پاسخ خانه سینمای ایران به وزیر ارشاد

Image caption محمدمهدی عسگرپور بیانیه جواد شمقدری را هیستریک خواند

محمدمهدی عسگرپور، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل خانه سینما، در نامه ای به محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، از عملکرد او در حوزه سینما انتقاد کرد و نوشت: "دیری است اتهام براندازی نظام به منتقدانِ بی کفایتی و سوء تدبیر در مدیریت رنگ باخته است."

آقای عسگرپور در این نامه که امروز جمعه، 9 مهرماه در وبسایت خانه سینما منتشر شد، خطاب به وزیر ارشاد نوشت: "در حوزه سینما، تعداد نشستهای جدی و تخصصی تان با دست اندرکاران به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد. تسلط امروزتان به اوضاع سینما، تئاتر ، موسیقی و هنرهای تجسمی حدوداً مثل روز اوَلی است که همدیگر را دیدیم. همان موقع که هنوز نامزد احراز پست وزارت بودید و درخواست کمک کردید و بنده و تعدادی از اعضای هیأت مدیره خانه سینما و رؤسای صنوف، علیرغم فشارهای زیاد آن روزها، صادقانه و با برنامه ای مشخص و به قصد تعامل به دیدارتان آمدیم."

در ادامه این نامه آمده است: "با این روشی که در پیش گرفته اید ده سال بعد هم فرقی به حالتان نخواهد کرد. ممکن است این اظهارات را شما و برخی به دور از انصاف بدانند ولی بنده حاضرم در جلسه ای با جنابعالی این را به اثبات برسانم ."

آقای عسگرپور خواستار مقایسه سوابق خود و محمد حسینی از هنگام پیروزی انقلاب اسلامی ایران شده است.

اعتراض به واکنش ها به جشن خانه سینما

مدیرعامل خانه سینما در این نامه به انتقاد از واکنش های وزیر ارشاد و بیانیه جواد شمقدری، معاون سینمایی ارشاد، درباره چهاردهمین جشن خانه سینما نیز پرداخت.

آقای عسگرپور در این نامه نوشت: "امسال اکثریت مخاطبان و علاقمندان سینما با سلیقه ها و گرایشهای مختلف معتقد بودند که مجموعاً یکی از بهترین جشن های سینمای ایران در طول چند سال گذشته را تجربه کرده اند. تا اینکه بیانیه هیستریک معاونت امور سینمایی تان که با هدف برهم زدن تمرکز مدیران و دست اندرکاران نسبت به ناکامی های پی در پی اخیرشان و عدم توانایی در جذب سینماگران شاخص منتشر شد."

جواد شمقدری در بیانیه ای که روز چهارشنبه (۷ مهرماه) منتشر کرد، نوشته بود:" اینکه در مراسمی به نام جشن خانه سینما با هلهله و شادی بی خبران و غافلان، پایان نظام جمهوری اسلامی ایران را آرزو می کنند چه باید کرد! کسی که از روی غرور جاهلانه و شاید هم غفلت چنین سخنانی بر زبان می راند چه پاسخی دارد؟!"

به نظر می رسد اشاره آقای شمقدری به سخنان اصغر فرهادی، هنگام دریافت جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم درباره الی در مراسم جشن خانه سینما بوده است.

حاشیه های سخنان اصغر فرهادی

در گزارش هایی که از مراسم جشن خانه سینما منتشر شد، آقای فرهادی هنگام دریافت جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم درباره الی، آرزو کرده بود که شرایطی پیش بیاید که گلشیفته فراهانی به ایران برگردد، و بهرام بیضایی، امیر نادری، محسن مخملباف و جعفر پناهی بتوانند در ایران فیلم بسازند.

جواد شمقدری در بیانیه اش نوشت: "کسانی که شنیدند و سکوت کردند، کسانی که تشویق کردند و هلهله سر دادند، به راستی می دانند کجا ایستاده اند؟ می دانند پاگذاشتن بر روی میراث بزرگ امام و رهبرکبیر انقلاب اسلامی و پایمال کردن خون دهها هزار شهید چه جفای بزرگی است؟"

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز روز پنجشنبه در حاشیه نشست خبری نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در پاسخ به سوالی درباره دلیل لغو پروانه ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی گفت: "ما با هیچ شخصی از جمله آقای فرهادی یا دیگرانی که تحت تاثیر هیجانات حرفهایی زده‌اند بحثی نداریم. حرف ما با حلقه گردانان این محافل است. مسئله ما کسانی است که به صورت سازماندهی شده دارند ارزشهای اسلامی را زیر پا می‌گذارند."

