علی مطهری: رفتار احمدی نژاد در 14 خرداد تحریک آمیز بود

Image caption اظهارات علی مطهری در اعتراض به ممانعت از سخنرانی سید حسن خمینی،با واکنش تند گروهی از اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران رو به رو شد.

علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس در پی شکایت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از او، در دفاعیه خود نوشته است که اگر نتوان از رئیس جمهوری انتقاد کرد، جمهوری اسلامی فرقی با دیکتاتوری نخواهد داشت.

آقای مطهری متن دفاعیه اش را که روز دوازدهم مهرماه منتشر کرد، بیش از دو ماه پیش به دادسرای کارکنان دولت فرستاده و همان زمان گفته بود که در صورت لزوم، آن را منتشر خواهد کرد.

آقای مطهری در بخشی از دفاعیه خود در پاسخ به شکایت آقای احمدی نژاد، دلایلش را در خصوص نقش آقای احمدی نژاد در ممانعت از سخنرانی سید حسن خمینی در روز 14 خرداد، سالگرد درگذشت آیت الله خمینی شرح داده است.

او در دفاعیه اش با اشاره به دیر آمدن آقای احمدی نژاد به مراسم، برخورد او با دبیر ستاد برگزاری مراسم و اعلام سخنرانی آیت الله خامنه ای، رهبر ایران بلافاصله پس از پایان سخنانش را "تحریک آشکار" مردم دانسته است.

به نظر آقای مطهری نوع سخنان آقای احمدی نژاد در آن مراسم "به جای وحدت، تفرقه انگیز" بود.

در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، در روز 14 خرداد 1389 هنگامی که حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی، قصد سخنرانی داشت، عده ای از حاضران با شعار دادن علیه معترضان به نتیجه انتخابات و منتقدان رهبر و رئیس جمهوری ایران، مانع سخنرانی او شدند.

اظهارات آقای مطهری در اعتراض به ممانعت از سخنرانی سید حسن خمینی، با واکنش تند گروهی از اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران، که آقای مطهری هم از اعضای آن است، رو به رو شد.

این گروه از نمایندگان مجلس اظهارات آقای مطهری را "توهین به رئیس جمهوری و مقامات عالی کشور" دانستند و خواهان بیرون رفتن او از فراکسیون اصولگرایان شدند.

آقای مطهری که از منتقدان دولت ایران در مجلس محسوب می شود، بارها پس از انتخابات ریاست جمهوری، آقای احمدی نژاد را در افزایش نا آرامی مقصر دانسته بود.

او در دفاعیه اش نیز بر نظر خود مبنی بر محاکمه همزمان آقای احمدی نژاد، مهدی کروبی و میر حسین موسوی به عنوان کسانی که او از آنها با نام "عوامل فتنه" یاد می کند، تاکید کرده است.

علی مطهری، یکی از دلایل وقوع نا آرامی های پس از انتخابات را مناظره تلویزیونی میان میر حسین موسوی و محمود احمدی نژاد می داند، به نظر او "آن مناظره کذایی جامعه را دو قطبی کرد و پرده حرمت میان مردم و حکومت را درید و نظام جمهوری اسلامی را قبل از روی کار آمدن آقای احمدی نژاد، نظامی فاسد و دزد و مظهر پیوند قدرت و ثروت برای غارت بیت المال و استثمار مردم معرفی کرد."

Image caption علی مطهری بارها پس از انتخابات ریاست جمهوری، آقای احمدی نژاد را در افزایش نا آرامی مقصر دانسته بود

او در ادامه نوشته که آقای موسوی با ادعای تقلب در انتخابات و تشویق مردم به حضور در خیابان‌ها "جرقه آتش را بر هیزمی که آقای احمدی نژاد فراهم کرده بود زد و آن را شعله ور کرد."

آقای مطهری در این دفاعیه نوشته که "عدالت و حکمت حکم می کند که برای پایان یافتن این فتنه هر سه نفر به طور همزمان محاکمه شوند تا همه اطراف این بحران راضی گردند و مردم احساس کنند واقعاً عدالت و انصاف حکمفرماست."

البته به نظر او آقای احمدی نژاد باید پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش محاکمه شود.

در پایان این دفاعیه آقای مطهری به نکاتی اشاره کرده که به ادعای او دلایلی بر "قانون گریزی" رئیس جمهوری ایران است.

عدم ابلاغ قانون تسهیلات ارزی برای متروی تهران، جدایی سازمان تامین اجتماعی از وزارت رفاه، مقاومت برای اجرای قانون عفاف و حجاب و ممانعت رئیس جمهوری ایران از رسیدگی به اتهامات معاون اول خود توسط قوه قضائیه از جمله دلایل آقای مطهری برای اثبات " قانون گریزی" آقای احمدی نژاد است.

علی مطهری که فرزند آیت الله مرتضی مطهری، از روحانیون بلندپایه ایرانی در ابتدای انقلاب ایران است، در دور نخست ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در پاره ای از موضوعات از منتقدان او به شمار می رفت.

مطالب مرتبط