ارزش ریال همچنان پایین تر از بهای تعیین شده بانک مرکزی

دلار
Image caption ریال هفته گذشته 13 درصد در مقابل دلار افت کرد

در پی بروز تلاطم در بازار ارز ایران در هفته گذشته و تزریق ارز به بازار توسط بانک مرکزی برای بالا بردن ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی، بهای واحد پولی ایران در روز یکشنبه بالاتر از هدف تعیین شده توسط بانک مرکزی گزارش شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز یکشنبه بهای هر دلار آمریکا 1090 تومان بود که بیشتر از 1060 تومانی است که بانک مرکزی پس از تزریق ارز به بازار داخلی تعیین کرده بود.

ریال ایران از اوایل هفته گذشته روند نزولی را شروع کرد به طوری که روز چهارشنبه به پایین تر حد یعنی حدود 1220 تومان برابر دلار آمریکا رسید، که معادل افت ارزشی 13 درصدی برابر دلار بود.

ارزش ریال بعدا در پایان هفته با دخالت بانک مرکزی که بزرگترین عرضه کننده ارز در ایران است بار دیگر بالا رفت.

رویترز به نقل از یک شاهد عینی گزارش داد که روز یکشنبه شماری از صرافان در تهران از فروش دلار خودداری می کردند.

خبرگزاری مهر گزارش داد که صف های بلندی از خریداران ارزهای خارجی در برابر صرافی ها تشکیل شده بود، اما مبادله کنندگان به رویترز گفتند که اوضاع آرام است.

محمود بهمنی رئیس بانک مرکزی ایران روز پنجشنبه گفته بود که ریال این هفته به مرز عادی 1060 تومان برابر دلار بازخواهد گشت.

او گفت که بانک مرکز کمبودی برای عرضه ارزهای خارجی ندارد و مردم را ترغیب کرد از ریال نگریزند. بانک مرکزی اعلام کرد که آمادگی دارد به متقاضیان خرید ارز به هر میزان و بدون محدودیت ارز بفروشد.

بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند دولت اجازه نداده است ریال که بر اساس یک "نرخ مبادله شناور" در برابر ارزهای عمده خارجی مهار می شود به موازات میزان تورم افت کند.

محمود رضا خاوری، مدیر عامل بانک ملی ایران روز شنبه ابراز امیدواری کرد که بانک مرکزی با همراهی سایر بانک ها تا پایان هفته جاری، قیمت دلار را به ۱۰۶۰ تومان برسانند.

آقای خاوری با اعلام اینکه ۱۰۶۰ تومان "قیمت واقعی" دلار است گفت: "وضعیت بازار ارز و سکه تا رسیدن به قیمت تعادلی به صورت شناور خواهد بود".

به گفته آقای خاوری میزان ارز تزریق شده در بازار توسط بانک مرکزی در حدود ۶ میلیون دلار بوده است که از این میزان در حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار به فروش رسیده و ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار هنور در خزانه بانک ملی باقی مانده است.

در مورد علل افزایش شدید ارز در هفته گذشته اختلاف نظر وجود دارد. بعضی از تحلیلگران اقتصادی، افزایش ناگهانی قیمت ارز در ایران را تا حدودی به تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران مربوط می دانند.

اما شمس الدین حسینی، سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سئوالی در مورد ارتباط جهش قیمت ارز با تحریم ها علیه ایران گفته است: "این موضوع صحت ندارد. علت افزایش قیمت ارز در بازار به افزایش تقاضای نقدی آن بر می گردد. در بانک مرکزی جمع بندی این بود که باید ارز را به صورت نقدی و متناسب با نیاز عرضه کنیم".

مطالب مرتبط