ادامه واکنش ها به برخوردهای اخیر با خانواده فرماندهان جنگ در ایران

مهدی و حمید باکری
Image caption برخورد با خانواده های باکری و همت همزمان با سی امین سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق بود

با گذشت چند روز از برخورد با خانواده های دو تن از فرماندهان سرشناس جنگ و انتشار سرمقاله روزنامه کیهان در این باره، واکنش ها به این مساله همچنان ادامه دارد.

مصطفی تاج زاده، فعال سیاسی و عضو جبهه مشارکت که در زندان به سر می برد در ملاقاتی که روز گذشته (چهارشنبه ۷ مهر، ۳۰ سپتامبر) با همسرش، فخر السادات محتشمی پور داشته است از برخورد های صورت گرفته با اعضای خانواده حمید و مهدی باکری انتقاد کرد.

به گفته خانم محتشمی پور، آقای تاج زاده ضمن تقدیر از خانواده های همت و باکری، سرمقاله روزنامه کیهان درباره همسران فرماندهان جنگ را "جسارت به خانواده شهدا" توصیف کرد.

آقای تاج زاده حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان را "سرباز حزب پادگانی" نامید و نوشتن چنین مطلبی را از او بعید ندانست و با مقایسه او با ملا عمر، رهبر طالبان پیشنهاد داد که او را "ملا حسین" بنامند.

در هفته گذشته و همزمان با سی امین سالگرد جنگ ایران و عراق، در چند نوبت با خانواده های مهدی و حمید باکری و محمد ابراهیم همت که از فرماندهان سرشناس کشته شده در جنگ ایران و عراق بوده اند، برخورد شده بود.

همچنین خانواده حمید باکری از حمله نیروهای امنیتی به خانه شان و بازجویی مهمانان خبر دادند.

در پی این برخورد ها، آقای شریعتمداری در سرمقاله روزنامه کیهان همسران حمید باکری و محمد ابراهیم همت را به "حمایت از فتنه" و "فروش" خون همسران خود به دشمنان نظام متهم کرد.

از سوی دیگر محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران و میر حسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت در دیدار اخیرشان خواهان "برخورد جدی با اهانت کنندگان و متعرضان به خانواده های عزیز سرداران شهید همت و باکری و دیگر شخصیت های برجسته انقلاب و کشور" شدند.

انتفاد محسن رضایی

محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با جمعی از دانشجویان در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان درباره برخورد های اخیر با خانواده های باکری و همت گفت: "من با هر سوءاستفاده ای از خانواده شهدا مخالف بوده و هستم."

او که از نامزدهای انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری بود گفت: "اگر قرار بود در انتخابات کسی از شهدا استفاده کند باید من استفاده می کردم نه سایر کاندیداها و در همان زمان اعلام کردم که راضی نیستم خانواده شهیدی از من حمایت کند."

او از همه جناح ها "چه اصولگرا و چه اصلاح طلب" خواست به سمت خانواده شهدا نروند و تاکید کرد: "ما تا اندازه ای صبر داریم و توقع داریم وارد حریم های ارزشی ما نشوند."

انتشار خبر حمله به خانواده فضل الله محلاتی

جرس، یکی از منابع خبری مخالف دولت ایران روز پنج شنبه ۸ مهر (۳۰ سپتامبر) از حمله هایی در طول سال گذشته به برخی از اعضای خانواده فضل الله محلاتی، از دیگر مقامات سر شناس دوران جنگ خبر داده است.

آقای محلاتی، نماینده آیت الله خمینی در سپاه پاسداران در دوران جنگ ایران و عراق بود که در اثر حمله به هواپیمایی که او همراه با جمعی از فرماندهان جنگ، سرنشین آن بود، کشته شد.

سایت جرس به نقل از خواهر همسر فضل الله محلاتی نوشته است: "خشونت های روز عاشورا دامن خانواده شهید محلاتی را که هم که همپای مردم در راهپیمایی بودند گرفت و عروس او چنان مورد ضرب و شتم قرار گرفت که بی هوش او را به بیمارستان منتقل کرده اند."

پیش از برخوردهای اخیر، نامه ای از سوی فاطمه امیرانی، همسر حمید باکری خطاب به محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران منتشر شده بود.

خانم امیرانی در این نامه از برخوردهای صورت گرفته پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته به شدت انتقاد کرد و نوشت: "از اولین ساعات پس از اعلام نتایج با روشی غیر منطقی و غیر انسانی با مردم برخورد کردید. واقعا پاسخ سوال خانواده های باکری و همت در مورد ابهامات برگزاری انتخابات باید با باتوم فرود آمده بر فرق مصطفی همت می بود یا شوکری که به نا حق بر گردن احسان باکری نشست؟"

آسیه باکری، دختر حمید باکری درباره این نامه گفته بود: "از بعد از انتخابات و طرفداری از حق، فشارها و تهمت ها بر روی خانواده ما شروع شد و بعد از نامه مادرم به سردار جعفری هر روز فشارها بیشتر می شود."

مطالب مرتبط