بانک مرکزی ایران به صرافی ها هشدار داد

دلار و یورو

درپی اقدام بانک مرکزی ایران برای مقابله با افزایش نرخ ارز در این کشور، یک مقام بانک مرکزی این کشور به صرافی ها هشدار داد که در صورت فروش دلار به بهای بالاتر از نرخ رسمی بانک مرکزی، مجوزشان باطل خواهد شد.

محسن عباسی، مدیر اداره نظارت بر موسسات پولی غیر بانکی روز دوشنبه ۱۲ مهر (چهارم اکتبر) به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که برخی صرافی ها روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل بوده اند و یا از فروش ارز خودداری می کرده اند و افزود: "این صراف ها اگر رویه خود را اصلاح نکنند قطعا مجوز آنها باطل خواهد شد."

به گفته آقای عباسی صرافی های بانک های مختلف ایران روز گذشته یکشنبه ۱۱ مهر (سوم اکتبر)، دلار را با قیمت ۱۰۷۵ تومان تهیه و با قیمت ۱۰۸۰ تومان می فروختند و در صرافی هر یک از بانک ها هم یک بازرس حضور داشته که بر نحوه توزیع ارز نظارت داشته است.

او ابراز امیدواری کرد که قیمت دلار روز سه شنبه ۵ تا ۱۰ تومان کاهش پیدا کند.

اوایل هفته گذشته بهای ارزهای معتبر در برابر ریال به طور ناگهانی افزایش پیدا کرد و در پی خودداری صرافی ها از عرضه ارز، بانک مرکزی ایران با هدف کنترل بازار اقدام به توزیع ارز در صرافی های بانک ها کرد.

روز یکشنبه ۱۱ مهر ماه خبرگزاری رویترز از تهران گزارش داده بود که صف های طولانی از خریداران ارز در مقابل صرافی ها تشکیل شده است.

به گزارش ایسنا صرافی بانک ملی صبح روز یکشنبه پنج میلیون دلار از خزانه بانک مرکزی گرفته بود که تا ظهر این مبلغ تمام شد و پنج میلیون دلار دیگر از خزانه تحویل گرفت.

محمود رضا خاوری، مدیر عامل بانک ملی ایران روز شنبه ابراز امیدواری کرده بود که بانک مرکزی با همراهی سایر بانک ها تا پایان هفته جاری، قیمت دلار را به ۱۰۶۰ تومان برسانند.

آقای خاوری با اعلام اینکه ۱۰۶۰ تومان "قیمت واقعی" دلار است گفت: "وضعیت بازار ارز و سکه تا رسیدن به قیمت تعادلی به صورت شناور خواهد بود".

علل رشد سریع قیمت ارز در بازار ایران روشن نیست اما برخی آن را به تحریم اقتصادی علیه این کشور و احتمال رکود اقتصادی در بخش هایی از جهان به خصوص آمریکا و رشد بهای طلا در بازارهای جهانی مرتبط می دانند.

مطالب مرتبط