Image caption جواد شمقدری در بیانیه ای نوشته بود در جشن خانه سینما، کسانی پایان نظام جمهوری اسلامی ایران را آرزو کردند

در نامه آقای عسگرپور خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد آمده است: "اتهامات ایشان بعلاوه اتهامات اخیر جنابعالی که بنده یا امثال من را محرک اصلی و صحنه گردان توطئه بر علیه نظام جمهوری اسلامی خواندید را ذخیره آخرت خود می دانم. امَا توهین به حضار در آن مراسم که اتفاقاً برخی از معتمدان شما هم حضور داشتند با این عنوان که گول امثال من را خوردند بماند برای شما و ایشان."

روز پنجشنبه (۸ مهر) خانه سینما در واکنش به بیانیه جواد شمقدری در بیانیه ای نوشت: "آنچه در جشن سینمای ایران گذشت به استناد وقایع ثبت شده در حافظه دوربینها و حضور دهها خبرنگار و صدها تن از اهالی فرهیخته سینمای ایران به هیچ وجه با اتهاماتی که در بیانیه معاونت سینمایی آمده همخوانی و مطابقت نداشته و ندارد."

گذراندن دوره ای سخت

مهدی عسگرپور خطاب به وزیر ارشاد نوشته:"شما به دلیل عدم تمایل به ورود به مباحث جدّی و تخصصی و عدم امکان برای مراقبت از فعالیت معاونینی که افکار عمومی حتی انتصاب آنها را نیز مربوط به شما نمی دانند، دوره سختی را پشت سر می گذرانید."

در بخشی از این نامه آمده است: "در مورد مسائل مالی و بودجه خانه سینما نمی گویم که عدم صداقت زیرمجموعه تان جایی برای بحثهای این چنینی باقی نگذاشته است."

آقای عسگرپور به وزیر ارشاد نوشته:"اسنادی را که می خواهید بعدها منتشر کند الان منتشر کنید، شاید برای ما هم اشتیاقی فراهم شود تا فهرست کمکهایی را که به برخی از خودی هایتان شده منتشر کنیم."

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز پنجشنبه گفت: "ما هیچگونه مقابله‌ای با اهالی سینما نداریم و از ابتدا هم بنا بر تعامل و همکاری بوده است."

او در عین حال از اهالی فرهنگ و هنر و به ویژه سینما خواست وارد "مباحث سیاسی" نشوند و گفت: "اینکه بعد از گذشت یکسال و خُرده‌ای از داستان انتخابات یکی بیاید و با دستبند سبز بالای سن برود، درست نیست."

محمدمهدی عسگرپور در پایان نامه خود نوشته است: "با اینکه قاضی خوبی نبودید اما همچنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان هستید. ما در قالب جریان صنفی موظف به تعامل با شما هستیم پس پیشنهاد می کنم کمیته ای حقیقت یاب (البته نه از نوع بین المللی اش) تشکیل شود تا رفتار شما و زیر مجموعه تان را با خانه سینما بررسی کنند."

در بیانیه روز پنجشنبه خانه سینما آمده بود: "خانه سینما بر مدار آن چه تاکنون عمل نموده است نیاز امروز جامعه سینمایی کشور را در عقلانیت و آرامش می داند. لذا با رد هر نوع رفتار مبتنی بر احساسات بالاخص از ناحیه مدیران فرهنگی، ضرورت امروز سینمای ایران را کار مضاعف مدیران برای نجات سینمای گرفتار بحران می داند."

هفته گذشته، مجوز ساخت فیلم جدید اصغر فرهادی با نام جدایی نادر از سیمین پس از آغاز فیلمبرداری در تهران لغو شد.

جواد شمقدری لغو مجوز ساخت این فیلم را به دلیل "صحبت هایی که وی (آقای فرهادی) در مراسم جشن خانه سینما داشت" دانسته بود.

در حال حاضر، فیلمبرداری فیلم جدایی نادر از سیمین که به گفته آقای فرهادی ۳۵ درصد آن انجام شده، متوقف مانده است.

مطالب مرتبط