محکومیت طبرزدی به ۹ سال زندان و آزادی بهشتی با قرار وثیقه

تصویر سفحه اول نشریه پیام دانشجوی
Image caption آقای طبرزدی از نخستین افرادی است که در هفته نامه پیام دانشجو، موضوع مرجعیت آیت الله خامنه ای، رهبر ایران و طرح لقب "امام" را برای او پیشنهاد کرد

دادگاه انقلاب تهران طی حکمی حشمت الله طبرزدی، فعال سیاسی و سردبیر نشریه پیام دانشجو را به تحمل ۹ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. همزمان علیرضا بهشتی شیرازی، از مشاوران میرحسین موسوی با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

آقای طبرزدی که در جریان وقایع روز عاشورا ۸۸ به همراه برخی دیگر از چهره های سیاسی مخالف دولت بازداشت شده بود، روز یکشنبه (یازدهم مهر) از طرف قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران و به دلیل "اقدام تبلیغی علیه نظام" به یکسال زندان، به اتهام "اجتماع و تبانی" به پنج سال زندان، به جرم "توهین به رهبر" به دوسال زندان، و به جرم "برهم زدن نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات" به یکسال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

آقای طبرزدی، مدیر مسئول نشریه "پیام دانشجو" و موسس تشکل سیاسی "جبهه دموکراتیک ایران" است که پس از مدتها طرفداری و حمایت از رهبری آیت الله علی خامنه ای، اکنون به عنوان یکی از مخالفان ساختار نظام جمهوری اسلامی به شمار می رود.

وی از نخستین افرادی است که در نشریه خود (پیام دانشجو) موضوع مرجعیت آیت الله خامنه ای، رهبر ایران و طرح لقب "امام"را برای او پیشنهاد کرد.

او پیش از این نیز در جریان منازعات سیاسی دهه ۷۰ و وقایع منتهی به حمله به کوی دانشگاه تهران در ۱۸ تیر ۱۳۷۸، به اتهام "اقدام علیه نظام" محاکمه و به تحمل زندان محکوم شده بود.

آزادی مشاور میرحسن موسوی

Image caption آقای بهشتی با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی و به طور موقت از زندان آزاد شده است

علیرضا بهشتی شیرازی، که در جریان تحولات سیاسی سال ۸۸ به عنوان مشاور میرحسین موسوی فعالیت کرده و به اتهام تلاش برای راه اندازی و سامان دهی اعتراضات انتخاباتی سال گذشته بازداشت شده بود، با سپردن وثیقه آزاد شد.

او که برای دومین بار در دی ماه سال ۸۸ و همزمان با وقایع روز عاشورا بازداشت شده بود، عصر روز یکشنبه (یازدهم مهر) با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شده است.

آقای بهشتی که سابقه عضویت در حزب جمهوری اسلامی، دبیری هیات دولت در زمان نخست وزیری میرحسین موسوی و تاسیس انتشارات روزنه را در کارنامه خود دارد، پس از سالها کناره گیری از فعالیت های سیاسی، در جریان انتخابات دور دهم ریاست جمهوری به عنوان یکی از اصلی ترین مشاوران آقای موسوی و سردبیر روزنامه کلمه سبز، به صحنه فعالیت های سیاسی بازگشت.

مطالب مرتبط