احمدی نژاد به آمریکا: 'با اردنگی' خارج خواهید شد

عکس آرشیوی از نطق احمدی نژاد در مجمع عمومی
Image caption آقای احمدی نژاد از اظهاراتش در مجمع عمومی سازمان ملل دفاع کرده است

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران بار دیگر حملات 11 سپتامبر را مورد تردید قرار داده و می گوید که از آن برای "اشغالگری" در منطقه خاور میانه استفاده شده است.

آقای احمدی نژاد روز یکشنبه 11 مهر (سوم اکتبر) در مراسم افتتاح بیش از هزار واحد مسکونی در هشتگرد کرج اظهار نظر می کرد.

او در این سخنرانی از بی اثر بودن تحریم های بین المللی به خاطر برنامه اتمی ایران صحبت کرد و همچنین به آمریکا هشدار داد که اگر منطقه را ترک نکند ملت ها آن را "با اردنگی" بیرون خواهند کرد.

او بدون نام بردن از آمریکا گفت که این کشور ظلم های زیادی در حق ایران کرده و گفت آمریکا درحالی ایران را به نقض حقوق بشر متهم می کند که به گفته او "سنگین ترین خفقان در آمریکا" وجود دارد.

او همچنین از اسرائیل به عنوان "سگ وحشی که در منطقه ما رها کرده اند" نام برد.

آقای احمدی نژاد گفت: "ماجرای جدیدی به نام 11 سپتامبر درست کرده اند و قصد دارند آن را تبدیل به یک موضوع مقدس و به بهانه آن اشغالگری کنند. آنها به بهانه 11 سپتامبر به منطقه ما حمله کردند و می گفتند اول افغانستان، بعد عراق و ایران را نیز تهدید می کردند."

او افزود که "حقیقت 11 سپتامبر باید مشخص شود. آنها به بهانه 11 سپتامبر به منطقه ما آمدند و هر کاری دلشان می خواهد انجام می دهند."

آقای احمدی نژاد در جریان سخنرانی روز 23 سپتامبر خود در مجمع عمومی سازمان ملل نیز حملات 11 سپتامبر را زیر سوال برده بود که با واکنش انتقادآمیز باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روبرو شد.

آقای اوباما در مصاحبه با تلویزیون فارسی بی بی سی گفت: "به ویژه به این دلیل که او (آقای احمدی نژاد) چنین اظهاری کند، آنهم اینجا در منهتن، تنها در فاصله ای کوتاه از جایی که حادثه اتفاق افتاد، جایی که خانواده ها عزیزانشان را از دست دادند، مردمی از تمام مذاهب و قومیت ها، که این را بزرگترین تراژدی نسلشان قلمداد می کنند، اینکه او چنین چیزی بگوید، قابل توجیه نیست و با واکنشی که ملت ایران در زمان حادثه نشان دادند، در تعارض است."

آقای اوباما یادآور شد: "آن زمان عده ای [در ایران] شمع به دست شب زنده داری کردند، احساسات انساندوستی که در ایران ابراز شد شدت اختلاف بین عملکرد رهبری و رژیم ایران از یک سو و اکثریت مردم ایران را از سوی دیگر نشان می دهد. اکثریتی که نسبت به این مسایل با احترام و تعقل فکر می کنند."

اما آقای احمدی نژاد روز یکشنبه ظاهرا در واکنش به آن اظهارات گفت: "فکر می کنند اگر بیایند پشت تلویزیون و سر و صدا کنند ما عقب نشینی می کنیم."

او از زمان نطق مجمع عمومی چند بار از اظهاراتش درباره 11 سپتامبر دفاع کرده و پای آن ایستاده است.

آقای احمدی نژاد همچنین درباره احتمال حمله نظامی خارجی برای صدمه زدن به برنامه اتمی ایران چنین اظهار نظر کرد: "... به خود جرات داده و ملت ما را تهدید می کنند و می گویند راه حل ها روی میز است، مرده شور خودتان، چهره تان و میزتان را ببرند که دنیا را به لجن کشیده اید."

او همچنین از آمریکا و متحدان آن که از آنها به عنوان "اشغالگران منطقه" نام برد خواست منطقه را ترک کنند و گفت: "اگر با پای خود از منطقه خارج نشوید، ملت های منطقه شما را با اردنگی از منطقه خارج خواهند کرد."

مطالب مرتبط