارجی جهش ناگهانی کرده به طوریکه بهای دلار آمریکا از ۱۱۱۰ تومان هم فراتر رفته است.

خبرگزاری مهر روز دوشنبه از خیابان فردوسی تهران که مرکز بسیاری از ارز فروشان است گزارش کرده است: "بازار ارز و سکه حال و هوای دیگر دارد و صرافی ها نیز از این وضعیت سردرگم شده اند."

گفته می شود بدنبال افزایش لحظه ای قیمت دلار برخی صرافی ها تابلوی قیمت ارزهای خارجی را برداشته اند.

این گزارش ها حاکی از آن است که قیمت دلار از ۱۱۱۰ تومان گذشته و یورو و پوند بریتانیا نیز به ترتیب به بهای ۱۴۷۰ و ۱۷۳۰ تومان فروخته می شود.

این در حالیست که قیمت بانکی دلار آمریکا ۱۰۲۶ تومان، یورو ۱۳۸۱ و پوند بریتانیا ۱۶۲۳ تومان اعلام شده است.

خبرگزاری مهر می گوید فعالان بازار ارز احتمال می دهند بانک مرکزی برای کنترل و پایین آوردن بهای ارزهای خارجی وارد عمل شود.

این در حالیست که بهای سکه نیز در ایران افزایش یافته است.

خبرگزاری های ایران می گویند در پی تعطیلی بازار طلا فروشان تهران و اعتراض کسبه این بازار به نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده، قیمت سکه افزایش قابل توجهی یافته است و برخی مغازه ها از خرید یا فروش سکه خودداری می کنند.

خبرگزاری فارس گفته است قیمت هر سکه بهار آزادی طرح جدید روز دوشنبه ۳۳۸ هزار تومان معامله شد. اما خبرگزاری مهر بهای سکه طرح جدید را ۳۳۶ هزار تومان گزارش کرده است. این در حالیست که گفته می شود بهای این سکه روز یکشنبه ۳۲۸ هزار تومان بوده است.

همچنین گزارش شده است که سکه قدیم در بازار به سختی یافت می شود و برخی مغازه ها آن را به ۳۶۵ هزار تومان می فروشند.

خبرگزاری ایلنا گزارش کرده است که اعتراضات طلافروشان به بعضی شهرستانهای دیگر هم کشیده شده است.

مطالب مرتبط