مقام ارشد استخبارات عراق در دوره جنگ: "غرب با ما همکاری اطلاعاتی کرد"

ژنرال وفیق السامرائی در دوره جنگ ایران و عراق مسئول میز ایران در استخبارات نظامی (حفاظت اطلاعات) عراق بود. او که در سال ۱۹۹۴ و پس ازگریختن ازعراق به معارض نظام صدام تبدیل شد در گفتگویی با بی بی سی فارسی از جنگ هشت ساله می گوید.

او می گوید حدود هشت ماه قبل از حمله گسترده عراق به ایران، که درعراق پاسخ گسترده نامیده شد، هر دو طرف شروع به بمباران توپخانه ای مواضع طرف مقابل و درگیری در دو سوی مرز کردند.

Image caption ژنرال سامرائی حکومت صدام را به تنهایی مسئول آغاز جنگ نمی داند.

او می افزاید نمی شود مشخص کرد که کدام طرف بیشتر اقدام به بمباران می کرد، اما تا جایی که من اطلاع دارم وزارت خارجه عراق تقریبا به صورت روزانه در مورد تعرض های ایران در مناطق مرزی عراق به سازمان ملل گزارش می داد.

ژنرال سامرایی در مورد اینکه کدام سو آغازگر جنگ بوده، می گوید قضیه جنگ ایران وعراق پیچیده تر از آن است که به راحتی در مورد مقصر در این جنگ صحبت کرد.

او می گوید: " یک مشکل اساسی بین [آیت الله] خمینی و نظام حاکم در بغداد وجود داشت. [آیت الله] خمینی برای مدتی طولانی به عنوان مهمان در نجف به سر می برد و هنگامی که عراقی ها در پی فشارهای شاه از او خواستند که عراق را ترک کند، کینه ای در دل او نسبت به حکومت عراق و کشور عراق به وجود آمد."

او می افزاید: " [آیت الله] خمینی بر این باور بود که ساقط کردن نظام شاه در ایران مقدمه ای برای سرنگون کردن نظام بغداد است و بر این اساس شروع به دعوت مردم و ارتش عراق به نافرمانی از حکومت عراق کرد."

ژنرال سامرائی با تایید هراس حکومت وقت عراق از صدور انقلاب ایران می گوید: " آنچه که صدور انقلاب اسلامی یا انقلاب ایرانی نامیده می شود در آن زمان یک واقعیت بود و به نظر من تا به امروز و پس از گذشت سی سال هم ادامه دارد."

وی در مورد فضای حاکم بر روابط دو کشور در آن دوره گفت دو طرف از لحاظ روانی آماده جنگ بودند. عراق در وجود آیت الله خمینی و دعوتش برای ایجاد تغییر در عراق تهدیدی اساسی می دید و آیت الله خمینی بر این باور بود که توانایی ایجاد تغییر در عراق را دارد.

او می افزاید که این مسائل پیش زمینه های جنگ را فراهم کرد.

ژنرال سامرائی همچنین اتهام وارد بر عراق در مورد برافروختن آتش جنگ برای کسب منافع در اوضاع نابسامان اوائل انقلاب ایران را رد می کند.

این ژنرال سابق عراقی در مورد همکاری های اطلاعاتی عراق با کشورهای عربی و غربی به خصوص ایالت متحده آمریکا می گوید: " در آن دوره اوضاع عراق با عراق پس از حمله به کویت کاملا متفاوت بود. عراق در محافل بین المللی از اعتبار بالایی برخوردار بود. از طرف دیگر محافل بین المللی با نظام جدید در ایران مشکل داشتند. این وضعیت باعث به وجود آمدن همکاری های اطلاعاتی بین سازمان های اطلاعاتی عراق با بسیاری از کشور ها از جمله آلمان، ایتالیا، فرانسه، آمریکا و کشور های بسیار دیگری شد."

البته این افسر اطلاعاتی بلند پایه معتقد است که نیروهای عراقی در زمینه اطلاعاتی از توانایی بسیار بالایی بر خوردار بودند و نیاز چندانی به کمک اطلاعاتی کشورهای دیگر نداشتند. او می گوید عراق در آن دوره از تجهیزات جاسوسی بسیار پیشرفته مثل هواپیماهای جاسوسی و سیستم های صوتی و الکترونیکی برخوردار بود.

او برای تاکید بر این گفته ها جمله ای از زبان صدام بیان می کند که می گفت "تحرکات نظامی ایران را همچون کتابی گشوده می خوانیم."

او در مورد ارسال تصاویر جاسوسی از مواضع نیروهای ایرانی توسط آمریکایی ها به بی بی سی گفت: " آمریکایی ها هیچ گاه تصاویر جاسوسی واقعی به کشورهایی که همپیمان استراتژیکشان محسوب نمی شوند، تحویل نمی دهند، ولی در آن دوره در مواردی به ما برای کسب اطلاعات از مواضع نیروهای ایرانی کمک کردند."

این ژنرال کهنه کار عراقی که در حال حاظر در لندن به سر می برد در مورد همکاری عراق با مجاهدین خلق می گوید: "در مراحل اولیه جنگ هیچ رابطه ای بین عراق و مجاهدین خلق وجود نداشت. در حدود ۴ سال اول جنگ مجاهدین خلق در عراق حضور نداشتند." او می افزاید: "دولت ایران هم گرو ه های مسلح عراقی که فعالیت های مخفیانه داشتند و همچنین احزاب مخالف حکومت عراق را در ایران حمایت می کرد. این وضعیتی طبیعی در دوران جنگ است."

او در مورد حمایت دولت عراق از مجاهدین خلق می افزاید: "پس از گذشت سی سال از آغاز این جنگ باید منصفانه صحبت کنیم. هر دو طرف با احزاب و نیروهای معارض دشمن خود همکاری کردند و حتی برخی از این گروه ها را به سلاح سنگین مجهز کردند. برخی از گروه های عراقی با [سپاه] پاسداران ارتباط داشتند و برخی گروه های ایرانی از جمله مجاهدین خلق با اطلاعات عراق در ارتباط بودند."