ابراز نگرانی یک نهاد دانشجویی از قتل اخیر دو پزشک در تهران

دکتر غلامرضا سرابی
Image caption دکتر سرابی روز چهارشنبه (31 شهریور) مورد سوء قصد قرار گرفت

انجمن اسلامی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیانیه ای از نحوه تحقیقات پلیس درباره قتل دو پزشک در تهران انتقاد کرده است.

عبدالرضا سودبخش، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران روز سه شنبه 30 شهریور و غلامرضا سرابی، متخصص داخلی و فوق تخصص قلب و عروق، روز چهارشنبه مورد سوءقصد قرار گرفتند. هر دو نفر کشته شدند.

انجمن اسلامی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید که اعلامیه فوری پلیس دایر بر بی ارتباط بودن قتل ها مایه نگرانی است و اینکه بیم دارد این پرونده ها هم به سرنوشت پرونده قتل دکتر مسعود علی محمدی بدل شود.

مقام های پلیس تهران اعلام کرده اند هر دوی این قتل ها دارای انگیزه شخصی بوده و نشانه ای از اینکه قتل ها مرتبط بوده باشند پیدا نکرده اند.

در بیانیه انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی تهران آمده است: "پس از سوءقصد اول درحالی که فضا ابهام آلود به نظر می رسید، پلیس آگاهی تهران بزرگ انگیزه قتل را شخصی خواند و هر احتمال دیگر را منتفی دانست. پس از سوءقصد دوم نیز به سرعت این دو حادثه را فاقد هیچ ارتباطی ارزیابی نمود."

در ادامه این بیانیه آمده است: "آیا نگران کننده نیست که دو تن از بزرگان جامعه پزشکی، در پایتخت و نه در مناطق دور افتاده و همچنین در پر رفت و آمدترین ساعات به ضرب گلوله کشته شوند و ما به راحتی با توجیه شخصی بودن این جنایات از کنار آن بگذریم؟".

"آیا جای نگرانی نیست اگر سرنوشت این دو حادثه نیز به سرانجام کشته شدن دکتر مسعود علی محمدی استاد فیزیک دانشگاه تهران تبدیل شود؟ حادثه ای که اینک با گذشت ماه ها، هنوز شاهد معرفی عاملان و آمران واقعی آن جنایت نبوده ایم."

مسعود علی محمدی استاد فیزیک دانشگاه تهران بود که دی ماه گذشته در اثر انفجار بمبی در مقابل منزلش در تهران به قتل رسید. آن حادثه در جریان ناآرامی های پس از انتخابات روی داد و مخالفان مظنون بودند که حادثه کار دولت بوده است.

نام دکتر محمدی در میان فهرست 240 نفره ای از دانشگاهیانی بود که در دوران مبارزات انتخابات ریاست جمهوری قول حمایت از میرحسین موسوی، نامزد اصلی مخالفان، را داده بودند.

دولت ایران گفت گروهی به نام "تندر" را که گفت فعالیت های تروریستی دارد و در آمریکا فعال است، با ترور مسعود علی‌ محمدی مرتبط می داند. ایران در همین ارتباط از طریق دولت سوئیس بطور رسمی به آمریکا اعتراض کرد.

انجمن اسلامی دانشگاه تهران در پایان بیانیه خود که سه شنبه منتشر شد خواستار "پی گیری هرچه سریع تر موضوع و دستگیری غیرفرمایشی عوامل اصلی" این قتل ها شده است.

یک مقام قضایی ایران روز یکشنبه گفته بود دو متهم به قتل دکتر سرابی اعتراف کرده اند که از قتل انگیزه شخصی داشته اند.

به گفته این مقام قضایی دو متهم گفته اند آقای سرابی مادر آنها را عمل کرده بود که بیمار در اثر این عمل جراحی می میرد و آنها برای انتقام، آقای سرابی را به قتل رسانده اند.

آقای سرابی شامگاه چهارشنبه در برابر مطب خود در منطقه نارمک در شرق تهران هدف اصابت گلوله قرار گرفت و ظهر روز جمعه دوم مهر در اثر جراحات وارده درگذشت.

عبدالرضا سودبخش، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، روز سه شنبه در برابر مطب شخصی خود مورد هدف گلوله کشته شد.

مطالب مرتبط