نگرانی‌ اسرائیل از برنامه سفر احمدی نژاد به جنوب لبنان

پرچم های ایران و اسرائیل
Image caption رئیس جمهوری ایران قرار است به زودی در بازدید از لبنان با مقامات این کشور و رهبران گروه های حماس و حزب الله دیدار کند

وزارت امورخارجه اسرائیل، نسبت به برنامه های احتمالی سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به جنوب لبنان ابراز نگرانی کرده و همزمان جناح اکثریت پارلمان لبنان چنین برنامه هایی را "تحریک کننده و مشکل آفرین" خوانده است.

ایگال پالمور، سخنگوی وزارت امورخارجه اسرائیل، روز جمعه اول اکتبر (نهم مهر) با ابراز نگرانی از سفر آتی آقای احمدی نژاد به لبنان گفت: "ما مطلع شده ایم که آقای احمدی نژاد خود را برای یک بازدید مفصل از جنوب لبنان آماده می کند طوری که تصور می شود یک ملاک بزرگ قصد سرکشی به اراضی خود را دارد."

آقای پالمور همچنین به خبرگزاری فرانسه گفت که آقای احمدی نژاد به بشار اسد، رئیس جمهور سوریه گفته است که جنوب لبنان در واقع مرز ایران با اسرائیل است.

به گفته سخنگوی وزارت امورخارجه اسرائیل، چنین اظهاراتی توسط آقای احمدی نژاد، برای تمامی کسانی که به صلح خاورمیانه و ثبات لبنان علاقمندند "بسیار نگران کننده است".

در همین حال، جناح اکثریت مجلس لبنان نسبت به برنامه های احتمالی سفر آقای احمدی نژاد اظهار نگرانی کرده است.

طی چند روز گذشته، اخباری در مورد حضور رئیس جمهوری ایران در مرز جنوبی لبنان و اسرائیل و "سنگ پرانی" نمادین او به سوی خاک اسرائیل، منتشر شده بود که با تکذیب مقام های ایرانی روبرو شد.

غضنفر رکن آبادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان، روز 27 شهریور گذشته، به خبرگزاری مهر گفته بود: "کلیه برنامه هایی که از سوی برخی رسانه ای غربی و عربی به عنوان برنامه های سفر رئیس جمهور در سفر به لبنان اعلام شده، فاقد رسمیت و اعتبار است و هنوز برنامه ای در رابطه با جزئیات سفر، نهایی نشده است."

این در حالی است که برخی رسانه ها زمان و برنامه های سفر آتی آقای احمدی نژاد به لبنان را با شرح جزئیات منتشر کرده و مدعی شده بودند که در جریان این سفر، آقای احمدی نژاد، علاوه بر دیدار با مقامات ارشد لبنان و سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان، در پارکی واقع در جنوب لبنان و در مرز این کشور با اسرائیل، سخنرانی خواهد کرد و ضمن محکوم کردن ساخت شهرک های یهودی نشین در مناطق مورد مناقشه فلسطینیان و اسرائیلی ها، به صورت نمادین سنگ پرتاب خواهد کرد.

پرتاب سنگ، نمادی از جنبش موسوم به انتفاضه اول فلسطینیان است که طی آن ساکنان سرزمین های اشغالی با پرتاب سنگ به مقابله با ارتش اسرائیل می پرداختند و تلاش می کردند مانع گسترش ساخت و سازها در کرانه باختری رود اردن و شهر بیت المقدس شوند.

از طرف دیگر، سفر رئیس جمهوری ایران که اظهارات او درباره هولوکاست و به رسمیت شناختن اسرائیل، همواره موضوعی جنجالی بوده است، همزمان شده با دور جدید مذاکرات فلسطینیان و اسرائیل که با میانجیگری ایالات متحده از سر گرفته شده و برنامه های احتمالی سفر آقای احمدی نژاد می تواند بر روند این مذاکرات تاثیر بگذارد.

مطالب مرتبط