اختلاف نظر سپاه و دولت در مورد خطر حمله آمریکا

حسین همدانی
Image caption حسین همدانی معتقد است که "سپاه اگر وارد سیاست نشود اصلا سپاه نیست"

حسین همدانی، فرمانده سپاه تهران، با اشاره به برخی موارد اختلاف میان سپاه پاسداران و دولت محمود احمدی نژاد، نسبت به احتمال وقوع بحران های داخلی و خارجی برای حکومت ایران هشدار داد.

آقای همدانی در مصاحبه با شماره ۱۰ مهر روزنامه "خبر"، در توضیح "یکی از اشکالات" وارد بر دولت گفت: "دولت می گفت حمله نظامی [ممکن] نیست، در حالی که فرماندهان نظامی ما بر اساس اطلاعات و برآوردها می گویند حمله جدی است."

فرمانده سپاه تهران با تاکید بر اینکه "اگر دشمن احساس کند وحدت بین ما نیست، حمله نظامی قطعی است"، افزود که "پرونده سران فتنه بسته شده است اما فتنه جدیدی در دستور کار است". او در توضیح "فتنه جدید" گفت که ممکن است عده ای به دنبال ایجاد نارضایتی اقتصادی در مردم باشند و "مردم را علیه نظام بشورانند".

این اظهارات یک روز بعد از آن منتشر شده که اسماعیل احمدی مقدم، رئیس پلیس ایران، از احتمال وقوع "فتنه اقتصادی" و "آشوب، اغتشاش، نا آرامی و نافرمانی" در کشور خبر داده است.

در پی برنامه ریزی دولت برای حذف یارانه برخی از کالاها و خدمات و پیش بینی افزایش قیمت ها بر اثر این اقدام، بسیاری از مقام های حکومتی از امکان ایجاد آشوب های اجتماعی در ایران ابراز نگرانی کرده اند.

سپاه اگر سیاسی نباشد سپاه نیست

سرتیپ همدانی در بخش دیگری از مصاحبه خود با روزنامه خبر، در مورد دخالت سپاه پاسداران در فعالیت های سیاسی گفت که "سپاه اگر وارد عرصه سیاسی نشود اصلا سپاه نیست".

وی در عین حال اظهار داشت که فرماندهان سپاه با وجود این که "مخالف" محمد خاتمی رئیس جمهور سابق بوده اند، اما به خاطر رای مردم، وی را برای حضور در مناسبت های مختلف مربوط به سپاه و بسیج دعوت می کرده اند.

حسین همدانی افزود: "در دولت فعلی هم اشکالاتی می بینیم و همه دلسوزان نظام تذکر می دهند. ما با هیچ کس، نه آقای احمدی نژاد و نه هاشمی، معامله نکردیم و معامله هم نخواهیم کرد... هر جا احساس کنیم لازم است اعتراض کنیم، اعتراض می کنیم."

وی به عنوان نمونه ای از موارد مخالفت با دولت دهم گفت: "ما با منشور کوروش به شدت مخالفیم و این را مخالف سیره امام و آقا می دانیم؛ حالا هر کس می خواهد از منشور کورش بگوید. منتها ما نباید وقتی دولتمردی یک جایی اشتباه کرد همه علیه او بسیج شویم."

این فرمانده نظامی ادامه داد: " ما الان در معرض یک تهدید نظامی جدی قرار گرفتیم... اگر به جای آقای احمدی نژاد، بنی صدر هم بود [مصلحت] حکم می کرد که ما شرایط را بررسی کنیم و به نفع منافع ملی و مردم فعلا درگیری داخلی خود را متوقف کنیم".

چهره بدی در دنیا از ایران ثبت شد

اقای همدانی در پاسخ به سوالات روزنامه خبر در مورد اتفاقات بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم گفت که سپاه "انتظار حوادث فتنه را داشته است" و افزود: "خیلی خسارت به اعتبار بین المللی ما وارد شد... با حوادث سال گذشته چهره بدی در عرصه بین المللی از ایران ثبت شد".

او در مورد مسئولیت برخورد با رهبران اصلاح طلبان گفت: "ما در سپاه تهران در بخش افرادی که در راس هستند، مسئولیتی نداریم. آن بخش به جای دیگری واگذار شده است."

این فرمانده سپاه در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه بیانیه سپاه محمد رسول الله (مسئول امنیت تهران) در مورد خودسر بودن مهاجمان به منزل مهدی کروبی " نتوانسته کسی را اقناع کند" گفت: "شاید ما نباید آن بیانیه را درباره عدم دخالت در مقابل منزل آقای کروبی می دادیم. اصلا نباید بیانیه می دادیم. کار ما نبود و هیچ بحثی هم درباره آن نیست ولی وقتی می بینیم آنها شروع می کنند مجبور می شویم اعلام کنیم."

وی در پاسخ به سوال دیگری در این مورد علت عدم برخورد با مهاجمان "خودسر" به منزل آقای کروبی اظهار داشت: "این را من نباید پاسخ بدهم. ما که متولی همه کارها نیستیم. مسئول امنیت نیروی انتظامی است و آنها باید پاسخ بدهند."

در پی حمله یک ماه پیش عده ای از مهاجمان مسلح به منزل مهدی کروبی از رهبران اصلاح طلبان معترض، سپاه محمد رسول الله در بیانیه ای ضمن محکوم کردن این حمله، آن را به گروهی "خودسر" منسوب کرد. این در حالی بود که پیش از آن، حسین ساجدی نیا، فرمانده پلیس تهران اعلام کرده بود که "نزدیک به یکصد تن از این افراد شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شده اند تا اقدامات لازم صورت گیرد."

مطالب مرتبط