اعتراض ایران به تحریم آمریکا علیه ۸ مقام جمهوری اسلامی

Image caption ایران انگیزه تحریم ها را سیاسی می داند

ایران از طریق سفیر سوئیس در تهران به ایالات متحده بخاطر تحریم هشت مقام ارشد جمهوری اسلامی به اتهام نقض حقوق بشر، اعتراض کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در چهارچوب اجرای تحریم هایی که کنگره چند ماه پیش علیه جمهوری اسلامی تصویب کرد، روز چهارشنبه ۷ مهر (۲۹ سپتامبر) اسامی هشت مقام دولتی، نظامی و امنیتی ایران را به فهرست تحریم های ایالات متحده اضافه کرد.

خبرگزاری های دولتی ایران گزارش می دهند که وزارت امور خارجه این کشور روز پنجشنبه ۸ مهر (۳۰ سپتامبر)، لئو آگوستی، سفیر سوئیس در تهران را احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی را به او ابلاغ کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران، مدیرکل آمریکای شمالی وزارت امور خارجه به سفیر سوئیس گفته است: "اقدام دولت آمریکا دخالت آشکار در امور داخلی ایران و نقض صریح بند اول بیانیه الجزایر است."

ایران و آمریکا سه دهه است که رابطه دیپلماتیک نداشته اند و سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند.

هشت مقام تحریم شده به دست داشتن در "نقض جدی حقوق بشر و آزار مردم ایران" در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ متهم شده اند.

دولت ایران به سفر سوئیس گفته است که تصمیم دولت باراک اوباما "اخلال در نظم بین المللی" است.

Image caption آمریکا حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرده است

خبرگزاری های ایران به نقل از وزارت امورخارجه ایران نوشته اند که اقدام دولت آمریکا "همچنین سوء استفاده سیاسی از مفهوم انسانی حقوق بشر و به معنی تضعیف این مفهوم مقدس است لذا مسئولیت در هر سه مورد متوجه دولت آمریکا خواهد بود."

ایران می گوید که سفیر سوئیس گفته است که پیام اعتراض جمهوری اسلامی را به دولت آمریکا ابلاغ خواهد کرد.

مقام هایی که تحریم شده اند عبارتند از: • محمدعلی جعفری (فرمانده کل سپاه پاسداران) • صادق محصولی (وزیر رفاه فعلی و وزیر سابق کشور) • غلامحسین محسنی اژه ای (دادستان کل کشور و وزیر سابق اطلاعات) • سعید مرتضوی (دادستان سابق تهران) • حیدر مصلحی (وزیر اطلاعات) • مصطفی محمد نجار (وزیر کشور و جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی) • احمدرضا رادان (جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی) • حسین طائب (معاون اطلاعات سپاه پاسداران و فرمانده سابق نیروی بسیج)

استقبال فعالان حقوق بشر

برخی گروه های حقوق بشر از تحریم شدن این افراد استقبال کرده اند. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با صدور بیانیه ای از تمام کشورها خواسته است که مقام های ایرانی "ناقض" حقوق بشر را تحریم کنند.

این کمپین از کانادا، اتحادیه اروپا، امارات متحده عربی، مالزی و تایلند خواسته است که با اتخاذ سیاستی مشابه دارایی های احتمالی مقام های ایرانی مورد اتهام را مسدود کنند.

وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده است که افراد تحریم شده مشمول محدودیت های مسافرتی و انسداد دارایی ها می شوند.

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد که دولت آمریکا همواره در کنار کسانی می ایستد که در ایران "خواهان شنیده شدن حرف هایشان هستند" و تأکید کرد که مصرانه از دولت ایران می خواهد که حقوق این مردم را رعایت کند.

این نخستین بار است که آمریکا به اتهام نقض حقوق بشر، تحریم های ویژه ای را علیه اشخاص خارجی اعمال می کند.

