وزارت ارشاد: دفتر مدیر عامل خانه سینما را اتاق جنگ کرده‌اند

Image caption محمد مهدی عسگرپور (چپ) در نامه اش خطاب به محمد حسینی نوشت: "دیری است اتهام براندازی نظام به منتقدانِ بی کفایتی و سوء تدبیر در مدیریت رنگ باخته است."

معاونت سینمایی وزارت ارشاد در ادامه مناقشه میان این معاونت و خانه سینما در پاسخ به نامه مدیر عامل خانه سینما بیانیه ای منتشر کرده و لحن آن نامه را به "قلم و زبان" سازمان مجاهدین خلق در اول انقلاب تشبیه کرده است.

در این بیانیه آمده است که در نامه آقای محمد مهدی عسگرپور، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره خانه سینما "ادبیاتی از توده مسلک‌های سابق و لیبرال منش‌های امروز دیده می‌شود که سعی می‌کنند خشم و عصبانیت ناشی از عدم موفقیت‌های سیاسی‌شان را جبران کنند."

نامه آقای عسگرپور که روز جمعه، نهم مهرماه منتشر شد پاسخی بود به نوشته های محمد حسینی، وزیر ارشاد و جواد شمقدری، معاون سینمایی او که به سخنان اصغر فرهادی در جشن خانه سینما واکنش نشان داده بودند.

آقای عسگرپور در نامه اش خطاب به محمد حسینی نوشته بود: "دیری است اتهام براندازی نظام به منتقدانِ بی کفایتی و سوء تدبیر در مدیریت رنگ باخته است."

در این بیانیه در واکنش به نامه آقای عسگرپور نوشته شده که "در هتاکی و بی‌ادبی به یک مسئول انقلابی و مؤمن و متعهد، در طول سالهای پس از انقلاب اسلامی کمتر مشابه آن (نامه آقای عسگرپور) را سراغ داریم. مگر در سالهای اول انقلاب آن هم درقلم و زبان گروهکی که امروز به عنوان منافقین (مجاهدین خلق) شناخته می‌شوند."

در این بیانیه آمده است که "خدا را شکر در جمهوری اسلامی آن قدر آزادی بیان هست که حتی هتاکان و بی‌ادبان هم به نامه‌پراکنی بپردازند."

معاونت سینمایی وزارت ارشاد در این بیانیه نوشته که قصد پاسخگویی به نامه آقای عسگرپور را ندارد و فقط "جهت روشنگری" چند مطلب ذکر می کند.

این بیانیه در هشت بند تنظیم شده که در بخش هایی از آن به اختلافات درون خانه سینما اشاره کرده و چهار گروه شدن تهیه کنندگان سینما را از نشانه های "تشدید اختلافات و تشتت بین صنوف سینمایی و اعضا" بر شمرده است.

در بند نخست این بیانیه آمده است که "تردیدی نیست که تقریباً همه خانواده سینما و صنوف آن لحن و بیان این نامه را تأیید نمی‌کنند و بر این هتاکی و بی‌ادبی صحه نمی‌گذارند و بر مدار این خشم و عصبانیت نابخردانه گام بر نمی‌دارند."

"دفتر مدیر عامل؛ اتاق جنگ"

Image caption جواد شمقدری در بیانیه ای نوشته بود در جشن خانه سینما، کسانی پایان نظام جمهوری اسلامی ایران را آرزو کردند

در بخشی دیگری از بیانیه نوشته شده که "مدیریت فعلی خانه سینما، دفتر مدیر عامل را به اتاق جنگ برای تحقق خواسته‌های جناحی و ترمیم شکست‌های سیاسی باندی که به آن وابسته است قرار داده است."

هفته گذشته سخنان اصغر فرهادی هنگام دریافت جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم درباره الی در مراسم جشن خانه سینما با واکنش های تندی از سوی معاون سینمایی و سپس وزیر ارشاد رو به رو شد.

در گزارش هایی که از مراسم جشن خانه سینما منتشر شد، آقای فرهادی در آن مراسم آرزو کرده بود که شرایطی پیش بیاید که گلشیفته فراهانی به ایران برگردد، و بهرام بیضایی، امیر نادری، محسن مخملباف و جعفر پناهی بتوانند در ایران فیلم بسازند.

سپس خبر آمد که فیلمبرداری فیلم جدید آقای فرهادی متوقف شده که جواد شمقدری علت آن را "صحبت هایی که وی (آقای فرهادی) در مراسم جشن خانه سینما داشت" دانسته بود.

همچنین آقای شمقدری در بیانیه ای که روز چهارشنبه (۷ مهرماه) منتشر کرد، نوشته بود:" اینکه در مراسمی به نام جشن خانه سینما با هلهله و شادی بی خبران و غافلان، پایان نظام جمهوری اسلامی ایران را آرزو می کنند چه باید کرد! کسی که از روی غرور جاهلانه و شاید هم غفلت چنین سخنانی بر زبان می راند چه پاسخی دارد؟!"

به نظر می رسد اشاره آقای شمقدری به سخنان اصغر فرهادی در مراسم جشن خانه سینما بوده است.

حاشیه های سخنان اصغر فرهادی

Image caption وزارت ارشاد گفته است که از فیلم جدایی نادر از سیمین رفع توقیف شده است

جواد شمقدری در بیانیه اش نوشت: "کسانی که شنیدند و سکوت کردند، کسانی که تشویق کردند و هلهله سر دادند، به راستی می دانند کجا ایستاده اند؟ می دانند پاگذاشتن بر روی میراث بزرگ امام و رهبرکبیر انقلاب اسلامی و پایمال کردن خون دهها هزار شهید چه جفای بزرگی است؟"

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز روز پنجشنبه گذشته در حاشیه نشست خبری نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در پاسخ به سوالی درباره دلیل لغو پروانه ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی گفت: "ما با هیچ شخصی از جمله آقای فرهادی یا دیگرانی که تحت تاثیر هیجانات حرفهایی زده‌اند بحثی نداریم. حرف ما با حلقه گردانان این محافل است. مسئله ما کسانی است که به صورت سازماندهی شده دارند ارزشهای اسلامی را زیر پا می‌گذارند."

پیرو این سخنان آقای حسینی معاونت سینمای وزارت ارشاد از رفع توقیف فیلم جدایی نادر از سیمین به دنبال پیگیری‌های این كارگردان در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت سینمایی خبر داد.

حمیدرضا دیبایی، مدیر روابط عمومی این معاونت به ایسنا گفت: "پیرو مصاحبه اصغر فرهادی و اعلام این كه در فضایی خاص مطالب حساسیت برانگیزی را عنوان كرده و هدف خاصی نداشته است و پیرو مواضع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی كه گفتند صحنه گردانان اصلی مراسم باید پاسخ گو باشند."

مطالب مرتبط