یکی از مظنونان به قتل دکتر سرابی 'خودکشی' کرد

دکتر غلامرضا سرابی
Image caption دکتر سرابی ساعاتی پس از اصابت گلوله به پهلوی چپ، در بیمارستان امام حسین تهران درگذشت

مقام های ایرانی می گویند که یکی از مظنونان به قتل غلامرضا سرابی، پزشکی که بر اثر اصابت گلوله کشته شد، پس از به محاصره درآمدن توسط نیروهای انتظامی، خود را کشته است.

جبار فرامرزی، فرماندار شهرستان گیلانغرب در استان کرمانشاه، روز پنجشنبه هشتم مهر (۳۰ سپتامبر) گفت که روز گذشته (چهارشنبه) ماموران انتظامی پس از بی توجهی یک راننده خودرو به دستور ایست بازرسی، به تعقیب او پرداخته و پس از محاصره وی در منطقه سوخور شهباز شیری، فردی که بهمن کریمی شناسایی شده، با شلیک گلوله خود را از پای درآورده است.

به گفته فرماندار گیلانغرب، آقای کریمی (۵۸ ساله) یکی از "عاملان" سوء قصد به جان دکتر سرابی است. به گفته فرماندار گیلانغرب، او با همدستی فرزند و داماد خود روز چهارشنبه (۳۱ شهریور) در برابر مطب شخصی آقای سرابی او را هدف اصابت گلوله قرار داده بود.

آقای سرابی، متخصص داخلی و فوق تخصص قلب و عروق، پس از اصابت گلوله به پهلوی چپ، در بیمارستان امام حسین تهران بستری شد. اما به علت شدت جراحات وارده، چند روز بعد درگذشت.

بنابر گفته فرماندار گیلانغرب، سجاد کریمی (فرزند بهمن کریمی) نیز هم اکنون تحت پیگرد قانونی است و احتمالا در منطقه غربی ایران پنهان شده است.

اظهارات فرماندار گیلانغرب در رابطه با تلاش برای دستگیری دو عامل دیگر قتل دکتر سرابی، در حالی صورت می گیرد که محمد شهریاری، بازپرس ویژه قتل تهران، روز یکشنبه (چهارم مهر) به خبرنگاران گفته بود که دو متهم به قتل دکتر سرابی، فوق تخصص قلب و عروق، به قتل با انگیزه شخصی "اعتراف" کردند.

آقای شهریاری تصریح کرده بود که "دو متهم بازداشت شده" گفته اند که دکتر سرابی چندی قبل مادر آنها را عمل جراحی قلب کرده بود و مادر آنها بر اثر این عمل جراحی از دنیا رفته بود و آنها برای انتقام از آقای سرابی، او را به قتل رسانده اند.

اما اکنون فرماندار گیلانغرب از خودکشی یکی از عاملان این واقعه و "تحت تعقیب" بودن فرزند او خبر داده است.

قتل دکتر سرابی تنها ساعاتی پس از آن روی داد که در روز سه شنبه (۳۰ شهریور) دکتر عبدالرضا سودبخش، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص بیماریهای عفونی، مورد سوء قصد قرار گرفت و در دم جان سپرد.

پلیس آگاهی تهران هنوز در مورد عامل یا عاملان قتل دکتر سودبخش اظهار نظر نکرده اما رابطه میان قتل دو پزشک ظرف دو روز را رد کرده و انگیزه قاتلان را "شخصی" عنوان کرده است.

سوء قصد به جان یک پزشک زنان در کرمانشاه

Image caption پلیس آگاهی تهران هنوز در مورد عامل یا عاملان قتل دکتر سودبخش اظهار نظر نکرده اما رابطه میان قتل دو پزشک ظرف دو روز را رد کرده است

در همین حال، گزارش هایی درباره سوء قصد به جان یک متخصص زنان و زایمان در شهر کرمانشاه در روز پنجشنبه (اول مهر) منتشر شد که از زخمی شدن دکتر پروانه مشتاق، توسط سلاح سرد و در منزل شخصی اش حکایت داشت.

بنابراین گزارش ها، فردی ناشناس پنجشنبه گذشته با دستکش وارد منزل شخصی دکتر مشتاق شده و به او حمله کرده و وی را از ناحیه شکم زخمی کرده است.

در همین رابطه، مسعود مرادی، همسر خانم مشتاق، روز یکشنبه (چهارم مهر) به خبرگزاری ایرنا گفته بود که با توجه به دست نخوردگی به پول و جواهرات موجود در منزل، به نظر می رسد که این سوء قصد با انگیزه سرقت صورت نگرفته است.

آقای مرادی همچنین تاکید کرده بود که همسرش (دکتر مشتاق) "هیچگاه با بیماران خود بر سر مسایل مالی" مشکلی نداشته است.

پیش تر، دکتر شهاب الدین صدر، نماینده مجلس و رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، همزمان با سوء قصد به جان دکتر سرابی، گفته بود: "مسلم است، برخی فضاسازی‌هایی که ایجاد و کم‌لطفی‌هایی که به خدمات همکارانم می‌شود، در زمینه سازی چنین حوادثی موثر است."

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت و درمان ایران هم پس از درگذشت دکتر سودبخش خواستار پیگیری و رسیدگی سریع مسئولان انتظامی و قضایی و تامین امنیت پزشکان ایرانی شده بود.

مطالب مرتبط