رئیس پلیس ایران از احتمال وقوع 'فتنه اقتصادی' می‌گوید

اسماعیل احمدی مقدم
Image caption آقای احمدی مقدم از اعتصاب ها و تعطیلی های اخیر به عنوان فتنه اقتصادی نام برد

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، رئیس پلیس ایران گفت که فشارهای اقتصادی شیوه دشمنان جمهوری اسلامی برای ایجاد آشوب و اغتشاش در کشور است و از احتمال وقوع "فتنه اقتصادی" خبر داد.

آقای احمدی مقدم روز جمعه ۹ مهر (اول اکتبر) در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفت که فشار های اقتصادی فقط برای اخلال در کار دولت نیست، بلکه این فشار ها هدف دیگری را دنبال می کند.

آقای احمدی مقدم گفت: "با فشار های اقتصادی قصد دارند، شرایط کشور را به نقطه ای بکشانند که آشوب، اغتشاش، نا آرامی و نافرمانی مدنی را به دنبال داشته باشد."

او با اشاره به اینکه بقایای "فتنه سیاسی" سال گذشته ادامه دارد گفت: "فتنه، امروز در اشکال دیگری همچون فتنه اقتصادی ادامه دارد و ممکن است عده‌ای قصد داشته باشند که هر روز جایی را به اعتصاب و تعطیلی بکشانند، اما نیروی انتظامی بر کانون شکل دهی این فتنه اشراف کامل دارد."

در ماه های اخیر خبرهایی مبنی بر اعتصاب در کارخانه های مختلف و تعطیلی بخش هایی از بازار ایران از جمله بازار آهن و طلا در ایران منتشر شده است.

در چند ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا و برخی کشور های دیگر به طور جداگانه دور تازه ای از تحریم های اقتصادی را علیه ایران وضع کردند.

در ادامه فشار های اقتصادی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با صدور فرمانی اسامی هشت مقام نظامی، انتظامی و دولتی ایران را به اتهام نقض حقوق بشر در جریان برخورد با اعتراضات انتخاباتی سال گذشته ایران، به فهرست تحریم های ایالات متحده اضافه کرد.

این افراد به دست داشتن در "نقض جدی حقوق بشر و آزار مردم ایران" در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ متهم و مشمول محدودیت های مسافرتی و انسداد دارایی ها و حساب های بانکی شده اند.

آقای احمدی مقدم در سخنان امروزش از مقامات آمریکایی خواست درباره اینکه این هشت مقام امنیتی ایران اساسا در آمریکا حساب بانکی دارند، یا اینکه سفری به آمریکا داشته اند و اصلا آیا تقاضای ویزای آمریکا کرده اند، سندی ارائه دهند.

او اقدام رئیس جمهوری آمریکا در وضع تحریم علیه هشت مقام امنیتی ایران را "روحیه دادن به ضد انقلاب" توصیف کرد.

مطالب مرتبط