تعطیلی بازار آهن تهران در اعتراض به قانون مالیات بر ارزش افزوده

بازار آهن
Image caption در روزهای اخیر اخباری مبنی بر تعطیلی بخش هایی از بازار آهن فروشان منتشر شده است

در حالیکه خبرهایی مبنی بر بالا گرفتن اعتراض صنف آهن فروشان در ایران منتشر شده است، اعضای این صنف خواهان تعویق شش ماهه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده شده اند.

یک عضو هیات مدیره فروشندگان آهن آلات تهران روز سه شنبه ۶ مهر (۲۸ سپتامبر) به خبرگزاری فارس گفت که روز گذشته ۵۰۰ نفر از اعضای اتحادیه آهن فروشان به این هیات مراجعه کرده و ضمن اعتراض، خواهان تعویق شش ماهه اجرای این قانون هستند.

بر اساس این گزارش، قرار است جلسه ای میان رئیس اتحادیه آهن فروشان و مسئولان سازمان امور مالیاتی برگزار و درباره زمان اجرای این قانون مذاکره شود.

از سوی دیگر به گزارش سایت اتحادیه کشوری صنف فروشندگان آهن و فولاد، محمد آزاد، رئیس هیات مدیره این اتحادیه اعتراض فعالان این صنف به اجرای مالیات بر ارزش افزوده را "منطقی" دانست و وعده داد که تا زمانی که به درخواست معترضان رسیدگی نشود، هیچ تفاهم نامه ای با سازمان مالیات منعقد نشود، "کما اینکه تا کنون نیز نشده است."

آقای آزاد تاکید کرده است که اعتراض فعالان صنف آهن به هیچ عنوان سیاسی نبوده و حتی مخالفتی هم با اجرای این قانون وجود ندارد، بلکه مشکل در نحوه اجرای این قانون است.

او درباره مشکل آهن فروشان گفت: "هنوز در بازار، فرهنگ‌سازی لازم برای اجرای این قانون صورت نگرفته و بسیاری از فعالان به صورت سنتی در بازار کار می‌کنند و هنوز فاکتور یا صورتحساب ندارند، لذا اجرای این قانون کار را با توجه به فضا مشکل می‌کند."

به گزارش سایت شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران، در روزهای اخیر بازار "شاد آباد" که از مهم ترین بازارهای فروش آهن در تهران است تعطیل بوده، اما بازار های آهن مکان، ۱۵ خرداد و پامنار فعال بوده است.

اعتراض آهن فروشان زنجان

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا روز سه شنبه ۶ مهر (۲۸ سپتامبر) از تجمع اعتراض آمیز جمعی از اعضای صنف آهن فروشان شهر زنجان در برابر مجمع امور صنفی این شهر خبر داد.

بر اساس این گزارش این تجمع در اعتراض به صدور حکم پلمپ بیش از صد باب مغازه آهن فروشی داخل شهر زنجان و "نحوه برخورد با اعضای فعال این صنف" برگزار شده است.

یکی از معترضان با انتقاد از صدور حکم پلمپ بیش از صد واحد آهن فروش که در سایت کارگاهی مستقر نشده اند، گفت: "در نظر گرفتن مغازه هایی با متراژ ۶۰ متر مربع برای فعالیت آهن فروشانی که در حال حاضر در داخل شهر مغازه های بیش از ۵۰۰ متری دارند، کافی نیست."

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار استان زنجان مبنی بر جمع آوری مشاغل مزاحم از داخل شهر و انتقال آنها به محل هایی خارج شهر، این انتقال در روزهای آینده قرار است در زنجان اجرا شود و اداره نظارت بر اماکن عمومی مسئول پلمپ واحدهایی است که به محل تعیین شده منتقل نشده اند.

مطالب مرتبط