توافق ایران و مصر برای برقراری خط پروازی

پرچم ایران-مصر
Image caption ایران و مصر روابط دیپلماتیک خود را زمانی قطع کردند که مصر ترجیح داد در سال ۱۹۷۹ خود را به غرب نزدیک و با اسرائیل صلح کند در حالیکه ایران رهبری اسلامگرایان ضد غرب و اسرائیل را عهده دار شد.

ایران و مصر توافق کرده اند برای نخستین بار طی سه دهه اخیر، خط پروازی مستقیمی بین پایتخت های دو کشور راه اندازی شود.

به گزارش خبرگزاری ها، مقام های دو طرف پس از ملاقات در مصر گفتند طبق این توافقنامه، به طور هفتگی بیست و هشت پرواز اجازه حرکت در این خط را خواهند داشت.

روابط بین دو کشور اندکی پس از انقلاب اسلامی ایران قطع شد. از آن زمان تا کنون روابط ایران و مصر پر تنش بوده است.

ایران و مصر روابط دیپلماتیک خود را زمانی قطع کردند که مصر ترجیح داد در سال ۱۹۷۹ خود را به غرب نزدیک و با اسرائیل صلح کند؛ در حالی که ایران رهبری اسلامگرایان ضد غرب و اسرائیل را عهده دار شد و نظریه انقلاب اسلامی خود را بر این اساس تدوین کرد.

پذیرش محمد رضا پهلوی (شاه سابق ایران) در قاهره و حمایت مصر از عراق در جنگ عیله ایران نیز به اختلافات میان دو کشور دامن زد.

با این حال، در چند سال گذشته سیاستمداران ایران و مصر تمایل خود را برای از سر گیری روابط دیپلماتیک دو کشور اعلام کرده اند. اگرچه هر بار این تلاتش با مشکلاتی روبه رو شده است.

حسنی مبارک، رییس جمهور مصر ،در سال ۱۳۸۲ با محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران در ژنو دیدار کرد و گفت: "روابط بسیار خوبی را با ایران پیش بینی می کنم".

در آن زمان دو کشور در مورد بازگشایی سفارت خانه‌های خود نیز توافق کردند. اما اصرار حسنی مبارک بر تغییر نام خیابان خالد اسلامبولی (عامل ترور انور سادات رئیس جمهوری سابق مصر) در تهران و مخالفت های داخلی با آن، عادی سازی روابط را بار دیگر متوقف کرد. تلاش دولت هشتم برای تغییر نام خیابان خالد اسلامبولی به انتفاضه برای زمینه سازی رابطه با مصر نیز در نهایت به نتیجه ای نرسید.

در اردیبهشت سال ۱۳۸۶ محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، گفت تهران آماده است مناسبات کامل دیپلماتیک با مصر را از سر بگیرد و در صورت موافقت دولت مصر، سفارت خود را در قاهره در کمتر از ۲۴ ساعت باز کند.

در همان سال حداد عادل، علی لاریجانی و ناطق نوری از مقامات ارشد ایران نیز با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، در قاهره دیدار و گفت و گو کردند.

اما حدود یک سال بعد (تیر 1387) پخش یک فیلم مستند به نام " اعدام فرعون" بار دیگر رابطه تهران و قاهره را با مشکل روبه رو کرد.

در این مستند یک ساعته تصاویری از صحنه ترور انور سادات، محاکمه خالد اسلامبولی و همچنین گفتگوهایی با کارشناسان امنیتی و سیاسی مصر و برخی نزدیکان خالد اسلامبولی به نمایش درآمده بود.

دولت مصر به ساخت و پخش این مستند ایرانی اعتراض کرد و وزرات امور خارجه مصر، با احضار رئیس دفتر حفاظت از منافع ایران در قاهره گفت که این فیلم کمکی به بهبود روابط میان دو کشور نخواهد کرد.

حال تصمیم مقامات دو کشور برای ایجاد خط پروازی مستقیم بین دو کشور بالقوه می تواند گامی برای از سرگیری روابط رسمی بین دو کشور محسوب شود.

مطالب مرتبط