حمایت سینماگران از مدیرعامل خانه سینما

Image caption محمد مهدی عسگرپور در نامه اش خطاب به محمد حسینی نوشته بود: "دیری است اتهام براندازی نظام به منتقدانِ بی کفایتی و سوء تدبیر در مدیریت رنگ باخته است."

جمعی از سینماگران ایرانی از محمدمهدی عسگرپور، مدیر عامل خانه سینما، حمایت کردند.

در بیانیه ای یک خطی که به امضای تعداد زیادی از کارگردانان، بازیگران، تهیه کنندگان و عوامل تولید سینمای ایران رسیده، آمده است:«برای حفظ سینمای ارزش مدار ایران و جامعه اصناف سینمایی در کنار مدیر عامل منتخب خود (خانه سینما) ایستاده‌ایم.»

این بیانیه پس از ادامه مناقشه میان جواد شمقدری، معاونت سینمایی وزیر ارشاد، و خانه سینما صادر شده است.

معاونت سینمایی وزارت ارشاد در بیانیه ای که روز شنبه (11 مهر) منتشر کرد، به "وجود اختلافات درون خانه سینما" اشاره کرده و چهار گروه شدن تهیه کنندگان سینما را از نشانه های "تشدید اختلافات و تشتت بین صنوف سینمایی و اعضا" بر شمرده بود.

داریوش مهرجویی، بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، رخشان بنی اعتماد، مجید مجیدی، کامران شیردل، پرویز پرستویی، کمال تبریزی، منوچهر محمدی، مرتضی شایسته، مجتبی راعی، تهمینه میلانی، غلامرضا موسوی، رضا میرکریمی، همایون اسعدیان، محمد رحمانیان و عبدالحسن برزیده از جمله امضا کنندگان نامه حمایت از مدیر عامل خانه سینما هستند.

در نمابری که به دفتر خبرگزاری های ایرانی ارسال شده، آمده است که به تدریج بر تعداد امضاکنندگان این بیانیه افزوده می شود.

محمدمهدی عسگرپور پیش از این، در نامه ای که روز جمعه، نهم مهرماه منتشر شد، از سخنان محمد حسینی، وزیر ارشاد و جواد شمقدری، معاون سینمایی او که به سخنان اصغر فرهادی در جشن خانه سینما واکنش نشان داده بودند انتقاد کرده بود.

هک شدن سایت خانه سینما

در همین حال، سایت خانه سینما از روز یکشنبه (۱۲مهرماه) هک شده و از دسترس خارج شده است.

مینا جهانگیری (مسئول روابط عمومی خانه سینما) در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: "ساعت ۶ روز گذشته به‌جای صفحه‌ی اصلی سایت صفحه‌ای مشکی با خط‌های قرمز که شامل انبوهی از دشنام‌ها و الفاظ رکیک به سینماگران بود ، روی سایت دیده شد و پس از بررسی مشخص شد که سایت هک شده و از دسترس خارج شده است."

خانم جهانگیری گفت که بعد از بررسی های فنی، مشخص شده که هکر، داخل ایران است.

Image caption از روز گذشته سایت خانه سینما از دسترس خارج شده است

سخنان حاشیه ساز اصغر فرهادی

هفته گذشته سخنان اصغر فرهادی هنگام دریافت جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم درباره الی در مراسم جشن خانه سینما با واکنش های تندی از سوی معاون سینمایی و سپس وزیر ارشاد رو به رو شد.

در گزارش هایی که از مراسم جشن خانه سینما منتشر شد، آقای فرهادی در آن مراسم آرزو کرده بود که شرایطی پیش بیاید که گلشیفته فراهانی به ایران برگردد، و بهرام بیضایی، امیر نادری، محسن مخملباف و جعفر پناهی بتوانند در ایران فیلم بسازند.

سپس خبر آمد که فیلمبرداری فیلم جدید آقای فرهادی متوقف شده که جواد شمقدری علت آن را "صحبت هایی که وی (آقای فرهادی) در مراسم جشن خانه سینما داشت" دانسته بود.

همچنین آقای شمقدری در بیانیه ای که روز چهارشنبه (۷ مهرماه) منتشر کرد، نوشته بود:" اینکه در مراسمی به نام جشن خانه سینما با هلهله و شادی بی خبران و غافلان، پایان نظام جمهوری اسلامی ایران را آرزو می کنند چه باید کرد! کسی که از روی غرور جاهلانه و شاید هم غفلت چنین سخنانی بر زبان می راند چه پاسخی دارد؟!"

به نظر می رسد اشاره آقای شمقدری به سخنان اصغر فرهادی در مراسم جشن خانه سینما بوده است.

Image caption وزارت ارشاد گفته است که از فیلم جدایی نادر از سیمین رفع توقیف شده است

جواد شمقدری در بیانیه اش نوشت: "کسانی که شنیدند و سکوت کردند، کسانی که تشویق کردند و هلهله سر دادند، به راستی می دانند کجا ایستاده اند؟ می دانند پاگذاشتن بر روی میراث بزرگ امام و رهبرکبیر انقلاب اسلامی و پایمال کردن خون دهها هزار شهید چه جفای بزرگی است؟"

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز روز پنجشنبه گذشته در حاشیه نشست خبری نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در پاسخ به سوالی درباره دلیل لغو پروانه ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی گفت: "ما با هیچ شخصی از جمله آقای فرهادی یا دیگرانی که تحت تاثیر هیجانات حرفهایی زده‌اند بحثی نداریم. حرف ما با حلقه گردانان این محافل است. مسئله ما کسانی است که به صورت سازماندهی شده دارند ارزشهای اسلامی را زیر پا می‌گذارند."

پیرو این سخنان آقای حسینی معاونت سینمای وزارت ارشاد از رفع توقیف فیلم جدایی نادر از سیمین به دنبال پیگیری‌های این كارگردان در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت سینمایی خبر داد.

حمیدرضا دیبایی، مدیر روابط عمومی این معاونت به ایسنا گفت: "پیرو مصاحبه اصغر فرهادی و اعلام این كه در فضایی خاص مطالب حساسیت برانگیزی را عنوان كرده و هدف خاصی نداشته است و پیرو مواضع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی كه گفتند صحنه گردانان اصلی مراسم باید پاسخ گو باشند."

مطالب مرتبط