برزیلی ها جانشین لولا را انتخاب می کنند

لولا و دیلما
Image caption دیلما روسف، نامزد ریاست جمهوری برزیل، چندین سال رئیس دفتر لولا داسیلوا بود

مردم برزیل امروز 3 اکتبر، به پای صندوق های رأی رفته اند تا جانشین لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری پرطرفدار این کشور را انتخاب کنند.

دومین دوره زمامداری وی به زودی پایان می یابد.

نظرسنجی ها نشان می دهد که دیلما روسف، از همقطاران لولا داسیلوا در حزب حاکم کارگران، از سایر نامزدهای ریاست جمهوری جلوتر است ولی وی برای پیروزی قاطع در دور اول انتخابات، باید پنجاه درصد آراء را به دست بیاورد.

خانم روسف، که قبلا رئیس دفتر رئیس جمهور بوده، قول داده است که به سیاست های اقتصادی موفقیت آمیز لولا داسیلوا ادامه دهد.

تحلیلگران می گویند دیلما روسف، در مبارزات انتخاباتی بسیار با دقت عمل کرده و از محبوبیت لولا داسیلوا و نیز اقتصاد پر رونق برزیل به نفع خود استفاده کرده است.

خوزه سرا، نامزد مخالفان که از حزب سوسیال دموکرات است، امیدوار است بتواند به حد کافی رأی به دست آورد تا انتخابات را به دور دوم بکشاند.

نظرسنجی ها حاکی از این است که اگر انتخابات به دور دوم کشیده شود، باز هم خانم روسف، پیروز خواهد شد.

خانم روسف که 62 سال دارد از سال 2005 تا سال جاری میلادی سمت رئیس دفتر آقای داسیلوا را داشته است و اولین بار است که نامزد پست ریاست جمهوری شده است.

در دهه های 1960 و 1970، وی سرگرم مبارزه مسلحانه علیه رهبران نظامی برزیل بود و مدت سه سال را در زندان گذراند.

رقیب وی آقای سرا، که 68 سال دارد، در سمت فرماندار سائوپولو، و وزیر بهداشت فرناندو کاردوسو، رئیس جمهوری سابق برزیل خدمت کرده است.

او در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در سال 2002 از لولا داسیلوا شکست خورد.

برزیل همچنان در جهت پیشرفت اقتصادی گام برمی دارد و در سال جاری میلادی دو میلیون شغل جدید در این کشور ایجاد شده است.

حزب حاکم کارگران برزیل، ابتدا از رهبران چپ گرا و تندرو اتحادیه کارگران تشکیل شد و گفته می شود که برخی از اعضای این حزب هنوز بر این باورند که رسانه ها و بخش های عظیمی از اقتصاد این کشور باید تحت نظارت دولت باشد.

مطالب مرتبط