پزشکان ایرانی به وسایل دفاع شخصی مجهز می‌شوند

دکتر غلامرضا سرابی
Image caption دکتر سرابی ساعاتی پس از اصابت گلوله به پهلوی چپ، در بیمارستان امام حسین تهران درگذشت

در پی قتل دو پزشک در ایران، سازمان نظام پزشکی می گوید تفاهم نامه ای با پلیس برای تجهیز کادر درمانی بیمارستان ها و پزشکان به وسایل دفاع شخصی امضا کرده است.

حسن هویدا، معاون امور رفاهی و اجتماعی سازمان نظام پزشکی ایران روز جمعه ۹ مهر (اول اکتبر) گفت که بر اساس این تفاهم نامه پزشکان و کادر درمانی بیمارستان ها به وسایل دفاع شخصی همچون "اسپری گاز اشک آور" و "شوکر الکتریکی" مجهز خواهند شد.

همزمان با آن وزارت بهداشت ایران نیز گفتگوهایی را با پلیس درباره تامین امنیت پرسنل بیمارستان ها انجام داده است.

حسن امامی رضوی، معاون درمان وزارت بهداشت می گوید که مذاکراتی با پلیس ایران انجام شده تا قرار دادی برای حضور نیروی پلیس در بیمارستان ها و مراکز درمانی منعقد شود.

بر این اساس قرار است بیمارستان ها هزینه ای را به نیروی انتظامی پرداخت کنند تا پلیس به صورت "غیر موظف" در بیمارستان ها حضور یابد.

نزدیک به ده روز پیش، دکتر عبدالرضا سودبخش استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و کمتر از ۲۴ ساعت بعد دکتر غلامرضا سرابی، متخصص داخلی و فوق تخصص قلب و عروق، در مقابل مطبشان در تهران هدف گلوله افراد ناشناس قرار گرفتند.

بر اثر این حادثه آقای سودبخش در دم کشته شد و آقای سرابی ساعاتی پس از حادثه در بیمارستان درگذشت.

بعضی از منابع خبری مخالفان دولت ایران قتل دکتر سودبخش را به پرونده بازداشتگاه کهریزک مربوط دانسته اند و نوشته اند که او تعدادی از زندانیان را که مورد آزار جنسی قرار گرفته بودند معاینه کرده و اطلاعات خاصی درباره پرونده کهریزک داشته است.

مقامات ایران این موضوع را رد کرده اند و این قتل ها را "بی ارتباط به هم" و انگیزه آن را "شخصی" اعلام کردند.

روز گذشته نیز مقامات پلیس ایران از کشته شدن یکی از مظنونان به قتل دکتر سرابی توسط نیروهای انتظامی در غرب ایران خبر دادند.

موضوع تجهیز پزشکان ایرانی به وسایل دفاع شخصی موضوع تازه ای نیست؛ بهمن ماه سال ۱۳۸۶ سازمان نظام پزشکی ایران با صدور اطلاعیه ای از پزشکان عضو این سازمان خواسته بود برای تهیه "اسپری دفاع شخصی" یا گاز اشک آور به واحدهای این سازمان مراجعه کنند.

در اطلاعیه این سازمان که در نشریه "نظام پزشکی" ارگان نظام پزشکی ایران، چاپ شده بود، از پزشکان خواسته شده بود برای دریافت گاز اشک آور اقدام کنند.

داشتن و استفاده از گاز اشک آور بر اساس دستورالعمل شورای عالی امنیت ملی ایران ممنوع است و پزشکان باید برای حمل آن، کارت مخصوص حمل را به همراه داشته باشند که از سوی سازمان نظام پزشکی صادر می شود.

مطالب مرتبط