اسرائیل: برای رسیدن به صلح ابتدا باید مساله ایران حل شود

آویگدور لیبرمن
Image caption آقای لیبرمن وزیر خارجه اسرائیل یک چهره تندرو توصیف می شود

آویگدور لیبرمن وزیر خارجه اسرائیل به مجمع عمومی سازمان ملل گفته است که ایران به خاطر حمایت از گروه های اسلامگرا از موانع صلح است و ابتدا باید "مساله ایران" را حل کرد.

آقای لیبرمن که چهره ای تندرو توصیف می شود روز سه شنبه طی نطقی در مجمع عمومی گفت: "ایران می تواند بدون حماس، جهاد اسلامی و حزب الله زندگی کند. اما سازمان های تروریستی نمی توانند بدون ایران به حیات خود ادامه دهند. ایران با تکیه بر این گروه های نائب، در هر زمان که بخواهد می تواند هر توافقی بین اسرائیل و فلسطینی ها یا با لبنان را بی اثر کند."

"در نتیجه در جستجو برای یک موافقتنامه ماندگار با فلسطینی ها، توافقی که به ریشه های واقعی مناقشه بپردازد و برای سال ها دوام آورد، باید درک کرد که اول باید مساله ایران حل شود."

اسرائیل ایران را به حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه های اسلامگرا در مناطق فلسطینی و همچنین در لبنان متهم می کند. ایران این گروه ها را جنبش های مقاومت مردمی می داند.

هم اکنون مذاکرات صلحی میان اسرائیل و فلسطینی ها با میانجیگری آمریکا در جریان است. هدف این مذاکرات دستیابی به صلح ظرف یک سال در منطقه است، اما بسیاری از ناظران این هدف را بیش از حد بلندپروازانه می دانند.

مقام های ایرانی و اسرائیلی که در جنگ دائمی لفظی به سر می برند، در بسیاری موارد از تریبون مجمع عمومی سازمان ملل بری حمله به یکدیگر استفاده کرده اند.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در سخنرانی خود در این مجمع که پنجشنبه هفته پیش انجام شد به شدت از اسرائیل که آن را "رژیم اشغالگر" می خواند انتقاد کرد.

او از جمله در اشاره به مذاکرات صلح گفت که "به دلیل بی توجهی به حقوق مردم فلسطین همه راه حل ها به شکست می انجامد."

او بار دیگر سیاست دولتش را چنین اعلام کرد: "پیشنهاد روشن ما بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین خویش و مراجعه به آراء عمومی همه مردم فلسطین برای اعمال حاکمیت و تعیین نوع حکومت خود است."

بحث و نظرها درباره احتمال توسل اسرائیل به نیروی نظامی برای صدمه زدن به تاسیسات اتمی ایران اخیرا بار دیگر بالا گرفته است که مثل گذشته به جدالی لفظی میان دو کشور منجر شده است.

آقای احمدی نژاد در نطق مجمع عمومی گفت "این رژیم به طور مطلق مورد حمایت برخی کشورهای غربی است و دائما کشورهای منطقه را تهدید" می کند.

سرلشگر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز ۱۲ شهریور (۳ سپتامبر) گفته بود که در صورت حمله نظامی به ایران، "هیچ نقطه ای از خاک اسرائیل وجود ندارد که در تیر رس تجهیزات مدرن ما نباشد."

مطالب مرتبط