نگرانی ها درباره بازار پنبه و توضیح وزارت جهاد کشاورزی ایران

مزرعه پنبه

در حالیکه صنایع نساجی ایران نگران پیامدهای ممنوعیت ثبت سفارش واردات پنبه هستند، وزارت جهاد کشاورزی این اقدام را موقتی و افزایش قیمت پنبه را جهانی توصیف کرده است.

وزارت جهاد کشاورزی روز چهارشنبه ۷ مهر (۲۹ سپتامبر) اعلام کرد که واردات پنبه ممنوع نشده است بلکه از ثبت سفارش برای واردات این کالا به طور موقت جلوگیری شده است.

بر اساس اطلاعیه این وزارتخانه افزایش بهای پنبه در بازار ایران به دلیل بالا رفتن قیمت های جهانی بوده است ارتباطی به توقف واردات پنبه ندارد.

این در حالی است که بر اساس خبر های منتشر شده روزهای اخیر، دست اندرکاران صنایع نساجی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بازار پنبه و تاثیر آن بر صنایع نساجی از توقف واردات این کالا انتقاد کرده بودند.

در همین رابطه ، امروز چهارشنبه ۷ مهر، احمد علی دومیرانی، مدیر عامل شرکت خدمات پنبه و الیاف نساجی ایران در گفت و گو با خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا از تشکیل بازار سیاه پنبه خبر داد.

به گفته آقای دومیرانی طی سال های قبل تامین پنبه مورد نیاز این صنایع بدون هیچ مشکلی انجام می شد ولی متاسفانه در سال جاری و طی روزهای اخیر رقابت شدیدی در خرید پنبه ایجاد شده است.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر بهای پنبه به صورت روزانه اعلام می شود افزود که میزان فروش آن نیز حداکثر ۱۰ تن تعیین شده است.

آقای دومیرانی بر اساس آمارهای سال های گذشته زمان برداشت وش پنبه و حمل آن به کارخانجات پنبه پاک کنی را اواخر آذر ماه و اوایل دی ماه دانست و گفت که در صورت ادامه توقف واردات پنبه کارخانجات نساجی به علت نداشتن مواد اولیه در ماه های مهر و آبان با رکود مواجه خواهند شد.

یک روز پیش، محمد مروج رئیس انجمن نساجی ایران به بی بی سی فارسی گفته بود که وزارت جهاد کشاورزی برای کمک به کشاورزان پنبه کار تلاش می کند که تا جایی که ممکن است واردات پنبه را متوقف کند اما تولید پنبه داخلی مقدارش کم است و کفاف نیاز صنایع نساجی را نمی دهد.

او با اشاره به اینکه تولید پنبه در طولانی مدت در ایران کاهش پیدا کرده است، گفت که افزایش تولید پنبه داخلی هم نیاز به زمان طولانی دارد.

به گفته آقای مروج، با توجه به تقسیم زمین های کشت پنبه و اینکه در زمین های کوچک سیستم های مکانیزه نمی تواند فعالیت کند، افزایش تولید پنبه را در کوتاه مدت عملی ندانست.

آقای مروج تاکید کرد که دولت باید برای پنبه کاران مشوق هایی بگذارد و گفت که انجمن نساجی ایران پیشنهاداتی در این زمینه ارائه داده است.

او وضعیت صنایع نساجی ایران را خوب توصیف کرد و گفت که در پنج ماهه اول سال جاری خورشیدی نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار درآمد صادرات این صنایع بوده است.

دولت ایران بعد از گسترش تحریم های اقتصادی علیه این کشور، سعی در ایجاد محدودیت هایی در زمینه واردات کرده است.

صنایع نساجی قدیمی ترین صنعت ایران است که در سال های اخیر با مشکلاتی همچون ورود بی رویه محصولات خارجی رو به رو بوده است.

مطالب مرتبط