محکومیت حسین درخشان به تحمل بیش از ۱۹ سال زندان

حسین درخشان
Image caption آقای درخشان از آبان ماه سال ۸۷ تاکنون در بازداشت به سر می برد

گزارش ها از ایران حاکی است که حسین درخشان، وبلاگ نویس زندانی در ایران، به تحمل ۱۹ سال و نیم حبس و پرداخت جریمه سنگین محکوم شده است.

بر اساس این گزارش ها، قاضی ابوالقاسم صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، آقای درخشان را به اتهام "همکاری با دولت های متخاصم، تبلیغ علیه نظام، تبلیغ به نفع گروه های ضد انقلاب، توهین به مقدسات و راه اندازی و مدیریت سایت های مبتذل" محاکمه و در نهایت او را به تحمل ۱۹ سال و نیم زندان و پرداخت مقادیر زیادی ارز خارجی به عنوان جریمه محکوم کرده است.

یکی از نزدیکان آقای درخشان در گفت و گو با بی بی سی فارسی این گزارش ها را تأیید کرد.

حکم صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای آقای درخشان قطعی نیست و او یا وکیلش می توانند به آن اعتراض کنند.

پیش تر گفته شده بود که در کیفرخواست قرائت شده در جلسه غیرعلنی دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای درخشان، اشد مجازات یعنی اعدام برای او درخواست شده است.

دادگاه آقای درخشان در تیرماه امسال طی سه جلسه و بدون حضور خانواده وی برگزار شد.

حسین درخشان یکی از نخستین وبلاگ نویسان فارسی زبان و از منتقدان حکومت ایران بود که از سال ها پیش در خارج از این کشور زندگی می کرد، اما لحن و محتوای نوشته های او از چند سال پیش تغییر کرد و او به تدریج به یکی از حامیان سیاست های محمود احمدی نژاد و حکومت ایران تبدیل شد.

آقای درخشان پائیز دو سال پیش به این امید که پس از تحمل مدتی حبس به دلیل آنچه در گذشته گفته و نوشته است، اجازه خواهد یافت آزادانه در ایران زندگی کند به این کشور بازگشت، اما چندی بعد بازداشت شد.

سخنگوی قوه قضائیه ایران در آن زمان اتهام آقای درخشان را نوشتن مطالبی در مورد "ائمه اطهار" عنوان کرد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در اوایل سال ۱۳۸۸ و در اوج کشمکش های مربوط به دستگیری و محکومیت رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی- آمریکایی به اتهام جاسوسی، در نامه ای به دادستان وقت تهران خواستار رعایت حقوق قانونی خانم صابری و آقای درخشان شده بود.

مطالب مرتبط