فوتبال ایران به فینال مسابقات غرب آسیا رسید

محمد غلامی
Image caption محمد غلامی پس از زدن گل پیروزی ایران

تیم ملی فوتبال ایران با برتری ۲ بر ۱ مقابل عراق، برای پنجمین بار به دیدار پایانی رقابت های فوتبال غرب آسیا راه یافت.

تیم ایران به فاصله صد روز تا آغاز جام ملت های آسیای ۲۰۱۱ قطر، در دیدار نیمه نهایی مسابقات غرب آسیا عراق را شکست داد.

تقابل بعدی دو تیم روز ۲۱ دی ماه (۱۱ ژانویه) در مرحله گروهی جام ملت ها خواهد بود و ایران که می خواهد به حسرت سی و چند ساله اش در جام ملت ها پایان دهد، امیدوار است این پیروزی را در قطر تکرار کند.

هدایت تیم ملی عراق را ولفگانگ سیدکا، سرمربی آلمانی بر عهده دارد. سیدکا در بازی های مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ سرمربی تیم بحرین بود که مانع از صعود ایران به جام جهانی شد.

افشین قطبی، سرمربی تیم ملی ایران در اولین رویارویی خود با عراق، تیمش را با ترکیب مهدی رحمتی، محمد نصرتی (کاپیتان)، جلال حسینی،‌ حنیف عمران ‌زاده،‌ احسان حاج ‌صفی، آندارنیک تیموریان، پژمان نوری، ایمان مبعلی،‌ خسرو حیدری، میلاد میداوودی (۴۶، میلاد زنیدپور) و مهرداد اولادی (۷۴ محمد غلامی) به زمین فرستاد.

بازی درگیرانه و فیزیکی دو تیم در نیمه اول گل نداشت و هر سه گل بازی در نیمه دوم به دست آمد.

ایران در دقیقه ۵۷ روی یک ضدحمله صاحب ضربه ای ایستگاهی از سمت راست شد و جلال حسینی توپ ارسالی ایمان مبعلی را با ضربه سر درون دروازه عراق فرستاد.

گل تساوی عراق در دقیقه ۷۱ با اشتباه مرکز خط دفاعی ایران به دست آمد و مصطفی کریم روی یک ارسال از سمت راست، از بین حنیف عمران زاده و محمد نصرتی با ضربه سر گل مساوی را زد.

دقایقی پس از این گل، محمد علی کریم، بازیکن عراقی به دلیل تکل خشن روی احسان حاج صفی با کارت قرمز مستقیم روبرو شد و عراق ده نفره بازی را ادامه داد.

در دقیقه ۸۴، تعویض دوم سرمربی تیم ایران نتیجه داد و محمد غلامی گل برتری ایران را زد. غلامی دفع ناقص مدافعان حریف در داخل محوطه جریمه را به گل پیروزی تبدیل کرد. این دومین گل غلامی در سه بازی ملی او است.

تیم ایران روز یکشنبه ۱۱ مهر (۳ اکتبر) در فینال ششمین دوره رقابت های فوتبال غرب آسیا به مصاف برنده بازی کویت و یمن می رود.

چهار روز پس از فینال این مسابقات، ایران در هیجان انگیزترین دیدار دوستانه اش در ابوظبی با تیم ملی برزیل دیدار خواهد کرد.

تیم ملی فوتبال ایران در مرحله گروهی جام ملت‌های ۲۰۱۱، در گروه چهارم با تیم های عراق، کره شمالی و امارات متحده عربی هم گروه است.

تیم ملی فوتبال عراق در جام ملت های ۲۰۰۷ آسیا قهرمان شد.

مطالب مرتبط