ادامه تعطیلی بازار طلا در ایران

بازار تهران
Image caption بیش از دو هفته از تعطیلی بازار طلافروشان در اعتراض به نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده می گذرد

در حالی که یک مسئول وزارت بازرگانی ایران از بازگشایی بازار طلا خبر داده بود، گزارش ها حاکی از ادامه اعتراض طلا فروشان و تعطیلی بازار طلا در تهران و چند شهر دیگر ایران است.

حسن رادمرد، رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی ایران صبح روز سه شنبه ۱۳ مهر (۵ اکتبر) از انتخاب ۵ نفر از طلا فروشان تهران به نمایندگی از این صنف برای مذاکره درباره "ابهامات قانون مالیات بر ارزش افزوده" و بازگشایی بازار طلافروشان خبر داده بود.

او همچنین از امضای طوماری "در حمایت از دولت و قانون" توسط طلا فروشان خبر داده بود، اما درباره جزئیات اختلاف میان دولت و طلافروشان که نزدیک به دو هفته است بازار طلای ایران را به تعطیلی کشانده است، توضیحی نداد.

بیش از دو هفته از تعطیلی طلا فروشی ها در تهران و برخی شهر های دیگر ایران در اعتراض به نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده می گذرد.

آقای رادمرد در ادامه اظهاراتش از باز شدن بازار سکه فروشان سبزه میدان خبر داده و گفته بود که طلا فروشان هم قرار است تا ساعتی دیگر فعالیت خود را از سر بگیرند.

اما خبرگزاری فارس چند ساعت بعد در خبری به نقل از یکی از فعالان بازار طلا نوشته است: "صبح امروز در تماس با مسئولان پاساژ طلا در سبزه میدان متوجه شدیم که بازار طلا امروز باز است اما با مراجعه با بازار دیدیم که امروز هم نمی توانیم وارد پاساژ شویم و مغازه های خود را باز کنیم."

در دو هفته اخیر بارها اخبار ضد و نقیضی از تعطیلی یا فعالیت بازار طلا در ایران منتشر شده است.

در همین رابطه مصطفی گراشی، رئیس مجمع امور صنفی شهر بوشهر نیز در گفت و گو با خبرگزاری فارس ابراز امیدواری کرد که بازار طلافروشان بوشهر از فردا ( چهارشنبه ۱۴ مهر) باز شود.

آقای گراشی با اشاره به انتخاب ۵ نفر نماینده در شهر تهران برای مذاکره با سازمان امور مالیاتی و حل مشکل بازاریان گفت: "مشکل طلا فروشان این است که سازمان امور مالیاتی تصمیم دارد مالیات را از کل وزن طلاها اخذ کند در حالی که آنها معتقدند این مالیات ها باید از کارمزد آن کسر شود."

یک هفته پیش خبرگزاری مهر با انتشار خبری به نقل از اتحادیه طلا و جواهر اعلام کرده بود که بازار طلا و جواهر تهران بازگشایی خواهد شد، اما خبرها حاکی از ادامه تعطیلی بازار طلا و مغازه های طلافروشی در تهران و سایر استان هاست.

گفته می شود سازمان امور مالیاتی تصمیم گرفته است که از قیمت طلا به علاوه اجرت و سود فروش، یک جا مالیات بر ارزش افزوده بگیرد، اما طلا فروشان معتقدند که قیمت پایه طلا اعمال نشود و فقط از اجرت و سود، مالیات اخذ شود.

از دو سال پیش که قانون مالیات بر ارزش افزوده به اجرا گذاشته شد، طلافروشان از جمله بخش هایی بودند که با اجرای آن مخالفت کردند و دولت هم ناچار عقب نشینی کرد و اجرای این قانون را در برخی صنوف برای مدتی به تعلیق در آورد.

مالیات بر ارزش افزوده شیوه ای از مالیات ستانی است که تمامی زنجیره تولید کالا و خدمات را در بر می گیرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده ایجاد شده برای کالا و خدمات، مالیات جداگانه دریافت می شود.

این روش، جایگزین مالیات بر تولید و فروش خواهد شد و میزان مالیات در آن به جای محصول نهایی در مراحل مختلف محاسبه و دریافت می شود.

واکنش مجلس ایران

نزدیک به یک هفته پیش، چند تن از طلافروشان به همراه رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با تعدادی از نمایندگان و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس در این دیدار قرار شده بود که در صورتی که طلافروشان از روز شنبه مغازه هایشان را باز کنند، در هفته جاری جلسه ای با حضور مسئولان امور مالیاتی و طلا فروشان در کمیسیون اقتصادی مجلس تشکیل شود.

حمید رضا کاتوزیان، رئیس کمیسیون انرژی مجلس روز سه شنبه ۱۳ مهر به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که به نفع صنف طلا فروش نیست که با اجرای این قانون به این شکل مخالفت کنند و تاکید کرد طلافروشان هم باید مانند سایر اصناف از این قانون تمکین کنند.

آقای کاتوزیان با اشاره به اینکه هدف از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، شفاف سازی فعالیت های اقتصادی است، گفت: "هر فرد یا قشری که از اجرای این قانون سر باز زند، نمی خواهد فعالیت های اقتصادی خود را شفاف کند."

مطالب مرتبط