کاهش نسبی قیمت ارز در ایران

دلار
Image caption قیمت دلار آمریکا با کاهش نسبی نسبت به هفته گذشته، بین ۱۰۹۰ تا ۱۱۰۰ تومان فروخته شد.

گزارش ها از ایران حاکیست که قیمت ارز در بازار این کشور نسبت به روزهای گذشته اندکی کاهش یافته است.

خبرگزاری های ایران روز شنبه دهم مهرماه ۱۳۸۹ با درج اخبار و گزارش هایی از مبادلات ارزی در ایران، اعلام کردند که بهای ارزهای مختلف در این کشور در پی دخالت بانک مرکزی تا حدودی نسبت به هفته گذشته پائین تر آمده است.

همزمان با فروش ارز در بعضی از شعب منتخب بانک ها در ایران، خبرگزاری ایلنا از هجوم مردم و تشکیل صف های طولانی در مقابل این بانک ها برای خرید ارز خبر داد.

بنا بر گزارش ها، هر دلار آمریکا در روز شنبه (دهم مهرماه) با بیش از ۱۰۰ تومان کاهش نسبت به چهارشنبه هفته گذشته، بین ۱۰۹۰ تا ۱۱۰۰ تومان فروخته شده است.

بعضی صرافی ها همچنین هر یورو را بین ۱۵۰۰ تا ۱۵۲۰ تومان می فروشند.

با این حال خبرگزاری مهر اعلام کرده است که روز شنبه صرافی های واقع در میدان فردوسی با توجه به نوسانات روزهای اخیر در قیمت ارز، یا مغازه های خود را بسته بودند و یا ترجیح می دادند خرید و فروشی انجام ندهند.

کاهش نسبی ارزش ارز فروخته شده در صرافی های بانک ها در شرایطی صورت می گیرد که بانک مرکزی ایران اعلام کرده است که آمادگی دارد به متقاضیان خرید ارز به هر میزان و بدون محدودیت ارز بفروشد.

علی رشیدی، استاد اقتصاد در مورد تاثیر این اقدام بانک مرکزی ایران برای کاهش ارزش ارز به بی بی سی فارسی گفت: "کاهش قیمت ارز نشان می دهد که افزایش قیمت ها طی هفته گذشته بیشتر جنبه روانی داشته است".

البته آقای رشیدی به عوامل موثر دیگر در بلند مدت هم اشاره کرد و گفت: "در روزهای اخیر بسیاری از بانک های کوچک خارجی واقع در دبی و کویت که بانک ها و صرافی های ایرانی در آنها موجودی دارند، موقتا اقدام به مسدود کردن این حساب ها کرده اند و این مساله موجب شد مردم تصور کنند توانایی انجام حواله های بانکی را ندارند که این موضوع متعاقبا به افزایش قیمت ارز منجر شد".

محمود رضا خاوری، مدیر عامل بانک ملی ایران در یک نشست خبری که به منظور بررسی و تشریح وضعیت بهای ارز تشکیل شده بود، ابراز امیدواری کرد که بانک مرکزی با همراهی سایر بانک ها تا پایان هفته جاری، قیمت دلار را به ۱۰۶۰ تومان برسانند.

آقای خاوری با اعلام اینکه ۱۰۶۰ تومان "قیمت واقعی" دلار است گفت: "وضعیت بازار ارز و سکه تا رسیدن به قیمت تعادلی به صورت شناور خواهد بود".

او ضمن اشاره به کاهش تقاضا برای خرید دلار در صرافی ها گفت: "ورود بانک مرکزی به بازار ارز، سفته بازان را شوکه کرد".

جهش ناگهانی قیمت ارز از روز یکشنبه هفته گذشته آغاز شد و تا پایان هفته قبل با سرعت ادامه داشت. تا جایی که روز چهارشنبه هر دلار آمریکا در حدود ۱۲۴۰ تومان فروخته شد.

بر اساس گزارش ها افزایش ناگهانی بهای ارز طی هفته گذشته سبب شد که صرافی ها از خرید و فروش ارز و حتی در مواردی از نصب تابلوهای اعلام بهای ارز خودداری کنند.

آقای خاوری در نشست خبری شنبه، دهم مهرماه گفت در جلسه ای که روز گذشته با حضور مدیر عامل بانک مرکزی و مدیران صرافی های بانک ها تشکیل شد، سیاست ها و تصمیم های جدیدی برای کنترل و پایین آوردن بهای ارز در کشور اتخاذ شد.

مدیر عامل بانک ملی اعلام کرد که طبق بررسی انجام شده از روز شنبه برخی از شعبه های بانک های کارگشایی، ملی و سپه اقدام به عرضه دلار و دیگر ارزها در صرافی های خود کردند.

همزمان با افزایش قیمت ارز، بهای طلا و سکه هم در بازارهای ایران با افزایش همراه بوده است.

مدیر عامل بانک ملی گفت که بانک کارگشایی و بعضی از شعب بانک ملی به مدت دو هفته سکه عرضه خواهند کرد تا از این طریق به تعدیل قیمت سکه کمک کنند.

همچنین میزان ارز تزریق شده در بازار بنا بر اعلام آقای خاوری در حدود ۶ میلیون دلار بوده است که از این میزان در حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار به فروش رسیده و ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار هنور در خزانه بانک ملی باقی مانده است.

بعضی از تحلیلگران اقتصادی، افزایش ناگهانی قیمت ارز در ایران را تا حدودی به تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران مربوط می دانند.

این در حالی است که شمس الدین حسینی، سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سئوالی در مورد ارتباط جهش قیمت ارز با تحریم ها علیه ایران گفته است: "این موضوع صحت ندارد. علت افزایش قیمت ارز در بازار به افزایش تقاضای نقدی آن بر می گردد. در بانک مرکزی جمع بندی این بود که باید ارز را به صورت نقدی و متناسب با نیاز عرضه کنیم".

ابراز امیدواری مسئولان دولت و بانک ها از کنترل قیمت ارز در آینده نزدیک در شرایطی صورت می گیرد که به گزارش خبرگزاری ایلنا به نظر می رسد کسانی که طی چند روز گذشته موفق به خرید ارز شده اند، به امید افزایش بیش از پیش قیمت ارز تمایلی برای فروش آن نشان نمی دهند.

مطالب مرتبط