سرتیپ رادان: اعتراض بازاریان فتنه اقتصادی نیست

احمدرضا رادان
Image caption سخنان آقای رادان نوعی هشدار به کسانی است که ممکن است نسبت به افزایش قیمت ها معترض باشند

سرتیپ احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفته که اعتراض اصناف به مالیات بر ارزش افزوده ربطی به فتنه اقتصادی ندارد.

آقای رادان گفته که اقدام برخی از بازاریان را فتنه تلقی نمی کنیم و "موضع اخیر بازار (اعتراض طلافروشان) ربطی به جریان فتنه اقتصادی ندارد."

این سخنان دو روز بعد از آن بیان می شود که سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی احتمال وقوع "فتنه اقتصادی" را مطرح کرد و گفت که برخی با "فشار های اقتصادی قصد دارند، شرایط کشور را به نقطه ای بکشانند که آشوب، اغتشاش، نا آرامی و نافرمانی مدنی را به دنبال داشته باشد."

آقای احمدی مقدم گفته بود که عده ای "با فشار های اقتصادی قصد دارند، شرایط کشور را به نقطه ای بکشانند که آشوب، اغتشاش، نا آرامی و نافرمانی مدنی را به دنبال داشته باشد."

تاکید فرمانده نیروی انتظامی بر "اعتصاب و تعطیلی" در زمانی مطرح شد که بازار تهران به خصوص صنف طلا در اعتراض به نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده چند روز فعالیتش را متوقف کرده بود.

اکنون آقای رادان در مقام معاون آقای احمدی مقدم سعی کرده لحن رئیس خود را کمی تلطیف کند با این حال می گوید:"با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، افرادی در صدد برپایی فتنه جدید هستند ولی این دسته از افراد بدانند پلیس با اقتدار در کنار دولت ایستاده است."

علاوه بر مشکلاتی که بر سر مالیات بر ارزش افزوده بروز کرده، دولت ایران در حال برنامه ریزی برای اجرای قانون حذف یارانه هاست و این نگرانی وجود دارد که افزایش قیمت ها پیامدهای سیاسی و اجتماعی به دنبال داشته باشد.

برخی کارشناسان می گویند که سخنان چند روز گذشته برخی مقامات دولتی و پلیس، نوعی هشدار به کسانی است که ممکن است نسبت به افزایش قیمت ها اعتراض داشته باشند.

به نظر این گروه از کارشناسان، سخنان فرمانده نیروی انتظامی در نماز جمعه روز نهم مهر در تهران از این نگرانی حکایت دارد، به خصوص آنجا که با اشاره به وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری که از آن به عنوان "فتنه سیاسی" نام برد.

آقای احمدی مقدم گفته بود "فتنه، امروز در اشکال دیگری همچون فتنه اقتصادی ادامه دارد و ممکن است عده‌ای قصد داشته باشند که هر روز جایی را به اعتصاب و تعطیلی بکشانند، اما نیروی انتظامی بر کانون شکل دهی این فتنه اشراف کامل دارد."

مطالب مرتبط