ایران درباره ۱۱ سپتامبر فیلم می سازد

Image caption دو برج مرکز تجارت جهانی نه سال پیش هدف حملات بود

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران برای ساخت فیلم "جعبه سیاه" که به گفته کارگردان آن درباره "حقایق" حملات ۱۱ سپتامبر خواهد بود مجوز صادر کرده است.

محمدرضا اسلاملو به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است که از مدت ها پیش در پی ساخت این مستند سینمایی بوده، اما سخنان اخیر رئیس جمهوری ایران درباره حملات ۱۱ سپتامبر را "جرقه ای" برای آغاز روند ساخت آن توصیف کرده است.

محمود احمدی نژاد روز جمعه ۲۴ سپتامبر در یک کنفرانس خبری در نیویورک از کشورهای غربی خواست که با تشکیل کمیته حقیقت یاب "بیطرف"، از تبدیل شدن موضوع یازدهم سپتامبر به "یک جعبه سیاه" پرهیز کنند.

او پیشتر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود که "اکثریت مردم آمریکا و ملت ها و سیاستمداران بر این باورند" که حملات ۱۱ سپتامبر "توسط بخش هایی از دولت آمریکا" انجام شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در کنار آمریکا و اتحادیه اروپا این اظهارات را محکوم کرده اند.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، شورای صدور پروانه ساخت در معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز ساخت فیلم یاد شده را روز دوشنبه صادر کرد.

به گزارش ایرنا، محمدرضا اسلاملو با اشاره به سخنان آقای احمدی نژاد در نیویورک، گفت که نوبت مسلمانان است که پاسخ اتهاماتی را بدهند که به آنها زده شده است.

رئیس جمهوری ایران می گوید نگران است که ماجرای ۱۱ سپتامبر به "موجودی مقدس" تبدیل شود و افراد نتوانند درباره آن تحقیق کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مصاحبه اخیر خود با بی بی سی فارسی، اظهارات رئیس جمهوری ایران را "توهین آمیز و سرشار از نفرت" خوانده بود.

حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ بیش از سه هزار کشته برجای گذاشت و مقامات آمریکایی گروه القاعده را مسئول این حملات معرفی کردند.