تخفیف مجازات کارمند سفارت بریتانیا در تهران

حسین رسام
Image caption حسین رسام در دادگاه های گروهی پس از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری ایران

دادگاه تجدیدنظر در تهران با رد اتهام جاسوسی، حسین رسام کارمند سفارت بریتانیا در تهران را به یک سال حبس تعلیقی محکوم کرد.

بابک فرهی، وکیل حسین رسام، کارمند سفارت بریتانیا در تهران روز دوشنبه ۱۲ مهر ماه (۴ اکتبر) به بی بی سی فارسی گفت که دادگاه تجدید نظر با رد اتهام جاسوسی موکلش، حکم او را از چهار سال حبس قطعی به یک سال حبس تعلیقی تبدیل کرده است.

او همچنین از تایید حکم پنج سال محرومیت از اشتغال در سفارتخانه های خارجی برای موکلش خبر داد.

به گفته آقای فرهی با توجه به فقدان سابقه و نداشتن پست های مدیریتی در سفارت بریتانیا در تهران، دادگاه تجدید نظر حکم یک سال حبس آقای رسام را به مدت پنج سال به حالت تعلیق درآورده است.

حسین رسام، تحلیلگر سفارت بریتانیا در تهران، بیش از یک سال پیش در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شد.

دادگاه بدوی او را به اتهام "جاسوسی و تحریک مردم به ناآرامی" به چهار سال حبس قطعی و ۵ سال محرومیت از اشتغال در سفارتخانه ها ی خارجی در ایران محکوم کرده بود.

ابراز خوشنودی وزارت خارجه بریتانیا

یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در واکنش به حکم دادگاه تجدید نظر از اینکه حکم آقای رسام به حالت تعلیق در آمده است، ابراز خوشحالی کرد.

او گفت: "ما امیدواریم که حسین و خانواده اش بتوانند پس از گذراندن این دوران بسیار سخت و هولناک به زندگی عادی شان بازگردند.

حکم اولیه آقای رسام با اعتراض دیوید میلیبند، وزیر خارجه وقت بریتانیا و اتحادیه اروپا رو به رو شده بود.

دیوید میلیبند، وزیر خارجه پیشین بریتانیا که برای شرکت در اجلاس اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده بود، آقای رسام را کارمندی پرکار و در زمینه کار دیپلماتیک موفق توصیف کرده و برخورد با او را به منزله حمله به تمام کسانی که کار دیپلماتیک می کنند دانسته بود.

دولت سوئد که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به عهده داشت با ارسال پیامی از طریق سفیر ایران در استکهلم نسبت به صدور حکم زندان برای حسین رسام اعتراض کرده و این حکم را "ناموجه و سختگیرانه" خوانده و خواستار تغییر فوری آن شده بود.

حسین رسام در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به همراه چند کارمند دیگر سفارت بریتانیا بازداشت شد و در یکی از دادگاه های دسته جمعی محاکمه و علیه خود اعترافاتی را مطرح کرد.

مطالب مرتبط