دولت باراک اوباما در اواسط ماه ژوئن فرمانده کل سپاه پاسداران را در ارتباط با برنامه اتمی ایران تحریم کرده بود.

روز چهارشنبه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: "شهروندان ایرانی تحت نظارت یا فرماندهی این افراد بی جهت بازداشت شدند، کتک خوردند، مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفتند، تهدید و حتی کشته شدند".

اما به گزارش خبرگزاری های ایران، وزارت امور خارجه ایران به سفیر سوئیس گفته است: "دولت آمریکا به عنوان حامی مهمترین مورد نقض حقوق بشر و دولت ناقض حقوق بشر، نمی تواند مدعی حقوق بشر باشد و از این مفهوم سوء استفاده سیاسی کند."

تحریم مقام های مذکور در راستای اجرای قانون تحریم گسترده ای به اجرا گذاشته شد که کنگره در ماه ژوئن علیه ایران وضع کرده بود.

Image caption ایلیانا راس-لهیتنن، نماینده فلوریدا در کنگره: همه مقام های جمهوری اسلامی باید تحریم شوند

قانونگذاران آمریکایی در بند ۱۰۵ آن قانون رئیس جمهوری آمریکا را موظف کرده اند که حداکثر ظرف نود روز طی گزارشی، اسامی مقام ها یا افرادی در ایران را که مسوول صدور دستور، اجرا یا هدایت اقداماتی در "نقض جدی حقوق بشر" پس از وقایع انتخابات خرداد ۸۸ ایران بوده اند به آگاهی کنگره برساند و در این زمینه، به گروه انصار حزب الله و بسیج اشاره کردند.

بخش مربوط به حقوق بشر قانون تحریم ایران با تلاش مستقیم شماری از اعضای ارشد کنگره از جمله سناتور جمهوریخواه جان مک کین و سناتور دموکرات مستقل جو لیبرمن به عنوان متمم به مصوبه اضافه شده بود.

واکنش کنگره

این دو سناتور که همواره موضع سرسختی علیه جمهوری اسلامی داشته اند و به محافظه کار بودن در خصوص سیاست خارجی شهرت دارند، چهارشنبه از تصمیم دولت آقای اوباما استقبال کردند.

آنها با صدور بیانیه مشترکی گفتند: "دستور ریاست جمهوری حاوی این پیام به همه مقام های ایران که حقوق بشر مردم را نقض کرده یا خواهند کرد است: ایالات متحده هویت شما را شناسایی و منتشر خواهد کرد، آزار و اذیت شما را علنی خواهد کرد و شما را مسوول خواهد دانست."

هاورد برمان، رئیس دموکرات کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان، نیز با صدور بیانیه ای از اقدام دولت باراک اوباما استقبال کرده و آنرا نشانه تعهد ایالات متحده به وضع حقوق بشر در ایران دانسته است.

اما ایلیانا راس-لهیتنن، از جمهوریخواهان ارشد در کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان در واکنش این تحریم ها را اقدامی "مثبت" ارزیابی کرد اما آنرا ناکافی دانست.

وی با صدور بیانیه ای خواهان تحریم همه مقام های جمهوری اسلامی اعم از آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و نیز "اوباش خونخواری" شد که به گفته او مردم را سرکوب کرده اند.

دولت ایران اتهام نقض حقوق بشر از جمله در مواجهه با اعتراضات به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را رد می کند و می گوید آمریکا این اتهام را با اهداف سیاسی مطرح می کند.

کنگره در ماه ژوئن دولت آقای اوباما را موظف کرد که برای مقام های ایران که "ناقض جدی حقوق بشر" تشخیص داده می شوند ویزا صادر نکند و در صورت امکان، به مسدود کردن دارایی های آنها مبادرت ورزد.

کنگره در مصوبه تحریم ایران همچنین خواهان افزایش بودجه وزارت امور خارجه آمریکا برای اطلاع رسانی بیشتر درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و به ویژه درباره وقایع پس از انتخابات خرداد ۸۸ شده بود.