به روز شده:  16:23 گرينويچ - سه شنبه 05 اکتبر 2010 - 13 مهر 1389

ایران پس از انتخابات

نخستین دادگاه متهمان کوی دانشگاه برگزار شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شعبه دوم دادگاه نظامی تهران نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات بیست و هفت تن از متهمان واقعه حمله به کوی دانشگاه تهران را برگزار کرد.

سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران گزارش کرد که در جلسه روز سه شنبه ۱۳ مهر (۵ اکتبر)، بیست و سه نفر از متهمان این پرونده و وکلای آنها حضور داشته اند اما بنابر قوانین دادرسی کیفری، اسامی این افراد تا پایان دادگاه و صدور حکم، منتشر نخواهد شد.

رسیدگی به پرونده کوی دانشگاه تهران علاوه بر مخالفان و منتقدان حکومت جمهوری اسلامی ایران، مورد تقاضای آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و گروهی از نمایندگان اصولگرای مجلس این کشور هم بوده است.

دادگاه قضایی ایران اعلام کرده است که علاوه بر رسیدگی به اتهامات ۲۷ نفر از متهمان که دادگاه آنها از امروز آغاز شده است، تحقیقات در مورد ۱۷ متهم دیگر پرونده نیز در دادسرای نظامی پایان یافته و پرونده‌ این متهمان به زودی با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال خواهد شد.

در شامگاه روز ۲۴ تیر ۱۳۸۸ و تنها یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات دور دهم ریاست جمهوری ایران، گروهی از ماموران انتظامی و افراد موسوم به لباس شخصی با حمله به کوی دانشگاه تهران (واقع در منطقه امیرآباد شمالی) به ضرب و جرح دانشجویان معترض به نتایج انتخابات پرداختند و بسیاری از آنها را بازداشت کردند.

فردای آن شب و همزمان با راهپیمایی گسترده معترضان در خیابان های تهران (۲۵ خرداد ۸۸)، پلاکاردهایی در میان تظاهرکنندگان دیده شد که روی آن نوشته شده بود: "کوی دانشگاه به خاک و خون کشیده شد."

معترضان همچنین ادعا کردند که در جریان ضرب و جرح دانشجویان، دست کم پنج دانشجو کشته شده اند، اما پلیس ایران با تکذیب این ادعا گفت که نیروهای انتظامی نقشی در وقایع کوی دانشگاه نداشته اند.

مخالفان دولت ایران مدعی شدند که در جریان حمله گارد ویژه نیروی انتظامی و افراد لباس شخصی به خوابگاه دانشجویان در شب ۲۴ خرداد ماه ۱۳۸۸ دست کم پنج دانشجو کشته شدند.

چند ماه پس از این واقعه، بی بی سی فارسی فیلمی از وقایع کوی دانشگاه به دست آورد که در آن نیروهای پلیس و افراد لباس شخصی دیده می شدند که پس از ورود به محوطه کوی دانشگاه، دانشجویان را مورد ضرب و جرح قرار می دهند و ضمن دشنام گویی به آنها، گروهی از دانشجویان را بازداشت می کنند.

در این میان، هیات حقیقت یابی متشکل از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران، مامور شده بود که تا به وقایع کوی دانشگاه و بازداشتگاه کهریزک رسیدگی کند.

اگر چه در گزارش هیأت ویژه تحقیق مجلس، نقش سعید مرتضوی (دادستان وقت تهران) و فرمانده پلیس تهران در شکل گیری حوادث بازداشتگاه کهریزک مورد توجه قرار گرفته بود، اما به نقش پلیس تهران در حمله به کوی دانشگاه تهران اشاره نشده بود، در حالی که در تصاویر جدید، پلیس عامل اصلی حمله به کوی دانشگاه تهران به نظر می رسید.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، پس از این واقعه و حوادث بازداشتگاه کهریزک گفته بود: "همه افرادی که در این حوادث دچار آسیب شده‌اند، بدانند نظام، تصمیم بر مجامله و گذشت ندارد و همان گونه که با افرادی که صریحاً با نظام مقابله می‌کنند، از موضع قانون و حق برخورد می‌کند، اگر کار بد و جنایتی انجام شده باشد، با عوامل این اقدامات نیز از موضع قانون و حق، برخورد خواهد شد."

آقای خامنه ای طی ماه های گذشته نیز با انتقاد از روند رسیدگی به این پرونده گفته بود: "روند این پیگیری کند بوده و آنچنان که باید پیش نرفته است اما این مساله فراموش نشده و انشاءالله به پیش خواهد رفت."

رهبران مخالفان دولت ایران رسیدگی عادلانه به اتهامات آمران و عاملان وقایع کوی دانشگاه و بازداشتگاه کهریزک را "ضامن آبروی نظام" دانسته اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.