مدافعان حقوق بشر: نسرین ستوده را آزاد کنید

نسرین ستوده
Image caption نسرین ستوده وکیل مدافع تعدادی از فعالان سیاسی و روزنامه نگاران زندانی است

شیرین عبادی، از برندگان جایزه صلح نوبل به همراه هشت گروه مدافع حقوق بشر در بیانیه ای خواستار "آزادی سریع و بی قید و شرط" نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران شده اند.

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، این بیانیه هشدار می دهد دستگیری نسرین ستوده، تازه ترین اقدام برای ممانعت از دسترسی منتقدان حکومت ایران به حق برخورداری از خدمات دفاعی مناسب و محاکمه منصفانه در دادگاه های این کشور است.

سازمان های منتشر کننده این بیانیه عبارتند از عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، کمیسیون بین المللی حقوق دانان، فدراسیون بین المللی حقوق بشر، لیگ ایرانی دفاع ازحقوق بشر، اتحادیه بین المللی وکلا و سازمان جهانی علیه شکنجه.

خانم ستوده، وکیل حقوق بشر ایرانی است که از ۲۳ شهریور در بازداشت است. او پس از احضار به دادگاه، بازداشت شد.

خانم عبادی و هشت سازمان منتشرکننده بیانیه، حکومت ایران را متهم کرده اند که در حال تضعیف "نظام قضایی عمیقا معیوب" این کشور هستند.

شیرین عبادی در این باره گفت:" به عنوان کسی که از بسیاری از زندانیان عقیدتی از جمله هفت رهبربهایی زندانی و دیگران دفاع کرده ام، اگر به ایران بازگردم، اگر بازداشت نشوم، با محدودیت های غیر قابل قبولی در فعالیت های حقوق بشری ام مواجه خواهم شد. اینک وکیل من، که خود او هم دفاع از بسیاری از فعالان دیگررا به عهده دارد بازداشت شده است، و وکیل مدافع او، به علت دفاع از او، تهدید به دستگیری شده است. کجاست عدالت اگر وکیل شما را برای دفاع از شما بازداشت کنند؟"

نسرین ستوده وکالت تعدادی از پرونده های سیاسی و حقوق بشری از جمله شیرین عبادی، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، محمدصدیق کبودوند، عاطفه نبوی، خدیجه مقدم، احمد نجاتی کارگر از کشته شدگان پس از انتخابات و آرش رحمانی پور، از اعضای انجمن پادشاهی ایران که در سال ۸۸ اعدام شد، را بر عهده داشته است.

مطالب مرتبط