جایزه قلم طلایی سال ۲۰۱۰ به احمد زیدآبادی اهدا می شود

احمدزیدآبادی در دادگاه
Image caption اتهامات آقای زیدآبادی هنوز به طور رسمی اعلام نشده است

موسسه بین المللی مطبوعات، که پیش تر، جایزه قلم طلایی آزادی سال ۲۰۱۰ را به احمد زیدآبادی، روزنامه نگار ایرانی زندانی اختصاص داده بود، روز چهارشنبه (۶ اکتبر - ۱۴ مهر) طی مراسمی این جایزه را به او اهدا می کند.

جایزه قلم آزادی هر سال به روزنامه نگاری اهدا می شود که از نظر موسسه بین المللی مطبوعات، برای اشاعه آزادی مطبوعات بیشترین تلاش را انجام داده است.

جایزه قلم طلایی آزادی، که از سال ۱۹۶۱ بنیانگذاری شده است، به خاطر آنچه "ممارست و تلاش بی شائبه" آقای زیدآبادی در دفاع از آزادی مطبوعات، خوانده شده جایزه امسال خود را به این روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی ایرانی اهدا کرده است.

در بیانیه موسسه بین المللی مطبوعات، از نامه سال ۲۰۰۰ (۱۳۷۹) آقای زیدآبادی که از داخل زندان منتشر شد، به عنوان یکی از تلاش های پیگیرانه او برای دفاع از آزادی مطبوعات یاد شده است.

در بخشی از بیانیه، هیات داوران قلم طلایی آورده: "با وجود اینکه تمامی روزنامه نگاران از خطرات ناشی از به چالش کشیدن دولت خودکامه محمود احمدی نژاد و و تلاش های آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در این رابطه آگاهند، احمد زیدآبادی به خاطر تلاش شجاعانه و مستمر خود در دفاع از اصلاحات و حکومت قانون در ایران، شایسته دریافت قلم طلایی آزادی شناخته می شود."

با توجه به زندانی بودن آقای زیدآبادی، هنوز معلوم نیست که جایزه او توسط چه کسی دریافت خواهد شد.

آقای زید آبادی دومین روزنامه نگار ایرانی است که جایزه قلم طلایی آزادی را به خود اختصاص می دهد. پیش از این و در سال ۲۰۰۶، اکبر گنجی، روزنامه نگار و فعال سیاسی، این جایزه را دریافت کرده بود.

آقای زیدآبادی که در دوران تبلیغات دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از نامزدی مهدی کروبی حمایت می کرد، یک روز پس از انتخابات بازداشت شد و در برخی جلسات محاکمه گروهی متهمان حوادث پس از انتخابات ایران که در مردادماه به صورت علنی برگزار شد، حضور داشت.

او پس از محاکمه غیرعلنی به تحمل ۶ سال زندان، ۵ سال تبعید به گناباد و محرومیت دائمی از فعالیت های سیاسی و اجتماعی محکوم شد.

آقای زیدآبادی عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و عضو شورای مرکزی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران است.

او در سال ۱۳۷۹ هم به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "تشویش اذهان عمومی" محاکمه شد و بیش از یک سال را در زندان به سر برد.

مطالب مرتبط