تفاهم ایران و چهار کشور منطقه برای مقابله با گرد و غبار

اجلاس محیط زیست در تهران

پنج کشور ایران، سوریه، عراق، ترکیه و قطر در اجلاس محیط زیست در تهران برای مقابله با پدیده گرد و غبار تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

در اجلاس سه روزه همکاری های محیط زیستی که از چهارم تا هفتم مهر ماه (۲۶ تا ۲۹ سپتامبر) در تهران برگزار شد، وزرای محیط زیست کشورهای سوریه، عراق، ترکیه و نماینده کشور قطر و رئیس سازمان محیط زیست ایران مشکلات زیست محیطی منطقه را بررسی کردند.

محمد جواد محمدی زاده، رئیس سازمان محیط زیست ایران درباره تفاهم نامه همکاری که در پایان این اجلاس امضا شد، به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت: "استفاده از فناوری های سازگار با محیط زیست و تجهیزات روز برای ثبت و شناسایی پدیده های مرتبط با گرد و غبار و تبادل آن میان کشورهای درگیر این پدیده از موارد مهم این تفاهم نامه بوده است."

تاسیس شبکه ایستگاه های کنترل کیفی هوا، استفاده از تصاویر و اطلاعات ماهواره ای و شناخت مناطق تولید گرد و غبار در کشور های منطقه و تبادل کارشناسان از دیگر موارد مورد پذیرش این پنج کشور بوده است.

درسال های اخیر پدیده افزایش گرد و غبار معلق در هوا، به شکل مقطعی در برخی مناطق ایران به ویژه شهرهای جنوبی و غربی سبب آلودگی شدید هوا و کاهش دید در این شهرها شده بود، اما در دوسال گذشته این پدیده شدید تر و وسیع تر بوده است.

تابستان امسال افزایش گرد و غبار معلق در هوا بارها زندگی ساکنان شهر های مختلف ایران را مختل کرد و حتی برخی شهر های این کشور را به تعطیلی کشاند.

نرمین حسن عثمان، وزیر محیط زیست عراق به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا گفت که ۱۷ میلیون اصله درخت برای مقابله با گرد و غبار و توفان شن کاشته شده است.

او گفت: "اما توفان های شن همچنان ادامه دارد و اگر بخواهیم از این اجلاس نتیجه خوبی بگیریم باید قوی عمل کنیم."

پیشتر علی محمد نوریان، قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست ایران از تماس های زیاد مسئولان دولت ایران با دولت عراق، در رابطه با مسئله گرد و غبار خبر داده بود و گفته بود که قرار است در شهریور ماه اجلاسی در تهران با حضور وزرای محیط زیست کشورهای منطقه برگزار شود.

به گفته کارشناسان، گسترش بیابان ها و بی توجهی به طرح های بیابان زدایی در کشورهای عراق، عربستان، اردن و سوریه یکی از دلایل این آلودگی ها است اما بیشتر این گرد و غبار از بیابان های همسایه غربی ایران، یعنی عراق وارد ایران می شود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست